Adıyaman Gezilecek Yerler Listesi... Adıyaman'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Adıyaman Gezilecek Yerler Listesi... Adıyaman'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Adıyaman Gezilecek Yerler Listesi... Adıyaman'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Güney Doğu seyahatinde ilk gidilen şehirler arasında Adıyaman gelmektedir. Adıyaman Türkiye'nin doğu tarafında yer alan bir şehridir. Adıyaman kültürel olarak zengin bir şehirdir. Tarih boyunca pek çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Adıyaman'da tarihi miraslar da yer almaktadır. Adıyaman çevresinde yüzyıllar boyunca yaşamış olan Asur medeniyeti vardır. Asur medeniyetinin bırakmış olduğu pek çok tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Verimli bir araziye sahip olan Adıyaman görmeniz gereken şehirlerimizden bir tanesidir. Bu şehirde dünyaca ünlü olan Nemrut dağı yer almaktadır. 

Adıyaman Gezilecek Yerler Listesi... Adıyaman'da Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Nemrut Dağı Milli Park

 Nemrut dağı tam olarak 2200 metre yüksekliğe sahip olan bir milli parktır. Nemrut dağı eski bir volkanik dağdır. Dağın tepesinde de dünyaca ün kazanmış olan bir tane heykel bulunuyor. Nemrut harabeleri dünya genelinde gelen binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Nemrut dağında daha önce bu bölgede yaşamış olan medeniyetlerin heykelleri yer almaktadır. Buradaki her heykelin tam olarak 10 metre yüksekliğe sahip olmaktadır. 

2) Karakuş Tümülüsü

 Tümülüs kelime manası ile mezarlık anlamına gelmektedir. Türkçede ise daha çok "höyük" anlamı ile bilinmektedir. Karakuş tümülüsü Nemrut dağının güzergahında yer almaktadır. Nemrut dağında Kommagene kralının annesi için yaptırmış olduğu bir anıt mezardır. Karakuş tümülüsü görmeniz gereken esrarengiz yapılar arasında olup burada da bir tane karakuş heykeli yer almaktadır. Karakuş tümülüsü en eski anıt mezarlarından birisidir.

3) Arsemia Ören Yeri

 Daha önce Adıyaman'da hüküm sürmüş olan Kommagene kralının yazlığı olarak kullanılan bir tarihi yerdir. Tam olarak milattan önce 2. yüzyılda inşa edildiği biliniyor. Arsemia ören yeri Arsemez tarafından kurulmuştur. Bu bölgede Yunan tanrılarına adanmış olan tapınaklar bulunmaktadır. Tam olarak Arsemia ören yerinin karşısında Kahta kalesi bulunmaktadır. Buraya geldikten sonra Kahta kalesini de ziyaret edebilirsiniz. 

4) Cendere Köprüsü

 Roma hükümdarı tarafından tarihte inşa ettirilmiş Anadolu'daki en eski köprüler arasındadır. Cendere köprüsü tam olarak 120 metre uzunluğa sahiptir. Bu köprüde ki en önemli özellik ise yapımında herhangi bir harç malzemesinin kullanılmamış olmasıdır. Köprü günümüzde araç trafiğine kaldıramayacağından dolayı kapalıdır. Yalnızca yaya trafiğine açık bir yerdir. Adıyaman'ın şehir merkezine tam olarak ise 43 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

5) Perre Antik Kent

Kommagene krallığının inşa etmiş olduğu bir antik kenttir. Bu bölgede zengin su kaynakları yoğun olarak bulunduğu için tarihte bu bölgeye bir antik kent yapılması uygun görülmüştür. Ayrıca Adıyaman'da Roma çeşmesi de yer almaktadır. Roma çeşmesi de bu antik kentin içerisindedir. Şehir merkezine de tam olarak 4 kilometre uzaklıkta bulunan bu tarihi antik kente ulaşım da kolaydır. İster özel aracınız ile isterseniz de şehirde bulunan toplu taşımayı kullanarak bu antik kente ulaşabilirsiniz. 

6) Altınlı Köprü

Adıyaman'daki en eski kalıntılar arasında yer almaktadır. Adıyaman'da Gölbaşı ilçesinde bulunmaktadır. Altınlı köprü Roma döneminde yapıldığı tahmin edilen bir köprüdür. Yapımı sırasında ise beyaz kesme taşlarından yararlanılmıştır. Yapımında moloz taşlar da vardır. Tam olarak dört tane büyük kemerden oluşan bir altınlı köprüdür. Bu şehre geldikten sonra mutlaka görmeniz gereken tarihi köprülerden bir tanesidir. 

7) Eski Besni Harabeleri

 Adıyaman'da ki harabe tarihi yerler arasındadır. Eski besni harabeleri en ilgi duyulan tarihi kalıntılar arasındadır. Eski Besni harabeleri sanayi ve ticaret şehri olarak tarihte kullanılmıştır. Bundan dolayı günümüze kadar korunaklı kalmayı başarmıştır. Eski besni harabeleri Besni ilçesinde bulunmaktadır. Besni ilçesinde güneyde yer alır. Burada tarihte kalma olan hamamlar ve çeşmeler de yine bulunur. 

8) Adıyaman Müzesi

 Adıyaman müzesi aşağı Fırat bölgesinde bulunmaktadır. Yerli ve yabancı kazıların sonucunda elde edilen eserler bu müzede sergilenmektedir. Adıyaman müzesinde Paleolitik döneme ait olan kesici ve delici aletler de yer almaktadır. Pazartesi günleri hariç olarak haftanın her günü bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş için herhangi bir ücret ödemenize de gerek yoktur. 

9) Gümüşkaya Mağaraları

Gümüşkaya mağaraları şehirden 40 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Göksu nehri kenarlarında yer alan Gümüşkaya mağaraları tünel şeklinde oluşmuş mağaralardandır. Tünel olarak birbirine bağlı olan mağaralardandır. Burası balkonlara ve bölme odalara da sahip bir mağaradır.