Yumuşak doku romatizmaları

Yumuşak doku romatizmaları

Halk arasında “iltihapsız kas romatizması” olarak bilinen yumuşak doku romatizması şiddetli kas ağrılarına sebep olur. Aşırı yorgunluk hissi ile kendini belli eden bu hastalığı Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Özkan Yükselmiş sizler için anlatıyor.

Bahar yorgunluğu değil fibromiyaliji

Yumuşak doku romatizması genellikle bitkinlik, vücudun her yerinde ağrı olarak kendini belli eder. Mevsimsel olduğu düşünüldüğü için bahar yorgunluğu denir. Ancak bu yanlış bir bilgidir. Aynı belirtilerin görüldüğü fibromiyaliji yani yumuşak doku romatizması hastalığı da olabilir. Doktora başvuran hastaların genellikle %80’i 20 – 50 yaş arasındaki kadınlardır.

Yumuşak doku romatizması stres temelli bir hastalıktır. Genellikle karşılaşılan vakalarda görülenler ise başarı için fazlaca çalışan, iş ve sosyal yaşantısını dengede götürmek için ekstra çaba sarf eden kişilerdir. Mükemmeliyetçi kişilerin yakalandığı bir hastalıktır. Daha iyisini ve fazlasını istedikleri için vücutları yorularak stres tetiklemesiyle hastalığa sebep olur. Sıklıkla görülen belirtileri ise;
Yorgunluk: Hasta efor sarf edecek bir iş yapmasa bile kendini yorgun hisseder. Sabahları yorgunluk daha fazla hissedilir.

Kaslar tutukluk: Hasta uyanınca kasları tutulmuştur. Kaslar tutulduğu için sabah kalktıklarında kendilerini yorgun hissederler.

Uyku bozuklukları: Derin uykuya geçmekte zorlanırlar. Uyurken sık dönme, dış sıkma hareketlerini farkına varmadan yapabilirler.

Bunların haricinde vücutta karıncalanma, baş dönmesi, işitme kaybı, baş ağrısı, sindirim sorunları yaşanabilir. Hastalık ile beraber vücudun olağan düzenin sarsacak değişiklikler yaşanır.

Tedavi sürecinde aktif katılım şart

Yumuşak doku romatizması hastalığı olan kişilerin mutlaka uzman bir hekime danışması gerekir. Rehabilitasyon süreci ile birlikte kişinin yaşına göre psikolog ya da psikiyatrda sürece destek olacaktır.

Doktora başvurulmasının ardından kesin tanı konulabilmesi için gerekli tetkikler istenir ve hastalığın evresi belirlenir. Kişinin yaşadığı problemler göz önüne alınarak multidisipliner program hazırlanır.
Programın multidisipliner hazırlanması önemlidir çünkü tek bir yöntemler tedaviye başlanırsa sağlıklı sonuç alınamayacaktır.

Tedavi sürecine ilaç ve fizik tedavi ile başlanır. Ve diğer yöntemler zaman içerisinde sürece dahil edilir. Tercih edilen yöntemler; egzersiz, masaj, biorezonans, kuru iğneleme, ozon ve akupunktur tedavisidir. Hastanın gelişimine ve sorunlarına göre tedavi yöntemleri değişiklik gösterecektir.

Hastalık sürecinde kişinin psikolojik durumu oldukça önem taşır. Rehabilitasyon sürecine psikolog ya da psikiyatristlerin dahil olması mutlaka gereklidir. Hastanın stres seviyesi düşükte tedavi sürecinden sağlanan başarı artacaktır.

Yumuşak doku romatizmasında genellikle karşılaşılan hata ise çözümlerin sağlık kuruluşları dışında aramaya çalışmaktadır. Kişiler hastalığı tanımadıkları ya da ifade edemedikleri için çözmek yerine kendilerine zarar verecek yöntemleri deniyorlar. Bu hatalar ise hastalığı ilerleterek tedavi sürecini zorlaştırmaktadır. Benzer belirtilerin görüldüğü durumlarda alanında uzman hekimlerin olduğu sağlık kuruluşlarına başvurmak en doğru seçim olacaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS