Yaz aylarında varis tedavisi

Yaz aylarında varis tedavisi

Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, yeni yöntemler sayesinde yaz aylarında da varis tedavisinin mümkün olduğunu belirtti.

Yaz aylarında sıcak hava nedeniyle genişleyen damarlarda varis şikayetleri artar. Geleneksel teknikler ile yapılan varis ameliyatlarında ise uzun süre yatak istirahati gerektiği için yazın ameliyat çok fazla tavsiye edilmez. Ancak günümüzde EVLA ve Köpük Skleroterapi gibi modern tekniklerle yaz aylarında da varis tedavisi yaptırmak mümkün.

Yaz aylarında varis şikayetleri artar

Yaz aylarında sıcak hava nedeni ile genişleyen damarlar, varise bağlı ağrı ve şikayetlerin giderek artmasına neden olur. Hastaların şikayetlerinin artmasının nedeni ise tamamen kirli kanın bacakta birikmesi, yukarı doğru hareket edememesi nedeni ile meydana gelmektedir. Varise bağlı olarak damar şişkinliğinin yanı sıra kirli kanın bacakta göllenmesi yüzünden kramplar, renk değişiklikleri, yorgunluk hissi ve kaşıntı da meydana gelir.

Önce varis çeşidi belirlenir

Varis çeşidi, öncelikle ayakta yapılan Bilateral Venöz Doppler US sonrası belirlenir. Büyük safen ven veya küçük safen vende geri akım yani kaçak olup olmadığı tespit edilir. Kılcal damarların yaygınlığı ve yerleşim yerleri, varsa ilişkili olduğu damarlar belirlenir. Perforan ven dediğimiz derin venöz sistemle ilişkili damar olup olmadığı, bu venlerde yetersizlik bulunup bulunmadığı tespit edilir. Tüm bu işlemlerden sonra çıkarılan venöz haritalama ile hastaya EVLA (EndoVenözLazerAblasyon) veya Köpük Skleroterapi tedavilerinden hangisinin uygulanacağı belirlenir.

EVLA ve Köpük Skleroterapinin avantajları

EVLA ve Köpük Skleroterapi tekniğinde geleneksel tekniklerde olduğu gibi cerrahi yöntemlerle damarlar çıkarılmaz, yerinde bırakılır. Bu tedavi tekniklerinde damarın iç yüzeyi yakılır. İç yüzeyi yakılan damar, ateş görmüş plastik gibi büzüşür ve iç yüzeyi yapışır.

EVLA tedavisinden sonra ortalama 15-20 gün, Köpük Skleroterapi tedavisinde ise her işlemden sonra 2-3 gün ince varis çorabı giyilmesi yeterli olacaktır.

Sonuç olarak, EVLA veya Köpük Skleroterapi uygulanacak ise yaz aylarında da varis tedavisi rahatlıkla yapılabilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS