Yeteri kadar uyumadığınızda vücudunuza ne olur?

Yeteri kadar uyumadığınızda vücudunuza ne olur?

Hepimiz daha fazla uyumamız gerektiğini biliyoruz. Ancak bu kadar yoğun yaşamlarda, çalışmak, bir aile kurmak, ev işlerine yönelmek ve sosyal medya gibi dikkat dağıtıcı şeyler yüzünden uyku çoğu zaman arka plana itiliyor. Yetersiz uyku, vücudun hemen hemen her yerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi ve Uyku Araştırmaları Derneği, yetişkinlerin optimal sağlığı desteklemek için her gece en az yedi saat uyumalarını tavsiye ediyor. İşte detaylar...

Siz uyurken, beyin gün içinde elde edilen bilgileri işliyor, yeni anılar oluşturuyor ve öğrendiğiniz önemli şeyleri pekiştirirken aynı zamanda pek de önemli olmayan bazı şeyleri atıyor.

Kısacası, öğrendiğiniz bilgileri mühürlemek için dinlenmeniz gerekir. Bu neden ile önemli bir sınavınızın olduğu günden önceki gece uyumamak hiç iyi bir fikir değil.

Uykuyu gözden kaçırmak karar vermenizi, problem çözmenizi ve duygularınızla başa çıkma şeklinizi olumsuz etkileyebilir.

Eylül 2013'te 40 katılımcının yer aldığı küçük bir araştırmada, uykudan mahrum bırakılan insanların, sekiz saatlik normal uykuya sahip insanlara göre daha fazla sarkık göz kapakları, daha kırmızı gözler, daha şişmiş gözler ve daha koyu halkalara sahip olduğunu gösterdi.

Eğer uyku düzeni bozulursa ve göz çevresindeki kasların yeterince dinlenmesine izin verilmezse, göz spazmları ve seğirmeleri meydana gelebilir

Uykusuz bir geceden sonra kendinizi abur cubur yemek arzularken bulursanız, burnunuzu suçlayın. Ekim 2019'da yayınlanan 29 kişilik küçük bir araştırmaya göre, yorgun olduğunuzda burnunuz yüksek yağlı, kalorisi yoğun yiyeceklere daha uyumlu hale geliyor.

Çalışmada, katılımcılar iyi bir gece uykusundan sonra sağlıklı seçimler yaptılar. Ancak başka bir gece sadece dört saat uyuduktan sonra, ertesi gün çörek, kurabiye ve patates kızartması yemek için harekete geçtiler.

Araştırmacılar, MRI taramaları sayesinde, katılımcıların beyinlerinin aslında uykudan mahrum bırakıldıktan sonra yemek kokularını farklı şekilde yorumladığını buldular.

Siz rüyalar ülkesindeyken, vücudunuz bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Böylece enfeksiyonla savaşan hücreler ve proteinler yabancı istilacıların üstesinden gelebilir.

Ancak yetersiz uyku bağışıklık sisteminin işleyişini bozduğu için işini de yapmayacaktır. Eylül 2015'te yapılan bir araştırma, gecede altı saatten daha az uyuyan insanların bir virüse maruz kaldıklarında hastalanma olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS