Antakya Gezilecek Yerler Nelerdir? Antakya'da Neler Yapılabilir?

Antakya Gezilecek Yerler Nelerdir? Antakya'da Neler Yapılabilir?

Antakya Gezilecek Yerler Nelerdir? Antakya'da Neler Yapılabilir?

Türkiye genelinde gezilip görülmesi gereken pek çok yer var. Özellikle tarihi ve turistik değer taşıyan şehirler her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist çekmektedir. Antakya turizm potansiyeli yüksek şehirlerin başında gelmektedir. Türkiye'nin en güney noktasında bulunan Antakya Medeniyetlerin Buluştuğu Merkez olarak biliniyor. Tarihi güzellikleri ile ön plana çıkan Antakya'da keyifli bir tatil geçirilebilir. Antakya'yı gezmek için en az 3 gün gerekebilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Antakya Gezilecek Yerler Nelerdir?

Türkiye'nin en beğenilen ilçelerinden birisi de Antakya'dır. Önemli bir kültürel miras olan Antakya Hatay ilinin ilçesidir. Özellikle Hatay'ın tarihi ve turistik değerlerinin çoğu Antakya'da yer almaktadır. Antakya'da yer alan Antakya Kalesi mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Antakya geneline kuş bakışı seyir keyfi yaşatan Antakya Kalesi Bizans, Selçuklu, Roma ve Osmanlılar gibi çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Dağ yamacına inşa edilen Antakya Kalesi her yıl çok sayıda ziyaretçi kabul ediliyor. Arkeoloji Müzesi ise 1948 yılından günümüze kadar ziyaretçi kabul etmektedir. Diğer bir adı Antakya Mozaik Müzesi olan Arkeoloji Müzesi dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi olarak biliniyor. Arkeoloji Müzesinde pek çok medeniyetin izleri bulunmaktadır.

Medeniyetlerin beşiği olan Antakya'da bulunan Saint Pierre Kilisesi Hac Dağı eteklerinde yer alıyor. Dünyanın dört bir yanından hacılar hacı olmak için Saint Pierre Kilisesi'ne gidiyorlar. Bu kilise Aziz Petrus'un Hristiyanlığı yaymak adına ilk toplantıyı yaptığı mekan olarak biliniyor. Dünyanın ilk katolik kilisesi olma özelliği taşıyan Saint Pierre Kilisesi 15 Nisan ve 2 Ekim tarihlerinde açık oluyor.

Antakya'daki Habibi Neccar Camisi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Titus Tüneli ile Beşikli Mağarası da Roma döneminde inşa edilen ve günümüze kadar gelen değerler arasında yer alıyor.

Antakya'da Neler Yapılabilir?

Antakya'ya gidildiğinde mutlaka yapılması gerekenler vardır. Özellikle Antakya'ya özgü lezzetlerden olan künefe mutlaka yenilmelidir. Lezzeti ile dünya çapında tanınan künefe, Antakya'ya özgü bir tatlıdır. Künefesinin yanı sıra Antakya'nın özel soslu döneri de çok sevilir. Hayat'ın leziz döneri de mutlaka tadılmalıdır.

Antakya'ya gidenler genellikle Affan kahvesi de içmeliler. Bunun yanı sıra 1939 yılında Hatay'ın Türkiye topraklarına katılması kararı ile birlikte tarihi meclis binası da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Tarihi meclis binasının yanındaki Asi Nehri kıyılarında da yürüyüş alanları yer alıyor. Antakya'da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınan Musa'nın ağacı da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Bir rivayete göre Hazreti Musa, dağa gittiği sırada asasını bırakıyor. Asası da bu ağaca dönüşüyor.

Antakya İle İlgili Merak Edilenler

Tarihi ve turistik değerleri ile bilinen Antakya'ya gitmeden önce yapılacaklar listesi hazırlanmalıdır. Defne'nin gözyaşı olarak bilinen Harbiye Şelalesinin çevresinde dinlenme alanları bulunmaktadır. Antakya'da yer alan Vakıflı Köyü, Türkiye'nin ilk Ermeni köyü olma özelliği taşıyor. Organik tarımın da cenneti haline gelen Vakıflı Köyünde portakal bahçeleri yer alıyor. Ayrıca Vakıflı Köyünde Aziz Meryem Ana Kilisesi yer alıyor. Yemyeşil doğası ile bilinen Antakya'da yürüyüş yapılacak bisiklet alanları da bulunuyor. Antakya, birlikteliğin ve kardeşliğin şehri olan Antakya'nın merkez ilçesidir. Akdeniz Bölgesinin doğusunda yer alan Antakya, Hatay'ın da en kalabalık ilçesi olarak biliniyor.

Antakya'nın Tarihi ve Turistik Değerleri

Medeniyetlerin beşiği olan Hatay'ın Antakya ilçesinde tarihi ve turistik değerler bulunmaktadır. Antakya'da yer alan Türk Katolik Kilisesi ve Sarımiye Cami ender görülen değerler arasında yer alıyor. Hem kilise hem de cami yan yana gelen ender yerlerden bir tanesi konumundadır. Kıbrıs Barış Harekatı, Kore Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'nın gazilerinin oluşturduğu Hatay Gazi Evi ziyaret edilmesi gereken yerler arasında gösterilmektedir. Antalya'nın doğal güzelliklerinden birisi de Harbiye Şelalesi olarak biliniyor.

Harbiye Şelalesi yeşillikler arasında yer almaktadır. Harbiye Şelalesinin çevresinde piknik alanları ve doğal güzellikler bulunuyor. Uzun çarşının hemen arkasında bulunan Asi Nehri Antakya'nın simgelerinden bir tanesidir. Asi Nehri tüm nehirlerden farklı olarak güneyden kuzeye doğru akan tek nehir olarak bilinmektedir.

Antakya'nın simgelerinden birisi de eski Antakya evleri ve sokaklarıdır. Antakya'ya giden kişiler Antakya sokaklarında nostaljik bir gezi yapabilirler. Görenleri de kendine hayran bırakan güzel sokaklarda fotoğraf da çekilebilmektedir.

 

 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı