Yutulabilir mide balonu nedir? İşte tüm detaylar

Yutulabilir mide balonu nedir? İşte tüm detaylar

Yutulabilir mide balonu nedir? İşte tüm detaylar

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fırat Tutal, günümüzde sıklıkla merak edilen yutulabilir mide balonunu hakkında tüm detayları sizler için anlatıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Yutulabilir mide balonu" olarak da bilinen yöntem, obezite tedavisi için sıklıkla tercih edilmektedir. Anestezi, endoskopi veya cerrahi bir müdahale gerektirmemesi hastaların bu uygulamadan faydalanmasını kolaylaştırır. Diyetisyen ve psikolog desteği ile yeni beslenme ve yaşam şekli değişikliklerinin oluşturulması amaçlanır.

Yutulabilir mide balonu obezite tedavisinde sıklıkla tercih edilir

Yutulabilir mide balonu yönteminde cerrahi müdahale ve endoskopik bir işlem olmadığı için anesteziye gerek yoktur. Bu uygulamada kullanılan mide balonu kapsül şeklindedir. Tüm işlem 10-15 dakika kadar sürer. Kapsül boyutundaki mide balonları hasta tarafından yutulur. Midede olduğundan emin olmak için röntgen yardımı ile basit kontrol gereklidir. Oval mide balonunun röntgen ile mideye yerleştirildiği doğrulandıktan sonra balonun ince kanalı vasıtası ile balonun içine özel bir sıvı konur. Sıvının görevi balonu şişirmektir. Balon öngörülen miktarda sıvı ile şişirildikten sonra ince kanal yavaşça geri çekilir ve çıkarılır. Ancak ince kanal çıkarılmadan önce balonun dolu olduğunu kontrol etmek için başka bir röntgen çekilmesi gerekecektir. İnce kanal çıkarıldığında işlem tamamlanır.

Yutulabilir mide balonları midede yaklaşık 3 ila 6 ay, ortalama 4 ay kalır. Daha sonra bu balon vücut tarafından kendiliğinden atılma özelliğine sahip olduğundan herhangi bir müdahaleye ve mide balonunun çıkarılmasına gerek yoktur. Bu nedenle balonun işlevi bittiğinde herhangi bir cerrahi uygulamaya gerek kalmaz.

Bu yöntem kimler için idealdir?

Yutulabilir bir mide balonu uygulamasından faydalanmak için kişinin vücut kitle indeksinin 25 ve üzeri olması gerekir. Aşırı kilo, tansiyon ve benzeri nedenlerle tip 2 diyabeti olan kişiler için de uygun bir yaklaşımdır. Bu hasta grubu diğer obezite tedavilerinden fayda görmese bile yutulabilir mide balonu işleminden fayda görebilir. Anestezi ile ilgili çeşitli sorunları olanlar için uygun bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz çünkü bu yöntemin hiçbir adımında anestezi uygulanmaz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kilo problemi olan herkesin bu programdan faydalanabileceğini söylemiyoruz. Ancak kanserli, şiddetli mide reflüsü, inflamatuar hastalığı veya gastrointestinal kanaması olan hastalarda yutulabilir bir mide balonu kullanımı doğru bir seçim değildir.

Verilen kilo miktarı kişiden kişiye değişmektedir

Yutulabilir mide balonu ile uygulanan kilo verme hızının her hastada aynı olması beklenemez. Ancak genel olarak toplam vücut ağırlığının yüzde 15’i civarında bir kilo kaybı mümkündür.

Yutulabilir mide balonunun avantajları nelerdir?

- Yutulabilir mide balonu uygulaması öncesinde anestezi uygulanmaz.
- Endoskopi gerektirmez ve bu açıdan hasta için oldukça konforlu bir uygulamadır.
- Mide balonunun işlevi bittiğinde kendi kendine vücuttan dışarı atılır.
- Çok düşük komplikasyon riski vardır.
- Cerrahi bir işlem olmadığı için hastaneye yatmanıza gerek yoktur.
- Hasta uygulamadan sonra kendini iyi hissediyorsa hemen günlük hayatına dönebilir.