Son Dakika

Zayıflama etkili zencefilin kanıtlanmış 16 faydası

A A

14.11.2021 - 16:38

Zencefil, anti-inflamatuar özelliklere sahip bir bitkidir. Zencefilin en önemli sağlık yararları arasında mide bulantısını geçirme, ağrıyı giderme, solunum şartlarını iyileştirme ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olması bulunuyor. Zencefil ayrıca kemik sağlığını artırmaya, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve iştahı düzenlemeye yardımcı olur. Bu bitki, obeziteyi hafifletmek ve adet bozukluklarına bağlı ağrıları gidermek için de iyidir. İşte zencefilin kanıtlanmış faydaları… (Posta)

Zayıflama etkili zencefilin kanıtlanmış 16 faydası

ZENCEFİL NEDİR?

Zingiber officinale olarak da bilinen zencefil, kökü baharat olarak kullanılan bir bitkisir. Taze, kurutulmuş, toz haline getirilmiş, yağ ve meyve suyu şeklinde birçok formda tüketilebilir. Zencefil, köride, soslarda ve çorbalarda lezzet Asya mutfağında sıklıkla kullanılıyor. Zencefil, FDA tarafından güvenli gıdalar listesinde yer alıyor ve öksürük şurubu gibi acı ilaçların tatlarını iyileştirmek için kullanılıyor. 

ZENCEFİL BESİN DEĞERLERİ

Zencefilden elde edilen faydaların çoğu, gingerol adı verilen aktif bir bileşenden kaynaklanır. USDA FoodData Central'a göre zencefil, karbonhidrat, diyet lifi ve protein açısından da zengindir. Mineraller açısından sodyum, demir, potasyum, magnezyum, fosfor ve çinko içerir.

Vitaminleri arasında C vitamini, folat, B6 vitamini, riboflavin ve niasin bulunur.

İçerisinde pantotenik asit, beta-karoten, kapsaisin, kurkumin, kafeik asit ve salisilat gibi birçok anti inflamatuar ve antioksidan bileşik bulunur.

Ayrıca zencefilde shogaol, zerumbone, terpenoid, flavonoid, paradol ve zingerone gibi aktif bileşiklerin bulunması sağlık açısından birçok fayda sağlar.

ZENCEFİLİN SAĞLIĞA FAYDALARI

Zencefil geleneksel tıpta uzun yıllardır kullanılıyor olsa da günümüzdeki araştırmalar da faydalarını kanıtlıyor. Zencefilin en popüler faydalarından bazılarına detaylıca bir göz atalım. 

KAS AĞRILARINI GİDEREBİLİR

Zencefil, egzersizden kaynaklanan kas ağrısını azaltabilir. Zencefilin anti-inflamatuar özellikleri bunu sağlıyor. Yapılan araştırma günlük çiğ ve ısıl işlem görmüş zencefil tüketiminin, egzersize bağlı kas yaralanmasını takiben kas ağrısında orta ila büyük oranda azalmaya yol açtığına işaret ediyor.

MİDE BULANTISINI GİDEREBİLİR

Zencefil araç tutması ve deniz tutması gibi sorunlar için önlem olarak uzun zamandır kullanılıyor. Nutrition Journal'da yayınlanan bir araştırma, zencefilin hamilelik sırasında mide bulantısını gidermeye yardımcı olabileceğini, ancak kusma sorunlarının tedavisinde o kadar etkili görülmediğini ortaya koyuyor. Belirgin bir şekilde, hamile kadınları tedavi ederken zencefil herhangi bir yan etki göstermedi. Hızlı emilimi ve vücut fonksiyonlarını hızlı bir şekilde düzenlemesi, ameliyat geçirmiş kişilerde herhangi bir yan etki olmaksızın mide bulantısını tedavi edebilir. Mide bulantısı da migrenin bir belirtisidir. Zencefil, migreni yönetmeye de yardımcı olabilir.

SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP TEDAVİSİNDE ETKİLİDİR

Bu geleneksel olarak birçok Asya ülkesinde soğuk algınlığı ve gribe karşı zencefil kullanılır. Journal of Ethnopharmacology'de yayınlanan bir araştırma, taze zencefilin solunum yolu enfeksiyonlarına karşı potansiyel antiviral özellikler gösterdiğini buldu. Boğaz ağrısı ve öksürüğü rahatlatmak için çay şeklinde tüketilebilir.

SİNDİRİME YARDIMCI OLABİLİR

Zencefil, Çin tıbbında sindirim sürecini kolaylaştırıcı olarak öne çıkıyor. Faydalarının birçoğu geleneksel tıp tarihinin bir parçası olsa da, 2019'da Food, Science & Nutrition dergisinde yayınlanan bir inceleme, etkili dozu anlamak için daha fazla insan araştırması istedi. Ancak çalışma, klinik araştırmalarla desteklenen önemli kanıtlar olduğu konusunda hemfikirdi. Sindirim sistemini yiyecek akışına hazırlarken iştahı uyarabildiğinden, meze veya aperatif olarak da sıklıkla kullanılır. Gaz giderici olarak iyi çalışır, bu nedenle şişkinliğe yardımcı olur. 

ÜLSERİ İYİLEŞTİRMEYE YARDIMCI OLABİLİR

Zencefil, genellikle kanama ve akut mide enfeksiyonu ile karakterize olan ülser oluşumunu önleyebilir. 2016 yılında Dünya Gastrointestinal Farmakoloji ve Terapötikler Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre ülserojenik olan H. pylori bakterilerinin büyümesini engellemede zencefil çok etkilidir ve böylece midenizi sağlıklı tutabilir.

ARTRİT AĞRISINI AZALTABİLİR

Zencefilin kemik sağlığını iyileştirdiği ve artrit ile ilişkili eklem ağrısını hafiflettiği biliniyor. Zencefil güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olan gingerol içerir. Arthritis & Rheumatism dergisinde yayınlanan bir çalışmada belirtildiği gibi, osteoartrit, diz iltihabı ve romatoid artritte hareketi iyileştirebilir. Bununla birlikte, sitokinler ve kemokinler gibi inflamatuar bileşikleri, vücudu etkilemeye başlamadan önce kaynağında da bastırır. 

ASTIMI RAHATLATABİLİR

Zencefil geleneksel olarak solunum bozukluklarını tedavi etmek için potansiyel bir ilaç olarak kullanılmıştır. Son çalışmalar, potansiyel anti-inflamatuar özelliğini de destekledi. Zencefildeki aktif bir bileşik olan Zerumbone astımı hafifletmeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, alerjik hava yolu iltihabının büyük ölçüde Th2 baskınlığından kaynaklandığını ve zencefilin bunu başarıyla baskılayabildiğini gösteriyor.

KARACİĞERİ KORUR

Hepatotoksisiteyi önlemeye yardımcı olduğu için tüberkülozdan muzdarip kişiler zencefilden yararlanabilir. Yapılan araştırmalar, karaciğere zarar veren kadmiyum zehirlenmesine karşı da koruma sağladığını gösteriyor. Zencefilin esansiyel yağı, obezite nedeniyle oluşan yağlı karaciğer hastalığına karşı koruyucu etki gösterir. 

ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLABİLİR

Araştırmalar, zencefilin metabolizmanızı hızlandırarak kilo kaybını hızlandırmaya ve obeziteyi yönetmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Egzersiz dayanıklılık kapasitesini artırabilir, böylece iyi bir şekilde çalışabilir ve şekle girebilirsiniz.

BİLİŞSEL GÜCÜ İYİLEŞTİRİR

Araştırmalar zencefilin oksidatif stresi ve iltihabı azaltarak demans, Parkinson ve Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkları geciktirebileceğini gösteriyor. Yapılan bir araştırmaya göre, zencefil orta yaşlı sağlıklı kadınlarda bilişsel işlevi iyileştirdi. Yani zencefil yaşlılarda bilişel iyileşme için kullanılabilir. 

DİSMENOREYİ YÖNETMEYE YARDIMCI OLABİLİR

Zencefil vücuttaki prostaglandin düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir, bu sayede adet sırasında krampları ve ağrıları gidermeye yardımcı olur. Bilim insanları, yüksek düzeyde prostaglandinlerin artan adet kramplarına katkıda bulunduğuna inanıyor. Kimyasal haberciler olarak işlev gören bu hormonlar, kramplar, ağrılar ve ateş gibi semptomların temel aktivatörleridir. Yayınlanan bir rapora göre zencefil, PMS sırasında ruh hali ve davranışın şiddetini azaltmaya da yardımcı olabilir. 

KALP SAĞLIĞINI ARTIRABİLİR

Zencefil, LDL kolesterol seviyelerini düşürerek ve HDL kolesterol seviyelerini artırarak kardiyovasküler sağlığı koruyabilir. Ayrıca kanın pıhtılaşma riskini azaltabilir, böylece hipertansiyonu düzenlemeye ve kalbinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir. 

DİYABETİ KONTROL EDEBİLİR

Zencefil, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini düzenlemeye yardımcı olabilir. 2017 yılında International Journal of Endocrinology Metabolism'de yayınlanan bir araştırmaya göre, glisemik ve lipid anormallikleri diyabetiklerde uzun vadeli komplikasyonlara yol açıyor. Bu nedenle, insülin direncinizi iyileştirmek ve diyabeti kontrol altına almak için bu zencefili diyetinize eklemeyi denemelisiniz. 2014 yılında Complementary Therapies in Medicine dergisinde yayınlanan bir başka çalışma, “8 hafta boyunca günde 3 kez bir gram zencefil tozunun tüketilmesinin tip 2 diyabetli hastalar için faydalı olduğunu” gösterdi.

DİŞ SAĞLIĞINI İYİLEŞTİREBİLİR

Zencefilin içerdiği gingerol sayesinde bakteriyel, viral ve mantar enfeksiyonlarını engellediği biliniyor. Ağızdaki patojenleri öldürerek ve dişleri ve diş etlerini sağlam tutarak ağız sağlığının korunmasına da yardımcı olabilir. Potansiyel antibakteriyel özellikleri, idrar yolu enfeksiyonu, bronşit ve zatürreye neden olan patojenik bakterileri önlemeye yardımcı olabilir. 

İSHALİ HAFİFLETEBİLİR

Mide spazmlarını ve onu uyaran gazı önleyebileceğinden, eski zamanlardan beri ishale yardımcı olmak için kullanılmıştır. Çin'de ishal olanlara toz haline getirilmiş zencefil verilirdi ve bu geleneksel uygulama binlerce yıldır devam ediyor.  

CİNSEL AKTİVİTEYİ ARTIRABİLİR

Bilinen bir potansiyel afrodizyak olan zencefil, birçok kültürde cinsel isteği ve aktiviteyi artırmak için kullanılmıştır. Zencefilin kokusu, doğurganlığı artırmaya ve cinsel ilişkiye yardımcı olan benzersiz bir çekiciliğe sahiptir. Zencefil ayrıca kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur.

ZENCEFİL NASIL KULLANILIR?

Taze çiğ zencefil kökü, Asya mutfaklarında temel bir gıdadır. Köri, çorbalar, pirinç, erişte ve güveçlerde kullanılır.
Zencefil turşusu damak temizleyici olarak suşi ile birlikte sunulur. Zencefil-sarımsak ezmesi mutfaklarda kullanılır.
Çay, özel kahveler, limonatalar, kokteyller ve hatta smoothie'lere zencefil katılabilir. 
Zencefilli kurabiyeler popüler tatlılar arasında.
Rendelenmiş zencefili kaynamış suda demleyerek çay yapabilirsiniz. Boğaz ağrısı, öksürük ve soğuk algınlığı için doğal bir tedavidir.
Zencefil suyu genellikle mide bulantısını ve sindirim problemlerini hafifletmek için tüketilebilir.
Genellikle sabun, şampuan, masaj yağları ve parfüm gibi bitkisel ürünlerde kullanılır.

ZENCEFİLİN YAN ETKİLERİPAYLAŞ ZENCEFİLİN YAN ETKİLERİ

Zencefilin potansiyel yan etkileri şu şekilde:
İshal
Göğüste ağrılı yanma hissi
Mide bozukluğu
Kurdeşen
Şişkinlik
Solunum sorunları
Asit-reflü: Bazı insanlarda asit reflüyü kötüleştirebilir.
Safra taşları: Safra üretimini artırabilir, bu da taşın safra akışında blok oluşturmasına neden olabilir. Zencefil, safra akışını artırabileceğinden, safra taşı hastalığı olan kişilerin zencefil kullanırken dikkatli olmaları gerekiyor. 
Kan sulandırıcı: Kan pıhtılarını etkileyebileceğinden kan sulandırıcı ilaçlar veya aspirin ile birlikte tüketilmemelidir.
Hamile kadınlar: Genellikle güvenli kabul edilse de düşük öyküsü olan kadınlar herhangi bir diyet değişikliği yapmadan önce bir doktora danışmalıdır.