Altınoluk'da gezilecek yerler - Altınoluk'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Altınoluk'da gezilecek yerler - Altınoluk'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Balıkesir'in en güzel ilçelerinden biri olan Altınoluk her mevsim tatil için tercih edilebilen bir ilçedir. Altınoluk sahip olduğu güzellikleri ile ön plana çıkan bir ilçedir. Balıkesir'in en çok ziyaret edilen ilçeleri arasında yer alan Altınoluk muhteşem bir tatil yeridir. Tatil için Altınoluk'u tercih ediyorsanız iyi bir tatil deneyimi yaşamaya hazır olun. Altınoluk'a gelmeyi düşünenler ilçe hakkında bilgi edinmektedirler. Peki, Altınoluk'da gezilecek yerler neresidir? Altınoluk'da ne yapılır? İşte Altınoluk seyahat rehberiniz.

Altınoluk İstanbul'a da yakın bir konumda bulunmaktadır. Dolayısıyla bu ilçeye İstanbul'dan da fazlaca ziyaretçi gelmektedir. Altınoluk'a gelerek güzel bir tatil deneyimi yaşayabileceğiniz gibi bu ilçenin tarihi dokularını da yakından görebilirsiniz. Ülkemizin en güzel ilçelerinden birisidir.

Altınoluk'da Gezilecek Yerler

1) Tahtakuşlar Etnoğrafya Müzesi

Balıkesir'in en ünlü etnografya müzelerinden olan bu müze Altınoluk'ta yer alan bir müzedir. Altınoluk seyahatinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden olan tahtakuşlar etnoğrafya müzesi herkes tarafından tercih edilen ve ziyaret edilen bir müzedir. Tahtakuşlar etnografya müzesi İda dağının eteklerinde yer alan bir müzedir. Türkmen kültürünü ön plana çıkaran bu müzeye müzekart ile birlikte giriş sağlayabiliyorsunuz. Tahtakuşlar köyünde yer alan bu müzeyi ziyaret ederek büyük bir kültür birikimi yaşayabilirsiniz.

2) Altınoluk Köyü

Altınoluk'a kadar gelmişken Altınoluk köyünü görmeden gitmek olmaz. Altınoluk köyü içerisinde bolca Rum evlerine ve Osmanlı evlerini bir arada görebilirsiniz. Köy içerisinde Abdullah Efendi konağı yer almaktadır. Köyün en ünlü yapılarından biri olan Abdullah efendi konağını da gezebilirsiniz. Aynı zamanda altınoluk köyü içerisinde ve meydanında tarihi çınar ağaçları da yer almaktadır. Bu çınar ağaçlarının yaşı da bir hayli fazladır. Altınoluk'a kadar gelmişken mutlaka bu köye de uğramanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda altınoluk köyünde konaklayacağınız oteller de bulunmaktadır.

3) Şahinderesi Kanyonu

Sadece Altınoluk'un değil aynı zamanda Balıkesir'in en güzel kanyonlarından biri olan Şahinderesi kanyonu görülmeye değer bir doğal güzelliktedir. Şahinderesi kanyonu adeta doğa harikası olarak nitelendirilmektedir. Bol temiz havası bulunan bu kanyona gelerek güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Kazdağları’nın batı yamaçlarında bulunan Şahinderesi kanyonu dik ve engebeli yapısı bulunan bir kanyondur. Altınoluk'u ziyaret ettikten sonra mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında yer almaktadır.

4) Antandros Açık Hava Müzesi

Altınoluk'un en meşhur müzelerinden olan Antandros açık hava müzesi aynı zamanda Antondros antik kenti olarak da bilinmektedir. Bu antik kent günümüzde ziyaretçilerine müze şeklinde ağırlamaktadır. Müze kart ile birlikte bu açık hava müzesine giriş sağlayabiliyorsunuz. 2000 yıldan beridir bu antik kentte hala kazı çalışmaları devam etmektedir. Bundan dolayı bölgede arkeolojik bulgular da yer almaktadır. Bu tarihi antik kentin M.Ö 2.000'lere kadar dayanan bir tarihi bulunmaktadır. Altınoluk gezi rehberinize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden olan Antandros açık hava müzesi görülmeye değer bir yerdir.

5) Sarıkız Tepesi

Sarıkız tepesi Altınoluk'un doğa harikalarından birisidir. Eğer doğal yerleri gezmeyi seviyorsanız Sarıkız tepesine uğrayabilirsiniz. Sarıkız tepesi Kaz dağlarının en yüksek tepesi olarak adlandırılmaktadır. Altınoluk içerisinde rastlayabileceğiniz en muhteşem yerlerden olan Sarıkız tepesi herkes tarafından beğenilebilecek bir tepedir. Sarıkız tepesine çıkarak Edremit körfezini de kuşbakışı olarak izleyebilirsiniz. Muhteşem bir manzaraya sahip olan sarıkız tepesi Altınoluk'un en güzel yerleri arasındadır.

6) Hasanboğuldu Şelaleri

Hasanboğuldu Şelaleri de Altınoluk'un en meşhur şelalesidir. Altınoluk'un doğal güzelliklerinin bir hayli fazla olduğunu dile getirmiştik. Hasanboğuldu Şelaleri muhteşem güzellikte olan ülkemizin de en güzel şelaleri arasında yer almaktadır. Altınoluk'a kadar gelmişken bu şelalere uğrayarak güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Hasanboğuldu şelaleri Kaz dağlarında bulunan bir şelaledir. Civar bölgelerde de oldukça ünlü bir şelaledir.

Altınoluk'ta Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

1) Altınoluk Sahilinde Yürüyüş Yapın

Yürüyüş yapmayı sevenler için Altınoluk sahili muhteşem bir yer. Marmara denizi manzarası ile birlikte ister yürüyüş ister koşu yaparak güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Altınoluk sahili Altınoluk'un en güzel yerlerinden birisi olarak bilinmektedir.

2) Altınoluk'da Dalış Yapın

Eğer dalış yapmayı seviyorsanız Altınoluk dalış kulübüne katılarak dalış yapabilirsiniz. Bu ilçede dalış imkanları oldukça gelişmiştir. Dalış kulübü de bu konu hakkında tamamen yardımcı olacaktır. Ayrıca dilerseniz bu dalış kulübünde dalış eğitimi de alarak dalış yapmayı öğrenebilirsiniz.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS