Hamilelikte alınan D vitamini, çocukları alerjiden koruyor

Hamilelikte alınan D vitamini, çocukları alerjiden koruyor

Hamilelik sırasında D vitamini yüksek olan yiyecekler tüketmek, çocukları alerji riskinden koruyor. Araştırmaya göre süt, yumurta gibi D vitamini içeren yiyecekler çocuklarda alerji oluşmasını ilkokul çağına kadar engelliyor.

Halk arasında “güneşten alınan vitamin” diye bilinen D vitamini, aslında balık, süt ürünleri, mantar, yumurta gibi gıdalarda da yüksek oranda bulunuyor. D vitaminin bağışıklık sistemini yenilediği biliniyor. Bu sebeple bilim adamları uzun süredir D vitaminin astım hastalığının ve alerjilerin oluşmasını önleyebileceğini düşünüyor.


Amerika’daki Icahn Sağlık Okulu’ndan Doktor Supinda Bunyavanich’in yönettiği araştırma beklenen D vitamini etkisini kanıtlayan sonuçlar ortaya koyuyor. Araştırmaya göre bebek bekleyen annelerin D vitamini içeren yiyecekler tüketmesi çocukların gelecekte  astıma yakalanma riskini %20 azaltıyor ve alerjilerin oluşmasını engelliyor.


Alerji ve İmmunoloji Kliniği Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre, D vitaminin özellile yiyeceklerden alınması gerekiyor. İlaç takviyesi olarak alınan vitaminlerin alerjiler üzerinde hiçbir etkisi olmadığı söyleniyor. Bunun yanı sıra balıkta bulunan Omega 3 yağının bebeklerin beyin gelişiminde faydalı olduğu, ancak bebek bekleyen annelerinin aşırıya kaçmaması gerektiğine de dikkat çekiliyor.


Araştırma 1248 anne ve çocuklarıyla yapılmış. Hamileliklerinin başından itibaren takip edilen annelere günde mutlaka bir bardak süt ya da sütle eşit sevişyede D vitamini içeren başka bir besin verilmiş.


Araştırmaya katılan ve anne karnındayken D vitamini alan çocukların okul çağına alerji ve astım problemi yaşamadığı görülmüş.


Dr. Bunyavanic, “Bebek bekleyen annelerin beslenmeyle ilgili soruları olabiliyor. Bizim önerimiz besin değeri yüksek olan ürünleri tüketmeleri” sözleriyle annelerin D vitamini içeren yiyecekler tüketmesini tavsiye ediyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS