Yaz aşklarını uzun ömürlü kılmak mümkün

Deniz, kum, güneş ve romantizm. Ardından ‘merhaba’ gerçek yaşam! Yaşananlar tatil bölgelerinde mi kalmalı yoksa gerçek yaşama taşınmalı mı? Yaz aşkları sürdürülebilir mi? Kişisel Gelişim Uzmanı Dr. Turhan Güldaş, yaz aşklarının gizemli yönlerini ve uzun ömürlü ilişkiye dönüştürme formüllerini açıklıyor.Deniz, kum, güneş, romantizm ve elbette ki yaz aşkları. “Yaşandı bitti” mi demeli yoksa bir ömre sığdırmak için çabalamalı mı? Uzun soluklu bir ilişki için neler yapmalı? Kişisel Gelişim Uzmanı Turhan Güldaş; yaz aşklarının nedenlerini, gerçek aşk olup olmadığını anlama yöntemlerini ve uzun ömürlü ilişkiler için etkili formüllerini sıraladı...

Gerçek hayatta sihir bozuluyor

Kış dönemlerinde yorucu ve bunaltıcı çalışma temposundan insanların bunalarak yaz tatilini özlediklerini ve psikolojik olarak rahatlamaya, dinlenmeye ve yeni insanlarla tanışmaya kendilerini hazırladıklarını anlatan Turhan Güldaş, “Bilinçaltımız bizi yaz dönemine hazırlıyor. Güneş ve Ay’ın bir çekim gücü var. Deniz, kumsal, stresten uzak ortamlar gibi her şey bizi romantizme sürüklüyor. Birikmiş beklentiler de eklenince olmazsa olmazlardan biri yaz aşkları oluyor. Ancak bu durum kısa sürüyor çünkü gerçek hayata dönüşle sihir ortadan kayboluyor” dedi.
Aşkın gerçekleğini test edin

Yaz aşklarının şehrin göbeğinde yaşanabilmesi çok zor. Zira tatilin rehaveti insanlara farklı bir enerji veriyor. Ancak tatilin bitişiyle birlikte gerçek hayata geri dönüş, yaz aşklarının da sonunu getiriyor. Yaz tatilinde olduğumuz gibi gerçek hayatta rahat olamadığımızı belirten Turhan Güldaş, yaz aşklarının bu nedenle tatil bitince sona erdiğini açıkladı açıkladı. Ancak yine de gerçek aşkı test etmenin yolları var. İşte Turhan Güldaş’a göre yaz aşklarının gerçekliğini test etmenin yolları:

Öncelikle yaz aşkı yaşayanlar, tatil dönüşü gerçek hayatlarında da görüşmek istemeliler. İki taraf da buna istekliyse normal hayatlarında görüşmeleri gerek.
Bu ortamda yeniden bir araya gelmeliler. Hislerini yeniden gözden geçirmeliler. Normal ortamda da aynı duyguları hissedip hissetmediklerini test etmeliler.
Yazın yaşadıkları aynı hisler, romantizm duygusu devam ediyorsa demek ki bu gerçek aşktır. Kendi ortamlarınızda yeniden görüşün, yemek yiyin, sohbet edin…
Aynı duygular devam ediyorsa, iki tarafta bundan eminse, gerçek aşkı buldunuz demektir.
Ama unutmayalım ki bu mutlu son yaz aşklarında çok sık rastlanan bir durum değildir.
İşte karşı cinsi etkilemenin yolları

Erkeklerin karşı cinsi etkilemede pek çok hata yaptığına da dikkat çeken Dr. Turhan Güldaş, iletişimden sohbete kadar pek çok konuda etkili formüller verdi:

*Giyime önem verin: İlk bakışta giyim önemlidir. Kadınlar buna önem verir ancak erkekler de buna dikkat etmeli. Karşı cinsi etkilemede olmazsa olmazların başında gelir. Bu noktada detaylar önemlidir.
*Farkında olun: İnsanlar kendilerine benzeyen kişileri severler. Uyumlu olmak ilişkilerde önemlidir. Bu nedenle karşı cinsle konuşurken farkındalık gerekir. Biriyle iletişim kurduğunuz zaman o kişiyi hemen fark etmeniz lazım. Bu kişi nasıl biri, nelerden hoşlanıyor, neler yapmayı seviyor gibi. Kullandığı kelimelerin arasından sinyaller almalısınız. Böylece ona uyum sağlayabilirsiniz. Akabinde karşınızdaki kişinin, konuştuğunuz, ilgi duyduğunuz kişinin farkında olduğunuzu göstermelisiniz. Onu dinlediğinizi, onu düşündüğünüzü, ilgilendiğinizi fark ettirin.
*İlgiyi karşı tarafın üzerinde tutun: İkili ilişkilerde yapılması gereken bir diğer konu ise ilgiyi karşı tarafın üzerinde tutmaktır. Bütün aydınlatmalar karşıdaki kişi üzerinde olmalı. Sohbette öne kendinizi çıkarmayın, karşıdaki kişiyi dinleyin. Ne anlattığını dinleyip cevaplar verin. İnsanın sürekli kendinden bahsetmesi oldukça antipatik görünür. Baştan karşı çıkışlar, sert tepkiler ve ilgisiz tavırlar, sohbette hep kendinizden bahsetmeniz sizi antipatik yapar.
* İltifattan kaçınmayın: Karşıdaki kişiye iltifat etmek özgüven göstergesidir. Karşı cinsi etkilerken de özgüven çok önemlidir. Basit iltifatlardan kaçınarak karşınızdaki kişiyi övün. Ancak burada samimi ve gerçekçi olun. Belli gerçek özellikleri ile ilgili iltifat edin. ‘Saçın çok güzel olmuş’, ‘Çok güzel gülüyorsun’ gibi. Söyleyin, çekinmeyin. Kendinizden bir şey kaybetmezsiniz. Aksine özgüveninizi göstermiş olursunuz.

*Vücut lisanını açık tutun: İkinci olarak karşı cins ile konuşurken vücut lisanı etkilidir. Dürüst ve açık bir vücut lisanı kullanmalısınız. Dinlemiyor veya ilgisiz bir vücut lisanından kaçının. İstekli, pozitif, güler yüzlü, samimi bir ruh haline bürünürseniz bu sizin her hücrenize ve bu da vücut lisanınıza yansır.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS