Yüzdeki ani ağrı 'delirten hastalık' olabilir

Çoğu zaman önemsemediğimiz yüz ağrılarının nedeni trigeminal nevralji olabilir. Nöroloji Uzm. Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, trigeminal nevralji (ani yüz ağrısı) ve tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.Doktor Yılmaz Niyazi Yazman, ani yüz ağrısı olarak bilinen trigeminal nevralji (delirten hastalık) ağrılarının sıklıkla diş kaynaklı olduğunun sanıldığını, bazı hastaların bu nedenle tüm dişlerini çektirdiğini söyledi.

Uz. Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, ani yüz ağrısı olarak bilinen ’trigeminal nevralji’ (Delirten hastalık) ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. Şiddetli ağrılarla kendini gösteren; özellikle diş fırçalama, su içme, gülme ve yüze dokunma ile kişinin ağrılarını dayanılmaz noktaya getiren trigeminal nevralji problemi yaşayan kişiler sıklıkla bunu diş kaynaklı olduğunu düşündüğünü belirten Dr. Yazman, bazı hastaların bu nedenle tüm dişlerini çektirdiğini söyledi.
40 yaş üzeri kadınlarda daha sık görülüyor

Trigeminal sinirin yüzdeki hissiyatı, ısırma ve çiğneme gibi hareketleri sağladığını kaydeden Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, "Trigeminal nevralji trigeminal sinirin dağılım alanında ani, şiddetli, kısa süreli ve çok şiddetli, bıçak saplanır ya da şimşek çakar tarzda saniyeler süren ağrılardır. Halk arasında trigeminal nevralji ani şiddetli yüz ağrısı-delirten hastalık olarak da bilinir. Genellikle yüzde ve tek taraflı gerçekleşir. 40 yaş üzeri kadınlarda daha sık görülmektedir" diye konuştu.

İntihara bile sürükleyebiliyor

Ağrıların yanak-elmacık kemiği bölgesi, çene bölgesi ve göz bölgesinde görüldüğüne değinen Dr. Yazman,"En çok yanak-elmacık ve çene bölgesinde görülen hastalıkta ağrı tek taraflı gerçekleşir. Ağrıyı genellikle yüze dokunma, konuşma, yemek yeme, tıraş olma, diş fırçalama, soğuk gibi etkenler başlatır. Ağrı atakları hastalığın başlangıcında seyrek iken zamanla sıklaşır, hasta ilaç tedavisinden daha az fayda görmeye başlar. Geçmeyen şiddetli ağrılarda depresyon ve intihar girişimleri dahi görülebilir" diye konuştu.

Gerçek nedeni bilinmiyor

Dr. Yazman, hastalığın tanısında hastanın öyküsü, nörolojik muayene, EMG ve beyin MR gibi tetkikler kullanıldığını ifade etti. Tüm tetkiklerin normal olması durumunda nedeni bilinmeyen trigeminal nevraljiden söz edilebileceğini vurgulayan Dr. Yazman, "Klasik trigeminal nevraljide hastalığın gerçek sebebinin ne olduğu bilinmemektedir. Trigeminal sinirin beyin sapından çıktığı yerde damar basısı ya da trigeminal sinirin beyin sapındaki duyu çekirdeğinde anormallik olduğu düşünülmektedir" dedi.Geçmeyen şiddetli ağrılarda cerrahiye başvuruluyor

Nevraljiye neden olan bir lezyon saptanırsa tedavinin ona yönelik olması gerektiğine değinen Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, "Tedavide ilk tercih epilepside kullanılan ilaçlardır.

İlaç tedavisi ile sonuç alınamayan vakalarda ağrıyan sinir dallarına müdahaleler ile tedaviye devam edilebilir. Bunlarla da yeterli sonuç alınamazsa suboksipital kraniotomi ameliyat seçenekleri gündeme gelir.Dr. Yazman, trigeminal nevraljinin tedavisinde lokal steroid enjeksiyonu medikal tedavilere yanıt vermeyen hastalarda koronoid çentikten bir iğne ile girilerek etkilenen sinir dalı civarına enjekte edilerek yapıldığını vurguladı. Enjeksiyonlardan sonra ağrının ya tamamen ortadan kalktığını ya da rahatça tahammül edilebilir bir seviyeye indiğini kaydeden Dr. Yazman, "Lokal steroid enjeksiyonu, seçilmiş hasta grupları için uygulanması kolay ve güvenli bir tedavidir" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS