Avusturya vizesi nasıl alınır? Başvuru için gerekli evraklar ve belgeler neler?

Avusturya vizesi nasıl alınır? Başvuru için gerekli evraklar ve belgeler neler?

Avusturya sınırlarına seyahat etmek isteyen kişiler vize almak zorundadır. Çünkü Avusturya Türk vatandaşlarının vizeyle seyahat ettiği ülkelerden biridir. Bu sebeple Avusturya vizesi hakkında detaylı araştırma yapılmaktadır. Avusturya vizesi nasıl alınır? Başvuru için gerekli evraklar ve belgeler nelerdir? Konu hakkında detaylı olan tüm bilgileri ve merak edilen soruların cevaplarını sizler için derledik.

Avusturya vizesi almak için öncelikle ülkeye hangi amaçla ziyarete gidildiği önemlidir. Daha sonra bu amaca bağlı olarak Avusturya Konsolosluğu'na başvurmak ve gerekli evrakları tamamlamak gerekmektedir.

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya sınırlarına seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları belli resmi prosedürleri uygulayarak Avusturya vizesi almalıdır. Türkiye ve Avusturya arasında vize uygulaması devam etmektedir. Türkiye'den Avusturya'ya gitmek isteyen vatandaşlar Avusturya'nın Türkiye sınırlarındaki konsolosluğuna başvurması gerekmektedir.

Engel bir durum teşkil etmediği müddetçe gerekli işlemleri tamamladıktan sonra vize verilmektedir. Vize işlemleri için konsolosluğa başvurmadan önce evraklar tamamlanmalı, şartlar yerine getirilmelidir. Kimliğin, pasaportun ve diğer evrakların süresi dolmuş olmamalıdır. 10 yıldan daha eski, seyahat dönüşü en az 6 ay geçerliliği olmayan, en az iki boş sayfası bulunmayan, eski ve yıpranmış pasaportlar vize işlemleri sırasında reddedilmektedir. Bu pasaportlar kabul edilse bile gümrükte geri çevrilme riski mevcuttur.

Başvurular bireysel olarak kabul edilmemektedir. Bunun için evrakları dosya yapıp Avusturya vize işlemleriyle ilgilenen danışmanlık firmalarına teslim etmek gerekmektedir. Danışmanlık firmasıyla yalnızca başvuru işlemleri yapılmaz. Vize ücreti, vize harcı, seyahat sağlık sigortası, otel, uçak ve bilet rezervasyonları gibi işlemler de yapılmaktadır. Evraklar hazırlandıktan sonra danışmanlık firmasının desteğiyle kısa sürede vize almak mümkündür.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler Nelerdir?

Avusturya vizesi almak için seyahatten en fazla 3 ay evvel evraklar tamamlanarak dosyada toplanmalıdır. Bu dosya vize işlemleriyle ilgilenen bir danışmanlık firmasına teslim edilerek başvuru işlemi tamamlanmalıdır. Avusturya vizesi için bazı evrak ve belgelerin dosyada bulunması zorunludur:

1. Pasaport

Pasaport, en önemli evraklardan biridir. Pasaportun 10 yıldan eski olmaması, içinde bulunan fotoğrafın eski ve yıpranmış olmaması gerekmektedir. Ayrıca seyahatten döndükten sonra da 6 ay kullanabilecek kadar geçerlilik süresi olmak zorundadır. Pasaportla birlikte pasaportun fotokopisi ve eski vizelerin fotokopisi eklenmelidir.

2. Vize Başvuru Formu

Vize başvuru formu, kişisel bilgileri ve seyahat nedenini açıkça ifade etmeye yarayan bir formdur. Bu form, danışmanlık firmasından bizzat temin edilebileceği gibi konsolosluk sitesinden de indirilebilir. Vize başvuru formu, doldurulduktan sonra ıslak imza ile imzalanmalıdır. 12 yaşından küçük çocukların bizzat başvuru yapması gerekmez. Ancak anne ve babasının imzasını taşıyan kişisel bir form mutlaka yer almalıdır.

3. Biometrik Fotoğraf

Net çekim sağlayan biometrik fotoğraf vize başvurularında geçerli tek fotoğraf tipidir. Fotoğraf yeni çekilmiş olmalı ve en az iki adet olmalıdır. Başvuru yapan kişinin yüz, alın, çene ve kulakları net olarak görünmelidir. Arka fon mutlaka beyaz olmalıdır. Fotoğraflardan bir tanesi başvuru formunda sağ üst köşeye yapıştırılmalıdır.

4. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı

Güncel bir tarihe sahip olan ve Avusturya vize başvurusu amacıyla alınan nüfus kayıt örneği bulunmalıdır. Ayrıca nüfus cüzdanı fotokopisi de en az 2 arkalı önlü çekilerek evrakların bulunduğu dosyaya eklenmelidir.

5. Avusturya Vize Başvuru Dilekçesi

Başvuru yapacak olan kişinin dilinden yazılmış olan bir dilekçeye ihtiyaç vardır. Bu dilekçe Avusturya Konsolosluğu'na hitaben yazılmalıdır. Ayrıca dilekçe İngilizce ya da Almanca olarak hazırlanmak zorundadır. Dilekçe bizzat başvuru yapan kişi tarafından imzalandıktan sonra evrakların arasına eklenmelidir.

6. Vize Ücreti

Avusturya'ya seyahat etmek için vize talebinde bulunan tüm vatandaşlar vize ücreti ödemek zorundadır. Bu ücret vizeye göre farklılık göstermektedir. Vize ücreti diğer ücretleri kapsamaz ve standarttır. Konsolosluk tarafından alınmaktadır.

7. Seyahat Sağlık Sigortası

Avusturya sınırlarında belli bir süre misafir olarak kalacak olan kişi bir sağlık sigortası almak zorundadır. Hastanelerde tedavi edilmesi adına sağlık sigortasına ihtiyaç duyulmaktadır. Sağlık sigortası ve onay belgeleri için danışmanlık firmalarından destek alınabilir.

8. Mesleki Belgeler

Mesleki belgeler çalışılan şirketin imzasıyla alınmaktadır. Belgeler arasında işe giriş belgesi, SGK hizmet dökümü, izin belgesi gibi evrakları barındırmaktadır. Bu evrakların çeşitliliği çalışılan kuruma göre farklılaşmaktadır.

9. Finansal Belgeler

Finansal belgeler seyahat ücretlerinin nasıl karşılanacağını gösteren belgelerdir. Maaş bordrosu, banka hesap dökümü( son 3 aylık), emeklilik cüzdanı gibi belgeler gerekmektedir. Bu belgeler ne kadar çok olursa vizenin alınma ihtimali o kadar yüksek olmaktadır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS