Yeterince su içmediğinizde vücudunuzda neler olur?

Yeterince su içmediğinizde vücudunuzda neler olur?

Yeterince su içmediğinizde vücudunuzda neler olur?

Vücudumuzun %60'ı sudan meydana gelir, uzmanlar her gün yeteri miktarda su içmenin önemini anlatıp duruyor. Peki vücudumuza yeterince su almadığımızda neler olur?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Yeterince su içmenin önemli olması şaşırtıcı değil. Journal of Biological Chemistry'e göre , akciğerler yüzde 84 sudan oluşur, böbreklerde yüzde 79, ve kalp ve beyinde yüzde 73 oranında bulunmaktadır. "Kemik kurusu" kemiklerin bile yüzde 32'si sudur.

Büyürken, çoğumuza her gün sekiz adet 8 ons bardak su içmemiz söylendi, ancak, bu kılavuzun kaynağı belirsiz ve aslında bilimsel araştırmalarla desteklenmedi.

Tıp Enstitüsü (IOM) erkeklerin günde 3.7 litre, kadınların 2.7 litre su içmesini öneriyor. Ancak IOM, sıvı alımınızın tamamının sade sudan değil, "tüm içecek ve yiyeceklerden" gelmesi gerektiğini kaydetti. Ve herkesin tam hidrasyon gereksinimleri değişir. Egzersiz, sıcaklık, hastalık ve hamilelik gibi faktörlerin tümü sıvı ihtiyaçlarını etkileyebilir.

Neden birkaç kilo aldığınızdan emin değilseniz, bunun nedeni yeterince su içmemeniz olabilir. Diyetisyen Megan Wong "Su içmek tokluk hissini artırır. Bu, araştırmacıların obezite ve yetersiz hidrasyon arasında bir bağlantı bulmasının nedeni olabilir." 

Dr. Tammy Chang tarafından yönetilen ve Annals of Family Medicine'de 2016'da yayınlanan bir çalışma , 18.000'den fazla yetişkinin sağlık alışkanlıklarını inceledi ve yeterince su içmeyenlerin yüksek vücut kütlesine sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu.

Polikistik Böbrek Hastalığı Vakfı , bireylerin yanlışlıkla yüzde 37'si açlık susamış. Kayıtlı diyetisyen Trista Best , sinyallerdeki bu karışıklığın "gece geç saatlerde aşırı yemeye, yemek saatlerinde aşırı yemeye ve kronik atıştırmalara" neden olabileceğini açıkladı. Bir daha acıktığınızı düşündüğünüzde, Wong hemen bir şeyler atıştırmadan önce bir bardak su içmeyi önerdi.

 

Yeterince su içmemek, kardiyovasküler sağlığınız için önemli sonuçlar doğurabilir. Kalp Vakfı'na göre "Yeterince su içmediğinizde kan hacmi veya vücut içinde dolaşan kan miktarı azalır. Nabzınızı ve kan basıncı artırarak, daha hızlı kalp atışlarıyla durumu telafi etmeye çalışır. Kanınız ayrıca susuz kaldığınızda daha fazla sodyum tutar, böylece kanınızı kalınlaştırır ve vücudunuzda dolaşmayı zorlaştırır.