Aspendos Nerede? Hangi Şehirde? Aspendos'a Nasıl Gidilir?

Aspendos Nerede? Hangi Şehirde? Aspendos'a Nasıl Gidilir?

Anadolu toprakları binlerce yıldır onlarca farklı medeniyeti üzerinde barındırmış nadir topraklardan biridir. Anadolu’da hüküm sürmüş olan her medeniyet kendinden eserler bırakmıştır. Bu eserler aynı topraklarda kurulmuş daha sonra ki kültürlere eserleri ile renklilik katmıştır. Bu eserlerden bir tanesi de ülkemizin güney kıyılarında bulunan Aspendos Antik Şehri’dir.

Aspendos Türkiye'nin Neresindedir?

Aspendos Antik Kenti ülkemizin Antalya şehrinde yer alan antik kentlerden bir tanesidir. Aspendos Antik kentinin tarihi çok uzun yıllar öncesine dayanır. Antalya'nın Serik ilçesine bağlı bulunan Aspendos kenti her geçen yıl yerli yabancı ülkenin ve dünyanın birçok farklı bölgesinden çok sayıda ziyaretçiyi ağırlar.

Aspendos Nerede?

Aspendos ülkemizin en çok ziyaretçi kabul eden antik kentlerinden bir tanesidir. Özellikle yaz tatili için güney kıyılarına giden birçok kişi Aspendos Antik Kenti’ni görmeden bölgeden ayrılmaz. Oldukça zengin kültürel mirasa sahip olan Anadolu toprakları antik dönemlerden kalma eserlerle de bezelidir. Bu eserlerden bir tanesi de hem ülkemiz hem de dünya için çok büyük öneme sahip olan Aspendos Antik Kenti’dir.

Aspendos Antik Kenti Antalya'nın Serik ilçesinde Belkıs köyü sınırları içerisinde bulunur. Tiyatrosu ile dünyaca ünlü olan Aspendos Antik Kenti ülkemizin en önemli miraslarından biri olarak karşımıza çıkar. Aspendos Antik Kenti Antalya şehir merkezinin 8 kilometre doğusunda yer alır. Ulaşımı oldukça kolaydır.

Aspendos Antik Tiyatrosu milattan sonra 2. Yüzyılda Romalılar tarafından kurulmuştur. Bölgedeki antik kentin ve tiyatronun korunmasının en önemli sebepleri arasında bölgenin ticaret yolu üzerinde bulunması gelmektedir. Daha sonra ki yıllarda bölgeye sahip olan; Anadolu Selçuklu Devleti'nin hüküm sürmeye başlaması ile birlikte Aspendos Antik Kenti ve tiyatrosu b dönemde de önemle korunmuş bir yapıdır. Aynı dönemlerde Selçuklu Devleti tarafından tamir ve tadilat görmüştür. Antik Kent Türkiye'de bulunan antik kentler ve tiyatrolar içinde 1500 kişinin oturabileceği kapasiteye sahip özelliktedir. Bu sebeple dünyanın en büyük ve en önemli antik tiyatrolar arasında yer alır.

Aspendos Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Aspendos Antik Kenti ülkemizin güney kıyılarında yer alan, Romanlar döneminde yapılan bir antik kenttir. Özellikle yazın deniz tatili için Antalya ve çevresinde giden turistler bölgede ki tarihi yapıları da görmek ister. Bu tarihi yapılardan bir tanesi de Aspendos Antik Kenti Ve Tiyatrosu’dur. Dünyaca ünlü olan Aspendos antik kenti ve tiyatrosu Romalılar döneminde yapılmış ve günümüze kadar ulaşmış nadir yapılardandır. Hala günümüzde bile çok yoğun ziyaretçi akınına uğrayan Antik Kent Anadolu topraklarında yapılmış en büyük dünya miraslarından bir tanesidir.

Aspendos antik kentine gitmek için kişisel araçlar, dolmuş ve otobüsler kullanılabilir. Ayrıca bölgeye önce Antalya havaalanına ulaşılarak daha sonra da yine dolmuş, otobüs ve diğer araçlar kullanılarak ulaşılabilir. Aspendos’a ulaşmak için Antalya -Alanya yolunun 44 kilometresinden kuzeye doğru dönülür. Yolun 2 kilometre içerisinden itibaren turlar düzenlenmektedir. Turlarda rehber eşliğinde ayrıntılı incelemeler bulunur.

Aspendos Antik Kenti Giriş Ücreti Nedir?

Aspendos Antik Kenti ve tiyatroyu ziyaret etmek isteyen kişiler için cüzi miktarda giriş ücreti alan antik kentlerden bir tanesidir. Antik Kenti giriş ücreti sivil kişiler için 25 TL'dir. Antik kente giriş için müze kart kullanılabilir.

Aspendos Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belkıs Köyü sınırları içerisinde yer alan Aspendos antik kenti'nin ziyaret saatleri de değişiklik göstermektedir. Antik kentin Nisan- Ekim ayları arasındaki giriş saati 09:00 -19:00 olarak belirlenirken Kasım- Mart Döneminde ise ziyaret saati 08:00- 17:00 arasında olup haftanın her günü ziyaret edilebilmektedir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS