Yaz aylarında varis tedavisi yapılabilir mi?

Yaz aylarında varis tedavisi yapılabilir mi?

Yaz aylarında varis tedavisi yapılabilir mi?

Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, sıcak havada damarlar genişleyeceği için ve uzun süre yatak istirahati gerektiğinden varis ameliyatının yazın çok tavsiye edilmediğini ancak EVLA veya Köpük Skleroterapi yapılacaksa tedavinin mümkün olabileceğini söyledi.

Dr. Rengin Türkgüler'in konu ile yaptığı açıklama şöyle:

"Yaz aylarında havalar sıcak olduğu için damarların daha da genişlemesi, varise bağlı ağrıların artmasına neden olacaktır. Hastaların şikayetlerinin artması tamamen kirli kanın bacakta birikmesi, yukarı çıkamaması yüzünden meydana gelmektedir. Varise bağlı şişkin damarların yanı sıra kirli kanın bacakta göllenmesi yüzünden kramplar, renk değişiklikleri, yorgunluk hissi ve kaşıntı da meydana gelir.

Varis tipi, öncelikle ayakta yapılan Bilateral Venöz Doppler US sonrası belirlenir. Büyük safen ven veya küçük safen vende geri akım yani kaçak olup olmadığı tespit edilir. Kılcal damarların yaygınlığı ve yerleşim yerleri, varsa ilişkili olduğu damarlar belirlenir. Perforan ven dediğimiz derin venöz sistemle ilişkili damar olup olmadığı, bu venlerde yetersizlik bulunup bulunmadığı tespit edilir. Tüm bu işlemlerden sonra çıkarılan venöz haritalama ile varis tedavisinin tipi belirlenir. Hastaya EVLA (EndoVenözLazerAblasyon) veya Köpük Skleroterapi tedavilerinden hangisinin uygulanacağı belirlenir.

Yaz aylarında varis tedavisi yapılamayacağına dair inanış, varis ameliyatı yapılan döneme
aittir. Varis ameliyatında varisli damar koparılarak çıkarılır, koparılan damarla ilişkili yan dalların uçları açık kalır. Dışarıdan görünen dikişler, kesi yapılan yerlere ait dikişlerdir. Bu damarların uçlarının kapanması için baskılı pansuman ve sıkı sargı yapılır, hastanın uzun süre ayakta kalması istenmez, hastaya 10-15 gün yatak istirahati verilir. Yaz sıcağında damarlar genişleyeceği için ve uzun süre yatak istirahati gerektiğinden yaz sıcağında varis ameliyatı çok tavsiye edilmez.

EVLA ve Köpük Skleroterapi’de ise damar koparılmaz, yerinde bırakılır. Amaç, damarın iç yüzeyini yakmaktır. Bu sebeple sıcağa bağlı damarın ne kadar genişlediğinin bir önemi yoktur. Çünkü iç yüzeyi yakılan damar, ateş görmüş plastik gibi büzüşecek ve iç yüzeyi yapışacaktır. EVLA’da 15-20 gün, Köpük Skleroterapi’de her işlemden sonra 2-3 gün ince varis çorabı giyilmesi yeterli olacaktır. Sonuç olarak, EVLA veya Köpük Skleroterapi yapılacaksa yaz aylarında varis tedavisi yapılabilir."