Akyarlar Gezilecek Yerler Nelerdir? Akyarlar'ın Meşhur Koyları Hangileridir?

Akyarlar Gezilecek Yerler Nelerdir? Akyarlar'ın Meşhur Koyları Hangileridir?

Türkiye'nin önemli tatil noktalarından biri olan Akyarlar’ın eski adının Arhialla olduğu bilinmektedir. Eski dönemlerde burada yaşayan Rumların bir antik kent inşa ettiği düşünülmektedir. Termera Antik Kenti’nin kalıntılarını Akkayalar sınırları içerisinde görmek mümkün olmaktadır. 

Pek çok güzelliğin bir arada yer aldığı Akyarlar’ın keşfedilmemiş masmavi bakir koylarını ister kano isterseniz de tekne ile gezebilme olanağı söz konusudur. Denize girmek için en ideal olan yerlerden biri olan Karaincir Plajı’na Akyarlar'dadır. Kumu ve denizi oldukça güzeldir. Bölgenin gezilip keşfedilmeye değer pek çok yeri bulunmaktadır. 

Akyarlar Gezilecek Yerler Nelerdir?

Gerek doğası gerekse keşfedilmeyi bekleyen birbirinden ilgi çekici yerleri sınırları içerisinde barındıran Akyarlar, Bodrum ilçe merkezine yaklaşık olarak 20 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bu mesafesi sayesinde bölgeyi ziyaret edenlerin Bodrum merkez güzelliklerini keşfetmelerine de olanak sağlayan bir konum sunmaktadır. Türkiye'nin turistik öneme sahip olan Muğla ilinin en güzel ilçelerinden biri olan Bodrum'a bağlı bir mahalledir. 

Geçmiş yıllarda Bodrum'a bağlı olan bir köy niteliğine sahipken 2012 senesinde Muğla'nın büyük şehir statüsüne kavuşmasıyla birlikte mahalle statüsüne sahip hale gelmiştir. Konumu itibari ile Bodrum yarımadasının güneybatı bölümünde yer alan son derece şirin bir mahalle olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Akyarlar, sahip olduğu baş döndürücü güzelliğe sahip plajları ve balıkçıları ile ünlü bir yer olma niteliği ortaya koymaktadır. Yakın konumunda bulunduğu masmavi denizi ve tertemiz plajı ile Bodrum ilçesinin en göz kamaştırıcı güzelliğe sahip beldeleri arasında yer almaktadır. 

Akyarlar beldesinin ilk yerleşim tarihi kesin olarak bilinmemektedir fakat Roma döneminde yerleşim yeri olarak kullanılmış olduğu bilinen bir gerçektir. Geçmişin izlerini taşıyan tarihi dokusu hiç bozulmadan varlığını muhafaza etmektedir. Akyarlar sokaklarını gezerken, evlerin inşasında kullanılmış olan taşlara bakıldığında bu beldenin eski bir Rum yerleşim yeri olduğu kolaylıkla anlaşılabilmektedir. 

 Akyarlar, Bodrum'un en güzel kumsalına ve denizine sahip olan turistik bir mahalle olma özelliğine sahiptir. Bu beldenin masmavi denizi sörf için oldukça elverişli olan koşullara sahiptir. Akyarlar sınırları içerisinde yaşayan insanların büyük bir kısmı balıkçılıkla geçimini sağlamaktadır. Akyarlar güzelliklerini keşfetmek isteyenlerin görebileceği pek çok yer bulunmaktadır. Bunlar: 

 - Aspat Dağı: Akyarlar sınırları içerisinde konumlanmış durumda olan Dağ bu bölgenin en yüksek noktasını oluşturmaktadır. Bu dağa çıkıldığında ziyaretçileri nefes kesen Akyarlar manzaraları karşılamaktadır. Bu durum sebebiyle fotoğraf çekimleri için son derece ideal bir ortam söz konusudur. Dağın tepe noktasından bakıldığında Yunan adalarını görmek de mümkün olabilmektedir.

 - Çıfıt Kalesi (Strobilos) : Bodrum'un en eski tarihi buluntuları arasında yer alan Temera Antik Kenti’de Aspat Kalesi'nin ana şehri olarak bilinmektedir. Aspat diğer adı ile Çıfıt Kalesi Aspat tepesi üzerinde yer almaktadır. Fakat konik bir yapıya sahip olan tepenin üstünde bulunmakta olan kalıntılara ulaşmak son derece zordur. 

 - Karaincir Plajı: Akyarlar'ın en gözde mekanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Plaj ve deniz keyfinin en iyi yaşanabileceği ortamı barındırmaktadır. 

 Akyarlar'ın Meşhur Koyları Hangileridir?

Akyarlar’ın sahip olduğu en önemli özelliği muhteşem güzellikteki denizi olmaktadır. Akyarlar denizi özellikle de dalış için mükemmel bir ortam sunmaktadır. Sahip olduğu berrak suları sebebiyle çok iyi birsu altı görüş açısı sunmaktadır. Bu görüş hemen hemen 20 metreyi bulabilmektedir. Akyarlar sahip olduğu berrak sulara sahip temiz denizi, mükemmel güzellikteki doğası, enfes konumu ve tarihi güzellikleriyle mutlaka görülüp gezilmesi gereken noktalardan biri olma özelliğini kendi bünyesinde barındıran nadide köşelerden biridir. 

Akyarlar güzelliklerini keşfetmek isteyenlerin en çok merak ettiği bir başka konu bu bölgedeki meşhur koylar olmaktadır. Akyarlar koyları denildiğinde ise akla ilk olarak bölgenin ismiyle anılan Akyarlar koyu gelmektedir.  

- Akyarlar Koyu: Deniz suyunun devamlı olarak yer değiştiren bir yapı ortaya koyması bu koyu sörf ve yelkenli sporu yapan kişilerin tercih ettiği bir nokta olmasını sağlamaktadır. 

 - Akyarlar Karaincir Koyu: son derece sığ denizi ve neredeyse yaz döneminin tamamında dalgasız bir yapıya sahiptir. 

 - Aspat Koyu: Deniz girişi hafif taşlık olan, sonrasında ise tamamen kumluk bir ortam barındırmaktadır. Son derece berrak ve temiz bir deniz suyu bulunmaktadır. Otopark sorunu olmayan, duş, tuvalet giyinme kabinleri bulunan bir nokta olma özelliği taşımaktadır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS