Artvin Gezilecek Yerler Listesi... Artvin'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

22.04.2021 - 15:52 Son Güncelleme:

Karadeniz ülkemizin yemyeşil bitki örtüsüne sahip olan bir coğrafi bölgesidir. Artvin coğrafi konum itibari ile Doğu Karadeniz'de bulunan yeşili ile ön plana çıkan çok güzel bir şehirdir. Artvin'de turizm etkinlikleri de yapılmaktadır. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi duyduğu şehirlerden olan Artvin'de görülmesi gereken yerlerin sayısı bir hayli fazladır.

Artvin Gezilecek Yerler Listesi... Artvin'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Artvin'i ziyaret etmek isteyen kişiler öncelikle Artvin gezi rehberini araştırarak burada ki gezilecek yerleri araştırmaktadırlar. Doğu Karadeniz'in en güzel illerinden olan Artvin'de mutlaka görülecek yerler vardır. 

 Artvin'de Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi 

1) Hopa Kültür Evi

Artvin'in Hopa ilçesinde yer alan Hopa kültür evi günümüzde bir müzeye çevrilmiş yerdir. Artvin Hopa kültür evi 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş bir evdir. Hopa belediyesi tarafından restore edilmiş olan daha öncesinde konak olan Hopa kültür evi 3 katlı bir binadan oluşmaktadır. Hopa kültür evi içerisinde 2 bini aşkın olarak kitap yer almaktadır. Artvin'de ki en tarihi yerlerin başında Hopa kültür evi gelmektedir. 

2) Cam Teras

 Artvin'de en çok sevilen yerlerden bir tanesi Artvin cam terasıdır. Cam teras Artvin'in Hatila Vadisi Milli parkında bulunmaktadır. Cam teras toplam 490 metre rakımda yer almaktadır. Her yıl 30 bine yakın ziyaretçi cam terası ziyaret etmektedir. Sizler de yolunuz bir gün Artvin'e düşerse cam terası gezilecek yerler listesine eklemelisiniz. Cam terasa giriş kişi başı iki lira araç ile giriş de 5 lira olarak belirlenmiştir. 

3) Borçka Karagöl Tabiat Parkı

 Ailecek ziyaret edebileceğiniz Artvin'in en güzel yerlerinden olan Borçka Karagöl Tabiat Parkı Artvin yaylaları istikametinde bulunmaktadır. Sadece ülkemizin değil Dünyada da oldukça meşhur bir yerdir. Artvin'in Borçka ilçesinde bulunan bu tabiat parkı sizleri de kendine hayran bırakacak güzelliktedir. İçerisinde pek çok şelale yer almaktadır. Büyük bir geniş alana sahip olan Borçka tabiat parkı binlerce endemik türe ev sahipliği yapmaktadır. Karagöl tabiat parkına araç ile giriş 11 TL'dir.

4) Altıparmak Tabiat Parkı

Artvin yeşilliği ile bilinmektedir. Altıparmak tabiat parkı da Artvin'in doğa harikalarından bir tanesidir. Artvin şehir merkezine de yakın bir konumda bulunan Altıparmak tabiat parkı 2013 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Altıparmak tabiat parkı Yusufeli sınırları içerisindedir. Toplamda 21 bin metrekarelik alana yayılmıştır. Altıparmak tabiat parkı içerisinde birçok tarihi eserler de bulunmaktadır.

5) Camili Gorgit Tabiat Koruma Alanı

 Artvin'in Borçka ilçesinde yer alan bu tabiat koruma alanı doğa harikası yerlerden biridir. Endemik bitki türleri ile dikkat çeken Camii Gorgit Tabiatı doğa ile başbaşa kalmak isteyenlerin tercih etmesi gereken yerlerdendir. Bu bölge Yaşlı Orman olarak da nitelendirilmektedir. Toplamda 490 hektarlık alana inşa edilmiş olan Camii Gorgit Tabiat koruma alanı 45 kilometre uzunluğa sahiptir.

6) Kafkasör Yaylası

 Yaylaları ile ön plana çıkan Artvin şehri Kafkasör yaylası ile meşhurdur. Şehir merkezine yaklaşık olarak 10 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Oldukça temiz bir havası olan Kafkasör yaylası bu şehre gelenlerin ziyaret ettiği yerlerin başında yer almaktadır. Hem özel araçlar ile hem de toplu taşıma araçlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Kafkasör yaylası Haziran aylarında oluşan şenlikleri ile bilinmektedir. 

7) Arsiyan Yaylası

 Artvin'in yem yeşil ilçelerinden olan Şavşat ilçesinde yer alan bir yayladır. Arsiyan yaylası doğaseverlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yayladır. Bahar aylarında da Arsiyan yaylası ziyaretçi akımına uğramaktadır. Arsiyan yaylası içerisinde kamp yapma olanakları da yine bulunmaktadır. 

8) Beyaz su Yaylası

Trekking yapmak için en güzel yerlerden olan Beyaz su yaylası Borçka'da yer almaktadır. Artvin merkezine de yakın olan Beyaz su yaylasına ulaşım özel araçlar ile mümkündür. Beyaz su yaylası toplamda 3 bin metre yüksekliğe sahiptir. Beyaz su yaylası içerisinde kış sporları da yapılmaktadır. Beyaz su yaylası içerisinde yayla turları da yine yapılmaktadır. 

9) Mençuna Şelalesi

Doğal güzelliklerden olan mençuna şelalesi Artvin'in doğa harikalarından bir tanesidir. Doğu Karadeniz'de en çok ziyaret edilen şelalelerden olan Mençuna şelalesi Artvin'in Arhavi ilçesinde yer almaktadır. Toplamda 50 metre yüksekliğe sahiptir. Mençuna şelalesi muhteşem bir manzaraya sahiptir. Mençuna şelalesine ulaşım sağlamak son derecede kolaydır.