Yürüyüş ne zaman yapılmalı? Sabah mı akşam mı? Yemeklerden önce mi sonra mı?

Yürüyüş ne zaman yapılmalı? Sabah mı akşam mı? Yemeklerden önce mi sonra mı?

Yürüyüş ne zaman yapılmalı? Sabah mı akşam mı? Yemeklerden önce mi sonra mı?

Sağlıklı bir hayatın önemli bir parçası olan yürüyüşler, vücudunuzun sorunsuz işleyici için zorunludur. Spor olarak yürüyüşü tercih etmenin bir çok faydası var? Yürüyüş ne zaman yapılmalı diye merak ediyorsanız yürüyüşün inanılmaz faydalarını biliyor olmalısınız. Zihinsel ve fiziksel sağlık için çeşit çeşit olumlu etkiye sahip yürüyüşü alışkanlık haline getirmek ömrünüzü uzatacak ve en önemlisi sağlıklı yaşlanmanızı sağlayacaktır. Peki, yürüyüş ne zaman yapılmalı? Yürüyüş için ideal zaman sabah saatleri mi, akşam saatleri mi? Ne zaman yürüyüş yapılmalı? (Posta)

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yürüyüş ne zaman yapılmalı? Yemeklerden önce mi sonra mı yürünmeli? Aslında aradığınız tüm bu soruların yanıtları size özel...

Sabah erken saatte yürüyüş yapmanın etkisiyle akşam yürüyüşlerinin etkisi farklı...

Akşam yürüyüşlerinde kaslar açılmış ve gevşemiş olacağı için daha az sakatlanma yaşanır. Yaşlı bireylerin akşam yürüyüşleri yapması daha güvenlidir. Buna karşın sabah yürüyüşleri gün içindeki konsantrasyonu artırır ve enerji verir. Yoğun bir güne hazırlananlar için daha iyidir.

Peki, siz ne zaman yürüyüş yapmalısınız? Günün hangi saati yürüyüş yapmalısınız merak ediyorsanız... Akşam ve sabah yürüyüşlerinin farklarını avantajlarını ve dezavantajlarını anlayalım.

AKŞAM YÜRÜYÜŞLERİ

Yürüyüş ne zaman yapılır? Bu kişiden kişiye göre değişir. Belki akşamları yürümek sizin için daha iyi olabilir ancak bunu anlayabilmek için akşam yürüyüşlerinin vücuttaki etkilerini bilmek gerekir. İşte akşam yürüyüşünün etkileri.

Akşam yürüyüşleri herkes için idealdir ve güvenlidir.

Hemen hemen herkes yaştan herkes için saat 16.00 ile gün batımı arası açık havada yürüyüş yapmak için ideal saatler. Kaslar esnek ve sıcaktır bu da özellikle yaş ilerledikçe artan yaralanmaları azaltır.

Yoğun tempolu yürüyüşler için kaslar daha uygun yapıdadır.

Bu, hızlı bir koşu veya tempolu bir yürüyüş için mükemmel bir saat yapar. Kaslar sıcak ve esnektir, bu da yaralanma riskini azaltır.

Akşam yürüyüşleri daha az yorar

Vücudumuzun algılanan eforu daha azdır, yani daha fazla efor sarf edip daha az hissedebiliriz. Hemen yorulup eve dönmek isteyenler akşam saatlerinde yürümeyi tercih etmeliler.

Kilo problemi yaşıyorsanız akşam yürüyüşü yapmak daha iyidir.

2019'da yapılan bir araştırma, akşam egzersizinin açlık hissini azaltabileceğini ve vücudunuzun gece boyunca dinlenmeye ve toparlanmaya hazırlanmasına yardımcı olduğunu buldu.

Stresi azaltmak için akşam yürüyüşleri

Akşam yürüyüşleri vücudunuzun doğal olarak kortizol seviyelerini düşürmesine ve daha az stresli hissetmenize yardımcı olur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

SABAH YÜRÜYÜŞLERİ

Enerji verir, yoğun bir güne hazırlanmanızı sağlar

Sabah yürüyüşü kortizol seviyesinin yükselmesine yardımcı olur, vücudunuz uyandırır ve size enerji verir.

Ruh halinizi iyileştirir, depresyondan korur

Sabahları egzersiz yapmak, daha enerjik hissetmenize, kan akışınızı artırmanıza ve sinir sistemini uyandırmanıza yardımcı olabilir. Her hafta 5 gün veya daha fazla tutarlı kalmak da önemlidir. Sabah yürüyüşleri, güne iyi bir ruh hali içinde başlama ve bitirme eğilimindedir.

Planlı ve motive olmanıza destek olur

Sabah egzersiz yapmaya alıştığınızda, her güne aynı şekilde başlayıp bir rutin oluşturduğunuz için bu alışkanlık yapabilir.

Kalbiniz ve genel sağlığınız için sabah yürüyüşleri

Yapılan araştırmalar, saat 5 ile 6 arasında yürüyüşlerin bireyler arasında en yüksek yaşamsal kapasiteyi oluşturduğu kanıtlandı. Ömrünüzü uzatmak için sabah yürüyüşleri biraz daha faydalı gibi görünüyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

NE ZAMAN YÜRÜYÜŞ YAPILMALI?

Yürüyüş yemeklerden önce mi sonra mı yapılmalı?

Yemekten önce egzersiz yapmak vücudunuzun metabolizmasını güçlendirir ve bu da yemeğimizi tüketip sindirdiğimizde kalorilerin daha iyi yanmasına neden olur.

Bu nedenle, tempolu yürüyüşten maksimum faydayı elde etmek için yemekten önce planlamamız gerektiği kanıtlanmıştır

Yemeklerden sonra yürüyüş yapmak da faydalı!

Yemek yedikten sonra yürümek sindiriminizi iyileştirir. Nispeten büyük bir yemek yediyseniz , yürümek mide üzerindeki herhangi bir stresi hafifletmenize yardımcı olacaktır.