Yatmadan önce süt içmenin sağlığımıza muhteşem faydaları

Yatmadan önce süt içmenin sağlığımıza muhteşem faydaları

Yatmadan önce süt içmenin sağlığımıza muhteşem faydaları

Süt, harika bir besin kaynağıdır. Kemiklerinizi güçlendiren sütü uyumadan önce içmenin de uzmanlara göre pek çok faydası var. Daha hızlı uykuya dalmak, bölünme yaşamadan temiz bir uyku çekmek ve hatta kilo vermek için gece yatmadan önce süt içmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Yatmadan önce 1 bardak su içerek hayatınızı daha sağlıklı hale nasıl getireceğinizi açıklıyoruz...

Uyku kalitenizi artırabilecek bileşenlere sahiptir 
İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan birçok çalışma, süt içmenin kaliteli bir uyku çekmeye yardımcı olacağını kanıtladı.

Süt, daha kolay ve daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabilecek triptofan ve melatonin içerir.

Triptofan; serotonin üretiminde önemli bir rol oynar, bu da ruh halinizi iyileştirir, rahatlamanızı sağlar ve aynı zamanda melatoninin vücutta sağlıklı şekilde salınması için öncü bir görev üstlenir.

Melatonin, sirkadiyen ritminizi düzenlemenize yardımcı olur ve sizi uykuya hazırlar. Araştırmalar, melatonin ve triptofan takviyeleri almanın uyku zamanı ortaya çıkan anksiyete ve depresyon belirtilerini azaltabileceğini ortaya koymuştur.

Uyumadan hemen önce akşam yemeği yerseniz gece boyunca uyumakta sorun yaşayabilirsiniz.

Ancak açlıktan guruldayan bir mideyi sabaha kadar dinlemek istemeyenlerdenseniz yatmadan önce süt içmeyi deneyin. Süt, içmek sizi tok tutacaktır.

Psikolojinizin rahatlamasına yardımcı olur 
Yatmadan önce süt içmek uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Çünkü bu, rahatlamanıza ve yatmaya hazırlanmanıza yardımcı olan bir gece ritüelidir.

Bir teoriye göre ılık süt, size çocukken yatmadan önce süt içtiğiniz anları hatırlatarak güzel anıları pekiştirir ve sakinleştirici bir etki yaratır.

Uykuya dalmaya yardımcı olmak için süt içmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde kilo vermeye de başlarsınız. Nasıl mı?

Yapılan araştırmalar, kötü uyku kalitesinin fazla kilo alımına neden olabileceğini gösteriyor.

Ayrıca süt iştahınızı kontrol altına alıp gece atıştırmalarından uzak durmanıza yardımcı olarak kilo kontrolü sağlar.

Süt, kazein ve peynir altı suyu adı verilen proteinler içerir. Yapılan çalışmalar, gece saatlerinde kazein ve peynir altı suyu proteini tüketmenin gece boyunca kas protein sentezini artırabileceğini göstermiştir.

Sütün içerisindeki laktoza karşı intolerasınız olabilir ve bunun farkında olmayabilirsiniz. Bu nedenle süt içtikten sonra şişkinlik, gaz ve kramp gibi belirtiler yaşıyorsanız bir uzmana mutlaka danışın.