Amsterdam vizesi nasıl alınır? Başvuru için gerekli evraklar ve belgeler neler?

Amsterdam vizesi nasıl alınır? Başvuru için gerekli evraklar ve belgeler neler?

Amsterdam vizesi nasıl alınır? Başvuru için gerekli evraklar ve belgeler neler?

Amsterdam’a yani Hollanda’ya gitmek isteyen kişiler öncelikle diplomatik anlaşmalara bağlı olarak gerekli süreci tamamlamaları gerekir. Bu sürecin en önemli aşaması da vize sürecidir. Vize süreci ile ilgili tüm detayları yazımızda paylaşarak, bu sürecin daha hızlı şekilde halledilmesine yardımcı olacak bilgileri derledik.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amsterdam, Hollanda’nın başkenti olarak geçmektedir. Turistlerin pek çok açıdan ilgisini çeken Amsterdam, yaz ve kış aylarında farklı ülkelerden turistleri ağırlamaktadır. Yabancı turistlerin ülkeye giriş yapması ise diplomatik olarak belirli bir vize sürecine bağlanmıştır.

Amsterdam Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda'ya seyahat etmek isteyen tüm Türk Vatandaşları ve diğer ülke vatandaşlarının Hollanda Vizesine başvuru yapması gerekir. Özellikle Türk Vatandaşları Hollanda Vizesi alarak Schengen sınırları dahilinde istedikleri ülkeye bu vize ile beraber gidebilirler. Fakat Tek Girişli Hollanda Vizesi alındığı takdirde sadece Hollanda sınırları içerisinde vatandaşlar seyahat edebilir.

Amsterdam vizesi almak isteyen vatandaşlar öncelikle vize başvurularında belirlenen diplomatik tüm unsurlara uyum sağlamalıdır. Özellikle vize evrakları ve başvuru sürecini yakından takip etmelidir. Vize başvuruları bu süreç boyunca vize danışmanlık merkezleri ile doğrudan konsolosluklara yapılabilir. Fakat bu süreç esnasında önemli olan vize için belirlenen sürecin doğru şekilde takip edilmesidir.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler Neler?

Hollanda vizesi için en önemli süreç vize evraklarından geçmektedir. Vize evrakları doğru ve eksiksiz olarak teslim edildiğinde vize süreci daha kısa hale gelmektedir. Hollanda yani Amsterdam vizesine başvuru yapacak olan kişiler öncelikle vize evraklarını tam bir şekilde teslim etmelidir. Gerekli olan vize evrakları ise şu şekildedir;

1- Pasaport: Pasaportun geçerlilik süresinin en az 6 ay daha geçerliliğini koruması gerekir. Eğer kişinin daha önce gerçekleştirdiği bir seyahat varsa mutlaka bu seyahate ait vize fotokopileri başvuru dosyasına eklenmelidir.

2- Hollanda otel ve uçak rezervasyonları,

3- Mesleki durumları içeren belgeler (çalışan ya da emekli olması halinde bu durumu gösteren belgeler)

4- Banka dökümleri ve hesap cüzdanı,

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

5- Hollanda vize başvuru formu,

6- Vize randevu çıktısı.

Amsterdam Vizesinde Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Hollanda vizesi almak isteyen kişiler öncelikle vize başvurusu için gerekli adımları izlemelidir. Bu adımlar arasında en önemli olanı da vize başvuru randevusunun alınmasıdır. Vizeye başvuracak kişi kendi adına öncelikle bir başvuru randevusu alması gerekir. Bu randevuya Hollanda Büyükelçiliği'nin belirttiği şartlar dahilinde gerekli evraklarla beraber katılmak gerekir. Bu evraklar vizenin en önemli aşamasını oluşturur.

Gerekli evrakları doğru ve eksiksiz olarak tamamlayarak gerekli mercilere teslim etmelisiniz. Eğer evraklarda bir hata ya da eksiklik olursa vize süreci uzar ve tekrar başa dönmek zorunda kalırsınız. Vize süreci için alınan randevu esnasında hazırlanan evrakların hatasız bir şekilde teslim edilmesi gerekir. Bu şekilde ilerleyen bir vize sürecinde kısa sürede vizenizi alabilirsiniz.

Amsterdam Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm Vize başvurularında olduğu gibi Amsterdam vizesi başvurusunda da en önemli konu başvuru sahibinin almak istediği vize için gerekli şartları sağlamasıdır. Özellikle Hollanda Büyükelçiliği'ne doğrudan sunulan evrakların doğru olması bu husus içerisinde çok önemlidir.

Vize başvurusu yapacak olan kişi verdiği beyanların doğruluğunu kanıtlamak için evrakları da ilgili mercilere ayrıca sunmaktadır. Bu açıdan başvuru yapan kişiden özellikle Sosyal ve Ekonomik durumu gösteren destekleyici ve resmi olan evraklar istenir. Bu evrakların tamamı doğru şekilde sunulmalıdır.

Amsterdam Vizesinin Reddedilmesi Halinde

Amsterdam vizesini almak için gerekli ve yeterli olan tüm kriterleri sağlayabilirsiniz. Bu duruma rağmen bazı şartlar dahilinde de ya da yapılan başvuru hataları nedeniyle de vize başvurunuz reddedilebilir.

Vize başvurusu reddedildiği durumlarda mutlaka vize merkezlerinden gerekli desteği almanız gerekir. Aksi halde vize başvurusu için yatırılan vize parası yanar ve başvuru süreci yeniden başlamak zorunda kalır. Bu sebeplerden dolayı eğer ki vize başvurunuz reddedilirse öncelikle reddedilme nedenini öğrenmeye çalışmalısınız. Ayrıca bu süreci daha kısa sürece halletmek için itiraz dilekçesi hazırlayabilirsiniz.

İtiraz dilekçesi ile beraber vize süreci kaldığı yerden devam edebilir. Böylece siz tekrar tekrar vize başvurusu yapmak ve ekstra para kaybetmek yerine vize sürecini kaldığı yerden devam ettirebilirsiniz. Tüm bu detaylar vize danışmanlık merkezleri tarafından doğru ve eksiksiz şekilde kolaylıkla halledilebilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı