Abant Gezilecek Yerler Nelerdir? Abant'ın Tarihi Ve Doğal Güzellikleri...

Abant Gezilecek Yerler Nelerdir? Abant'ın Tarihi Ve Doğal Güzellikleri...

Ülkemizin orman yoğunluğu bakımından en zengin bölgelerinden bir tanesi Bolu ilimizdir. Farklı türlerde hayvanlar ve bitkiler için doğal bir yaşam alanı bölgesidir. Bu nedenle çekici bir güzelliğe sahiptir. Bolu iline ait olan Abant Gölü, bu güzelliklerin başında gelmektedir. Özel aracı olmayan kişiler için de bu bölgeye ulaşmak oldukça kolaydır. 

Abant Gezilecek Yerler Nelerdir?

Abant'ta gidilmesi gereken yerlerden bazıları; Abant Seyir Terası, Çepni Yaylası, Abant Göl Restoranı, Abant Konukevi, Abant Şömine Oteli, Abant Welness SPA Center, Abant Masal Evi, yol üstü atıştırma büfeleri, yol üstü konaklama yerleridir. 

Abant'a özel aracı ile giden kişiler için etrafta görülebilecek yok fazla yer vardır. Yedigöller Milli Parkı, Ömerci Yaylası, Sinekli Yaylası, Güzeldere Şelalesi, Akkaya'lar ziyaret edilebilecek yerlerden bazılarıdır. Özellikle Osmanlı dokusunun hakim olduğu ve oldukça dikkat çekici konakların sokaklarda bulunduğu Mudurnu, ziyaretçilerine keyifli bir gezinti yaşatmaktadır. 

Abant Tabiat Parkı: Yaklaşık 1197 hektarlık bir alana yayılmıştır. Abant sıra dağları ve Keremali arasında konumlanmıştır. Parkının tamamının gezilebilmesi için toplamda yarım günlük bir zaman dilimi ayırmakta fayda vardır.

Ömerci Yaylası: İlkbahar döneminde doğanın büründüğü renkler ile kendinizi oldukça mutlu hissedeceğiniz, piknik alanları ve kamp alanları ile tatilin keyfini çıkarabileceğiniz mutlaka görülmesi gereken bir bölgedir. 

Sinekli Yaylası: Toplamda 100 dekarlık bir alana yayılmıştır. Bu bölge, Abant'ta gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Bölgede Temmuz ayında yayla şenlikleri yapılmaktadır. Bu bölgede bisiklet sürebilir, mantar toplayabilir, kamp yapabilir, trekking, izcilik, safari ve gözlemcilik yapabilirsiniz. 

Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı: 10 hektarlık bir alana yayılmıştır. Orman Bakanlığınca Tabiat Anıtı statüsünü kazanmıştır.

Abant Köy Pazarı: Sahip olduğu doğası ve manzaralarının yanı sıra yöresel lezzetleri, hediyelik ürünleri ile de ziyaretçini mutlu eden Abant'ta, oldukça geniş ürün yelpazesine sahip pazarından alışveriş yapabilirsiniz. 

Güzeldere Şelalesi: Yılın dört mevsiminde de muhteşem manzaralara ev sahipliği yapan Güzeldere Şelalesi, Abant'a oldukça yakın bir mesafede konumlanmıştır.

Akkaya Travertenleri: Görünüm olarak Pamukkale Travertenlerine benzemektedir. Kartpostala benzeyen manzaralara ev sahipliği yapan bölge, ziyaretçileri oldukça mutlu etmektedir.

Aban Doğal Yaşam Müzesi: Bölgenin fauna ve florası hakkında değişik bilgiler bulunabilecek, vahşi yaşam hakkında gözlem yapılabilecek olan bu müze, görülmesi gereken bölgeler listesi içerisinde üst sıralarda yer almaktadır. Abant Gölü'nün hemen girişinde konumlanmıştır.

Abant'ta Yapılabilecek Aktiviteler

Trekking yapmayı seven kişiler için ise yaklaşık 1700 metre kadar yükselen tepeliklerde bol oksijenli ve yeşillikli bir trekking yapma imkanı sunulmaktadır. Bu yükseklikten gözlemlenebilen muhteşem manzara için fotoğraf makinesi bulundurmakta fayda vardır.

Yaz ve bahar aylarında gölde sandal turları düzenlenmektedir. Sandalın yanı sıra deniz bisikleti ile de gölün tadını çıkarmak mümkündür. Suyun rahatlatıcı etkisi ve doğanın huzuru sizlere iyi gelecektir. 

Göl üzerinde bisiklet çevirmek istemiyorsanız, gölün çevresinde bulunan bisiklet alanında doğayı turlayabilirsiniz. Doğa ile iç içe bir Spor deneyimi ile enfes manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Abant Gölü çevresinde turlamanın tek yolu bisiklet değildir. Bölgede faytonlar ile de dolanabilirsiniz. Fayton turları yarım saat boyunca sizleri güzellikleri sunmaya devam edecektir. Bu sırada fotoğraf çekerek anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Abant Gölü çevresinde yerel pazar kurulmaktadır. Bu pazarda yöresel lezzetlere ulaşabilirsiniz. Bölge halkı burada kendi ürettikleri kuruyemiş, köy ekmekleri, bitki çayları, baklagiller gibi oldukça geniş bir yelpazede ürün satışı yapmaktadır. 

Abant'ın Tarihi ve Doğal Güzellikleri

Abant'ın geçmişi Hititler dönemine yani M.Ö. 5000 yılına kadar uzanır. Abant'ın geçmişi sınırları içerisinde olduğu Bolu'nun tarihi ile denktir. Eski zamanlarda Abad olarak anılmış fakat günümüzde adı Abant olmuştur. Abant sırası ile önce Lidyalıların ve sonrasında Perslerin hakimiyetinde kalmıştır. Büyük İskender tarafından ele geçirilmiş ve sonrasında Roma'nın, ardından da Osmanlıların hakimiyetine girmiştir. 

Florası ve Faunasının zenginliği ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Abant, her mevsim ziyaretçilerine doğal güzellikleri sunmaktadır. Bu nedenle doğa tutkunlarının ilk gezi noktalarından birisi olmayı başarmıştır. Bölgede kamp alanları, trekking alanları, bisiklet yolları bulunduğundan dolayı farklı tarzlarda da kişileri kendisine çekmeyi başarmıştır. Bölgede konaklamak isteyen kişiler için kamp dışında farklı seçenekler de bulunmaktadır. Bölgede popüler olan oteller, pansiyonlar da hizmet vermeye devam etmektedir. Bu gezi sırasında yanınıza fotoğraf makinesi almanız faydalı olacaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS