Avrupa'nın en genç ülkesi Kosova

Kosova, Yugoslavya'nın dağılma sürecinde bağımsızlığını en son ilan eden ülke oldu. Avrupa'nın en genç ülkesi olan Kosova, yüzlerce yıl Osmanlı yönetiminde kalması nedeniyle Türkiye ile çok yakın bağları bulunan bir ülke. Türkçenin belediyeler nezdinde resmi dil olduğu Kosova'da tarih ve doğa ile iç içe bir yolculuğa çıkabilirsiniz.Kosova, 10.877 kilometrekarelik yüzölçümüyle Avrupa'nın en genç ülkesi olma özelliği taşıyor. 17 Şubat 2008'de bağımsızlığını ilan eden Kosova, Yugoslavya döneminde Sırbistan'a bağlı özerk bir bölge statüsündeydi.

Kosova1389'dan 1912'ye kadar küçük aralıkların dışında Osmanlı hakimiyetinde kaldı. Ülkenin başkenti Priştine'nin yanı sıra Prizren, İpek, Cakova ve Gilan gibi kentlerde bu döneme ait çok sayıdaki eser günümüzde de ayaktadır. Bu konuda en dikkat çekici kent kuşkusuz Prizren'dir.

Osmanlı'ya ait izlere rastlayabileceğiniz Kosova'nın Priştine, Prizren ve Gilan gibi kentlerinde Türkçe belediye nezdinde resmi dildir. Bunun yanı sıra özellikle son yıllarda büyük bir popülarite kazanan Türk dizileri sayesinde Kosovalılar Türkçe öğrenmeye ilgi göstermeye başladı.

Kosova'nın en önemli yönlerinden biri sahip olduğu doğası. Dağlık bir ülke olan Kosova, dağcılar ve macera sporcularının da ilgi odağı konumunda. Rugova ve Brezovica gibi bölgeler hem doğa tutkunlarının hem de kış sporları meraklılarının ilgi odağı.

Türkiye ile Kosova arasında yapılan anlaşmaya göre iki ülke vatandaşları 90 günü aşmayan ziyaretlerinde vizesiz seyahat edebiliyor.

İstanbul ile Kosova'nın başkenti Priştine arasında haftanın her günü çok sayıda karşılıklı uçuş gerçekleştirilmekte. Uçuş süresi yaklaşık olarak 1 saat 20 dakika.

Kosova'nın güneyinde bulunan Prizren, Arnavutluk ve Makedonya sınırlarına yakın bir konumda yer alır. Kosova'daki Türk izlerinin en yoğun şekilde hissedilebileceği Prizren'de Maraş adını taşıyan bir mahalleye ya da Türkçe adlı bir sokağa rastlamak sizi şaşırtmasın. Zirvede bulunan Prizren Kalesi'nden tüm kenti seyredebilir, çarşısında zaman içinde bir yolculuğa çıkabilir ya da kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

1999'da NATO'nun müdahalesine kadar iç savaş sonucu büyük zarar gören ülke günümüzde yaralarını sarmaya çalışıyor. Avrupa'nın en küçük ekonomilerinden biri olan Kosova hem Avrupa Birliği hem de diğer uluslararası örgütlerle entegrasyon çalışmaları yürütüyor.

Başta Türkiye olmak üzere pek çok Avrupa ülkesi tarafından tanınan Kosova yine de yeterli sayıda tanınmaya sahip olmadığı için Birleşmiş Milletler'e tam üye olamamış durumda. Bununla birlikte Kosova, FIFA ve UEFA gibi spor organizasyonlarına üye olmayı başardı.

Başkent Priştine'nin yanı sıra Prizren, Rugova Vadisi ve Brezovica ülkede görülmesi gereken tarihi ve doğal güzelliklere sahip.Resmi para biri Euro olmakla birlikte Kosova son derece ucuz bir ülke olduğu için yemek ve konaklama bakımında büyük avantaja sahip olacaksınız.

Et ve hamur işi ağırlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olan Kosova'da köfte ve börek çeşitleri oldukça popülerdir. Bunun yanı sıra gelişmiş bir kahve kültürüne sahip olan Kosova'nın büyük kentlerinin yanı sıra hemen hemen her köşesinde bir kafe karşınıza çıkacaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS