Yerli aşının ismi nedir? TURKOVAC ne demek?

Yerli aşının ismi nedir? TURKOVAC ne demek?

Yerli aşının ismi nedir? TURKOVAC ne demek?

Yerli aşıda faz 3 çalışmalarına geçilmesiyle birlikte aşının ismi de duyuruldu. Ankara Şehir Hastanesi’ndeki uygulamaya çevrim içi olarak katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan aşının ismini açıkladı. Peki, yerli aşının adı ne, TURKOVAC nedir, ne demek?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yerli aşı çalışmalarında bugün oldukça önemli bir gelişme yaşandı. Aşı için çalışmalar son hız devam ederken faz 3 aşamasına geçildi. Peki, aşının adı ne olacak?

YERLİ AŞININ ADI NE?

Yerli aşının isminin "TURKOVAC" olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Üçüncü fazının ilk uygulaması gerçekleştirilen bu aşımızla birlikte Türkiye artık bu hususta yeni bir dönemin kapılarını aralamaktadır. Birkaç hafta içerisinde ülkemizdeki 18 yaş üzeri nüfusun tamamını aşılama kapsamına almış olacağız" dedi.

TURKOVAC NEDİR, NE DEMEK?

Yerli aşının adı TURCO ve VAC kelimelerinin birleşimiyle tasarlandı. İngilizce aşı anlamına gelen “vaccine” sözcüğünden "VAC" hecesi ve bazı dillerde Türk kelimesinin karşılığı olan "TURCO" sözcüğü birleştirilerek TURKOVAC ismi oluşturuldu.

İtalyancada Turco kelimesi Türk anlamına geliyor. Yine Portekizcede ve İspanyolcada da Turco kelimesinin karşılığı Türk olarak biliniyor.