Antep'de gezilecek yerler - Antep'de ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Antep'de gezilecek yerler - Antep'de ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Türkiye'nin en güzel illerinden olan Antep'te gezilecek görülecek pek çok yer vardır. Özellikle yemekleri ile meşhur olan Antep, Güney Doğu'nun gözde şehirlerinden biridir. Antep'te tarihi yerler oldukça fazladır. Dolayısıyla hem ülkemizin diğer şehirlerinden gelen kişiler hem de yurt dışından gelen turistler Antep'te bu tarihi yerleri gezmeye gelmektedirler. Peki, Antep'te gezilecek yerler neresidir? Antep'te ne yapılır? İşte Antep'te yapılacaklar listesi.

Antep Türkiye'nin en güzel şehirleri arasında yer almaktadır. Eğer Antep'e geldiyseniz gezilecek görülecek yerlerin listesini hazırlayarak bu muhteşem şehri gezebilirsiniz. Her mevsim Antep'i ziyaret ederek Güney Doğu kültürünü yakından da tanıyabilirsiniz.

Antep'te Gezilecek Yerler

1) Tarihi Antep Evleri

Antep'e gelince yapılacak ilk işlerden biri olan tarihi evleri gezmektir. Tarihi Antep evleri bambaşka bir mimariye sahip olan evlerdir. Özellikle Antep'in dar sokaklarında sıklıkla bu tarihi evlere rastlayacaksınız. Tarihi Antep evleri en fazla 3 kattan oluşmaktadır. Onun dışında 2 katlı hatta 1 katlı Antep evleri ile karşılaşabilmeniz mümkün. Tarihi Antep evleri oldukça işlevsel olan evlerdir. Her yerde ayrı bölümleri bulunmaktadır. Sizler de bu tarihi evleri gezerek bambaşka bir deneyim yaşayabilirsiniz.

2) Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar çarşısı şehrin en işlek olan noktalarından birisidir. Geleneksel olarak ürün ve hediye eşya almayı seviyorsanız bu ucuzluk çarşısı olan bakırcılar çarşısını ziyaret edebilirsiniz. Burada Antep'e özgü olan kıyafetleri ve malzemelere rastlayabilirsiniz. Bakırcılar çarşısı yerli turistlerin özellikle ilgi gösterdiği bir lokasyon. Dolayısıyla siz de bakırcılar çarşısına giderek keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

3) Belkıs / Zeugma Antik Kenti

Bu antik kentin tarihi antik çağlara kadar uzanmaktadır. Belkıs Zeugma Antik kenti Antep'te en tarihi yerlerden birisidir. Antik kent Antep'in Nizip ilçesinde yer almaktadır. Belkız Zeugma Antik kenti yaklaşık olarak 21 hektarlık bir alanı oluşturmaktadır. Eğer tarihi yerleri gezmeyi seviyorsanız bu antik kenti ziyaret ederek bol bol bu tarihi yerleri fotoğraflayabilirsiniz.

4) Gaziantep Kalesi

Antep kalesi olarak da bilinen Gaziantep kalesi tam olarak merkezde bulunan bir kaledir. Gaziantep kalesi yaklaşık olarak 25 metre yüksekliği bulunan oldukça yüksek bir kaledir. Bu kalenin yaklaşık olarak 6 bin yıl önce yapıldığı bilinmektedir. Kalenin kimler tarafından yapıldığı ise henüz olarak kesin bilinmemektedir. Gaziantep kalesini ziyaret ederek şehirde yer alan en eski ve en tarihi yerlerden birini gezmiş olursunuz. Gaziantep kalesi tarihte pek çok savaş görmüş olan bir kale olup, günümüzde ise hala bu savaşların izlerini taşımaktadırlar.

5) Yesemek Açık Hava Müzesi

Eğer siz de müzeleri seviyorsanız sizi Antep'te yer alan bu açık hava müzesine davet ediyoruz. Yesemek açık hava müzesi UNESCO'nun da dünya mirasları geçici listesinde yer almaktadır. Yakın doğunun en büyük taş ocaklarının olduğu bu müze ülkemizin de en önemli müzelerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Bu müze içerisinde pek çok oyulmuş eser bulunmaktadır. Günümüzde müze Gaziantep belediyesi tarafından işletilmekte ev şehrin turizmine katkı sağlamaktadır.

6) Antep Hayvanat Bahçesi

Ailecek gidebileceğiniz muhteşem bir yerden bahsedelim. Antep hayvanat bahçesi birbirinden vahşi hayvanların bulunduğu bir hayvanat bahçesidir. Yüzlerce hayvanı bir arada görebileceğiniz hayvanat bahçesine ailecek ve çocuklarınız ile birlikte gelebilirsiniz. Antep hayvanat bahçesi aynı zamanda ülkemizin en geniş alana sahip olan yani en büyük hayvanat bahçesidir. Ülkemizden farklı olan başka coğrafyada yaşayan hayvanları yine Antep hayvanat bahçesinde görebilirsiniz. Antep hayvanat bahçesi aynı zamanda Avrupa'nın da en büyük ikinci başkentidir.

Antep'te Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

1) Antep Yemeklerini Deneyin

Farklı tatlar ve lezzetli yiyecekler yemek istiyorsanız Antep yemeklerini şiddetle tavsiye ediyoruz. Antep yemekleri ülkemizin en güzel yemeklerine sahip olan yemekleridir. Özellikle Antep baklavası en çok tercih edilen tatlılardan biridir. Antep yemeklerini deneyerek damak zevkinizi daha da geliştirebilirsiniz.

2) Antep Hamamında Duş Alın

Antep hamamı aynı zamanda şehirde yapılması gerekenler arasında zirvelerde yer almaktadır. Antep hamamı Antep'in en meşhur yerlerinden birisidir. Antep hamamına giderek duş alabilir, arkadaşlarınızla birlikte güzel vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca Antep hamamında her türlü duş alma imkanı bulunmaktadır.

3) İslam Bilim Tarihi Müzesini Gezin

İslam bilim tarihi müzesini gezerek Antep'te İslam kültürünü yakından görebilirsiniz. Bu müzede bol bol İslam hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS