Alp Dağları'nın içine gizlenmiş saklı cennet: Obersee

İnternette gördüğüm bir Obersee fotoğrafına uzunca bir süre bakmamla beraber burayı da keşfedilecekler listesine aldım. Çok farklı kaynaklardan bir çok araştırma yaptim fakat dişe dokunur bir Türkçe kaynak yoktu ben de sizin için bir Obersee yazısı hazırladım. Emre Ünlü yazdı...Keşfedilecek çok sayıda yürüyüş rotası, ve gizli kalmış doğa harikası yerlerle dolu. Kristal berraklığındaki ve yeşilin hiç görmediğiniz tonları sizi büyüleyecek.

Alp dağlarının içine gizlenmiş Obersee gölünde eğer şanslıysanız güneş ışığı ve bulutların gölün üzerindeki dansını hayranlıkla izleyebilirsiniz.

St. Bartholoma kilisesinden yaklaşık 15 dakikalık bir tekne yolculuğuyla gidilen, teknelerin yalnızca nisan ortası ile ekim ortası arasındaki dönemde uğradığı, gölün güney ucundaki son iskele olan Salet’de yemyeşil çayırlar sizi karşılıyor. Tekneden indikten sonra 15-20 dakikalık kısa bir yürüyüşle berrak görünümü ve sudaki yansımalarıyla nefes kesici manzaralar sunan Obersee Gölü’ne ulaşabilirsiniz. Gölün etrafındaki yürüyüş yolunun bitiminde başlayan patikadan devam ederseniz 470 metre yükseklikten akan Almanya’nın en yüksek şelalesi Röthbach Şelalesi’ni görerek gölün karşı kıyısındaki Fischunkelalm Çiftliği’ne gidebiliyorsunuz.

Gölü ilk gördüğünüzde bir kaç dakika kendinize gelemeyebilirsiniz. Yeşilin tonlarıyla bezenmiş bir doğa, tertemiz, berrak ve zümrüt yeşili bir göl ve sık ağaçlarla bezenmiş bir orman…

İlk gördüğümde inanmakta güçlük çektim desem hiç abartmış olmam. Obersee için mutlaka bir gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim.

Obersee'ye nasıl giderim?

Obersee Avusturya Almanya sınırında Bavyera’nın Berchtesgaden bölgesinde yer alıyor. Müniche'e yaklaşık 2 saat Salzburg’a ise yarim saat uzaklıkta yer alıyor.. Salzburg’a o kadar yakın ki, Salzburg’dan 5 Euro’ya belediye otobüsüyle 30 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Tabi bunlar alternatifler. Ben tüm yolcuklarımı araba ile yaptığım için toplu taşımaya gore benim ulaşım sürelerim daha kısa. Ben hep söylerim araç kiralamak cok daha ucuza gelen bir şey. Toplu taşımaya verdiğiniz para ile ayni ücrete geliyor ve daha fazla yer görme ve özgür olma şansına sahip oluyorsunuz.

Konaklama

Civarda çok sayıda konaklama alternatifi var. Bütçenize göre uygun bir yer bulabilirsiniz. Özellikle alp dağlarına özgü küçük otellerde konaklamak apayarı bir deneyim olacaktır. Kamp yapmak isteyenler için ise kamp alanları mevcut. Bölgede yer alan turizm ofisleri ve danışmalardan da destek alabilirsiniz.

Hava durumu

Alplerde hava durumu çok değişken olduğu için yaz mevsiminde bile gitseniz mutlaka yanınızda yağmurluk ve sıcak tutacak giysiler almalısınız.

Yanınıza su ve yiyecek almadan kesinlikle gölü keşfe çıkmamanızı tavsiye ederim. Özellikle marketlerden ve Obersee botlarının kalkış limanında sandviç satan yerlerden bir iki sandviç alıp çantanıza koyun. Ayrıca enerji verecek küçük atıştırmalıklardan da mutlaka bulundurun. Sizi yorucu ama harika manzaralarla dolu bir yolculuk bekliyor olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS