Zamanında müdahale "felç"ten kurtarabilir

Zamanında müdahale "felç"ten kurtarabilir

Felç tedavisinde dünyada yeni bir yöntem olan ve Türkiye'de sayılı merkezlerde uygulanan "mekanik trombektomi" ile inme geçiren hastaların yüzde 50'si sağlığına kavuşuyor.

Fırat Üniversitesi (FÜ) Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Said Berilgen, "akut iskemik inme" denilen beyin damarınınbir pıhtıyla tıkanması sonucu oluşan felçlerin dünyada kalp krizi ve kanserden sonra 3. ölüm nedeni olduğunu söyledi. Bu hastalığın sakat bırakma nedeninde dünyada 1 ve Türkiye'de 3.sırada yer aldığını vurgulayan Berilgen, geçmiş yıllarda hastalığın tedavisinin mümkün olmadığını aktardı. İskemik inmelerin tüm inmelerin yüzde 87'sini oluşturduğunu belirten Berilgen, hastaya, hasta yakınlarına ve devlete ağır yükler getiren bu hastalıkla mücadelede "mekanik trombektomi" yönteminin dünyada çığır açtığını ifade etti.


Berilgen, "İnme geçiren hasta zamanında getirilirse ve uygun vakalar olursa heriki hastanın birinde yüzde 99 düzelme sağlıyoruz" dedi. Berilgen, mekanik trombektomi adı verilen anjiyografiyle beyinde tıkalı damardaki pıhtıyı çekip damarın tekrar çalışmasını ve beyin hücrelerinin ölmeden tekrar işlemesini sağladıklarını anlatarak "Böylece hasta kolunu bacağını oynatmaya, ağırlaşan dili tekrar konuşmaya ve 'dili alındı' denen hasta, tekrar kendini ifade etmeye başlıyor" diye konuştu


"Zaman eşittir beyin"


FÜ Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Emrah Aytaç da dünyada her yıl yaklaşık 15 milyon kişinin inme geçirdiğini ve vakaların yüzde 40'ının ölümle sonuçlandığını söyledi. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Türkiye'de yılda 200 bin inme vakası görüldüğüne dikkati çeken Aytaç, dünyada 3-4 yıldır kullanılan mekanik trombektomi yöntemi ile hastalığın tedavisinde önemli gelişme kaydedildiğini bildirdi.


İnme geçiren hastanın en kısa sürede hastaneye getirilmesinin tedavi için önemli olduğunu vurgulayan Aytaç, şöyle konuştu: "İlimizde hastalarımızı almaya başladık. İlk hastamız, gayet iyi bir şekilde ameliyat sonrası tutmayan bacağını ve kolunu oynatmaya başladı. İnme geçiren hastalara ve hasta yakınlarına önerimiz, zamanın çok önemli olduğu,'zaman eşittir beyin' söylemini dikkate almalarıdır. Hastaların inme geçirdikten kısa bir süre sonra bize müracaat etmeleri halinde bu kişilerin tıkalı beyin damarlarını bu sistem vasıtasıyla açabileceğimizi iletmek isterim."Bu yöntem "inme" geçiren her hastaya uygulanmalı


Dünyada her 5 kadından ve her 6 erkekten birinin inme ile karşı karşıya olduğunu aktaran Aytaç, daha çok yaşlılarda karşılaşılan inmenin gençlerde de görülebildiğine işaret etti. İnmenin insanoğlunu çaresiz bırakan, sosyal yaşantısından koparan,yatağa ve başkalarına mahkum eden bir hastalık olduğunu anlatan Aytaç, "Bu tedavi, inme geçiren her hastaya uygulanması gereken önemli ve ciddi bir tedaviyi işaret ediyor. Bu nedenle biz de ilimizde bu tür işlemlere başladık. Burada önemli olan inme yani felç bulguları olan hastanın en kısa zamanda hastaneye getirilmesidir" diye konuştu.


Aytaç, Doğu Anadolu bölgesinde mekanik trombektomi yöntemi ile inme tedavisi yapan tek hastane olduklarına dikkati çekerek inmeden korunmak için obezite, sağlıksız beslenme, sigara ve hareketsiz yaşamın önüne geçilmesi gerektiğini de kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS