Aşıklar Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir? Aşıklar Şelalesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aşıklar Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir? Aşıklar Şelalesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aşıklar Şelalesi çok sayıda kişinin ilgisini çekmektedir. Peri Padişah kızı olan Sümeyra ile Yörük Ali'nin birbirlerine duyduğu aşkını konu alan Aşıklar Şelalesi, çok sayıda kişinin görmeyi ve gezmeyi istediği bölgelerin başında gelmektedir. Doğal ve aşk öykülerine konu olmuş Aşıklar Şelalesi, İzmir'in Dikili ilçesine bağlı olan Nebiler Köyünde yer almaktadır. Aşıklar Şelalesi, her sene binlerce turist ve ziyaretçi tarafından ziyaret edilmeye devam etmektedir.

Aşıklar Şelalesi Nerededir?

Aşıklar Şelalesi, İzmir şehrinin tatil yerleri arsında bulunan bir bölgedir ve oldukça popülerdir. Sümeyra ile Yörük Ali’nin ufak ve büyük nitelikteki mağaraları ile beraber doğal güzellikler ile bütünleşmiş olan patika yollarının mevcut bulunması bölgenin tercih edilmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Aşıklar Şelalesi İzmir'in, Dikili İlçesine bağlı bulana Nebiler Köyü içerisinde yer almaktadır. Aşıklar Şelalesi tatil açısından da iyi bir konuma sahip olmaktadır.

Aşıklar Şelalesine Nasıl Gidilir?

Her yıl binlerce ziyaretçi tarafından ziyaret edilen Aşıklar Şelalesine şahsi araçlar ile veya il içerisinde mevcut halde olan belediye otobüsleri aracılığı ile gidebilmek mümkün olmaktadır. Şayet şahsi araç ile gidilmek isteniyorsa, İzmir şehrine giriş yapıldıktan sonra Dikili ile Ayvalık Karayolunun takıp edilmesi ve ardından da Nebiler Köyü yazılı olan tabeladan sağa dönerek, 3 kilometrelik olan yolun gidilmesinden sonra Aşıklar Şelalesine sekiz yüz metre kaldığını göstermekte olan bir tabela ortaya çıkacaktır.

Aşıkla Şelalesinin yazılı olduğu tabeladan 800 metre kadar daha ileriye gidildiğinde Aşıklar Şelalesinin doğal tesisine ulaşılmış olacaktır. Belediye otobüsleri vasıtası ile gitmek isteyen ziyaretçiler, İzmir’e geldikten sonra Aşıklar Şelalesine gitmekte olan Belediye otobüsüne binerek, direkt olarak aşıklar şelalesinde inebilmektedirler. Dikili ile İzmir arasında yer alan mesafe 120 kilometre olmaktadır. Bahsedilen alanlar arasında bulunan süre ise 1 saat 41 dakika şeklinde olmaktadır.

Aşıklar Şelalesi Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Aşıklar Şelalesinin ortaya çıkışı, rivayetlere göre bakıldığında Yörük Ali’ye gönlünü kaptırmış olan Peri Padişahın kızı Sümeyra’nın büyük nitelikteki aşklarının bir ömür boyu devam etmesi ve hiç ayrılmamaları amacı ile Tanrı’ya yapmış oldukları dualar sonucunda, Tanrının bahsedilen aşıkları bir şelaleye dönüştürmesiyle hiçbir surette ayrılmamalarını sağlamıştır. Şelale de bu sebeple Aşıklar ismini almıştır.

Aşıklar Şelalesi Özelikleri Nelerdir?

Aşıklar Şelalesi, Peri Padişah kızı olan Sümeyra ile Yörük Ali'nin ayrılmamak amacı ile şelale içine dönüştürülmesi, çok sayıda kişinin bu mekanı ziyaret etmesine ve bununla beraber sevdikleriyle ayrılmamak için çeşitli dualar etmesine neden sebep olmuştur. Daha sonra ise tatil bölgesine dönüştürülerek binlerce ziyaretçinin bu doğaüstü niteliğe sahip şelalede iyi zamanlar geçirmesini sağlamıştır.

Bununla birlikte Aşıklar Şelalesinin tam olarak yanına yaklaşabilmek için doksan iki basamak aşağı doğru inilmesi gerekmektedir. Bu şelale deniz düzeyinden 271 metre yükseklikte bulunmaktadır. Ayrıca şelalenin önünde meydana gelen göl, yaklaşık bir metre derinliğindedir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS