Aladağlar Nerede, Nasıl Gidilir? Aladağlar Milli Parkı Özellikleri Ve Kamp İmkanları...

Aladağlar Nerede, Nasıl Gidilir? Aladağlar Milli Parkı Özellikleri Ve Kamp İmkanları...

Çağımızda ulaşım ve iletişim hiç olmadığı kadar hız kazanmıştır. Tüm dünyada da insanlar gezmek, görmek ve tatil yapmak için seyahat etmektedir. Turistik amaçlı geziler yapan insan sayısı her yıl yüz milyonlarla ifade edilmektedir.

Turizm, son derece karlı ve döviz kazandıran, gelir getiren bir sektör haline gelmiştir. Milyonlarca insanın istihdam edildiği bu sektör dünyada olduğu gibi ülkemizde de gelişimini sürdürmektedir. Turizm bakımından Türkiye, ilk 10 ülke arasında yer almaktadır. İnsanların tatil için tercih ettiği ülkemizin birçok avantajı bulunmaktadır.

Türkiye sahip olduğu doğal ve tarihi güzellikleri ile zaten bir cazibe merkezidir. Ancak kaliteli hizmeti, tanıtımı ve destinasyonları ile de her geçen yıl daha fazla turisti ülkeye çekebilmektedir. Ülkenin üç bir tarafının denizlerle çevrili olması, sıcak iklimi, bol güneşi ile turistleri çekmektedir.

Türkiye'de sadece yaz turizmi yoktur. Erzurum Palandöken, Bursa Uludağ gibi yöreler çok talep gören kış turizmi ve kayak merkezlerindendir. Adeta katman katman tarih fışkıran Anadolu topraklarında İzmir Efes tarihi Meryem Ana Kilisesi gibi yöreler din turizmi merkezlerindendir. Tarihi Çanakkale Zaferi yıldönümlerinde Çanakkale'ye ve anma törenlerine binlerce insan yurt dışından, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi uzak ülke kıtalardan katılmaktadırlar.

Yakın zamanlarda sağlık sektörünün gelişimi ve kapasitesinin artması ile beraber ülkemizde ciddi bir "sağlık turizminin " geliştiğine tanık olunmaktadır. Doğa yürüyüşleri, kanyon ve doğal mağara, yeraltı dalgıç turları gibi pek çok spesifik alanlarda da turistler Türkiye'nin farklı bölgelerini tercih etmektedirler.

Türkiye'nin farklı yörelerinde dünyaca ünlü "Milli Parkları" vardır. Bilindiği gibi bilimsel ve estetik bakımdan milli ve milletlerarası ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip tabiat ve gezinme alanlarıdır. Milli parklar gözlem, Spor, piknik ve turizm amaçlı olarak kullanılmaktadır. Türkiye'nin en güzel milli parklarından birisi de Aladağlar Milli Parkı'dır.

Aladağlar Nerededir?

Aladağlar Milli Parkı, Toros sıradağlarının en yüksek zirvelerine sahip ve jeolojik olarak Türkiye'nin en ilginç yerlerinden biridir. Kayseri, Niğde ve Adana illerinin sınırlarının kesiştiği noktada yer almaktadır. Bölge 1995 yılından bu yana milli park statüsüne sahiptir.

Aladağlar'a Nasıl Gidilir?

Aladağ Milli Parkı'na değişik şekillerde gidilebilir. Adana, Kayseri ve Niğde'yi çevreleyen karayolu, demiryolu ve havayolu üzerinden ulaşmak mümkündür. Başka illerden önce Adana veya Kayseri havalimanlarına gelindikten sonra Niğde'nin Çamardı ilçesinden Milli Parka ulaşmak olanaklıdır.

Diğer bir ulaşım noktası da Demirkazık köyü üzerinden mümkündür. Bu güzergah için Niğde ve Adana'dan Çamardı otobüsleri kullanılabilir. Kayseri Yahyalı da başka bir ulaşım noktasıdır.

Niğde Çamardı arası 65 km, Adana Çamardı arası 160 km ve Kayseri Yahyalı da 66 km mesafededir.

Aladağlar Milli Parkı ziyaret günleri ve saatleri:

Aladağlar Milli Parkı haftanın 7 günü ziyarete açıktır.

Aladağlar Milli Parkı 08.00-22.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Aladağlar Milli Parkı'na giriş ücretleri aracın niteliğine göre değişmektedir. Bisiklet, motosiklet, otomobil, kamyonet, pikap, minibüs, midibüs, otobüs ile girilebilmektedir.

Aladağlar Milli Parkı içerisinde ücreti mukabili çadır kurulabilecek kamp yeri de bulunmaktadır.

Aladağlar Milli Parkı Özellikleri

Aladağ Milli Parkı, kısa mesafede değişen iklim koşulları, zengin bitki ve yaban hayatı ve Kapuzbaşı Şelaleleri ve buzul gölleri gibi doğa harikası noktaları ile Anadolu'nun en güzel seyahat noktalarından biridir.

Buzul gölleri ve Kapuzbaşı Şelaleleri gibi doğa harikası birçok yere ev sahipliği yapan milli parktır. Deniz seviyesinden 730 metre ile 3.756 metre arasında değişen milli park muazzam bir bio çeşitliliğe sahiptir. Gece gündüz ısı farkının 30 dereceyi aştığı milli park, derin vadiler, mağaraları, kanyonları, yaban hayatı, ormanları ve eşsiz manzarasıyla görülmeye değerdir.

Aladağlar Milli Parkı İçerisinde Gezilecek Yerler

Toros sıradağlarının en yüksek zirvelerine ev sahipliği yapan milli park, jeolojik açıdan Türkiye'nin en ilginç ve özel yerlerinden biri Aladağlar Milli Parkı'dır. Kurt, çakal, yaban keçisi gibi hayvanların dışında yırtıcı ve ötücü kuşların da görüldüğü Milli Park'ın bitki örtüsü de otsu bitkilerden karaçam, göknar ve rengarenk çiçeklere kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Milli Park içinde bulunan ve mutlak gezilmesi gereken yerler:

Demirkazık Tepesi, güneşin doğuşunun eşsiz manzarasına tanıklık etmek için çok uygundur.

Yedi Göller

Hacer Ormanı

Kapuzbaşı Şelaleleri 

Aladağlar Milli Parkı Kamp İmkanları

Aladağlar Milli Parkında çadır kurmak da mümkündür. Günlük ücret karşılığında kullanılabilecek kamp alanı da mevcuttur.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS