Aydın Gezilecek Yerler Listesi... Aydın'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

23.04.2021 - 08:41 Son Güncelleme:

Türkiye'nin kalabalık olan yirmi yedinci şehridir. Aydın'ın Ege bölgesinde yer alan sakin şehirlerdendir. Turizm ve tarım alanında en gelişen şehirlerden olan Aydın, bir gün ziyaret etmeniz gereken bir şehirdir. Aydın'ın tarihi milattan önce 13. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Aydın Gezilecek Yerler Listesi... Aydın'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Günümüze kadar milattan önce kalma eserler gelmeyi başarmıştır. Antik kentlerin yer aldığı Aydın şehri plajları ve termal tesisleri de meşhurdur. Sosyal mecralarda sıklıkla paylaşılan bir şehir olan Aydın şehri herkesin ziyaret etmek isteyeceği nadir güzellikte ki şehirlerdendir.

Aydın Gezilecek Yerler Listesi...

Aydın'da Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Nazilli Etnografya Müzesi

Müze kart ile birlikte ücretsiz bir şekilde seyahat edebileceğiniz bir müzedir. Aydın'ın Nazilli ilçesinde yer alır. Burası daha önce bir otel olarak kullanılmaktaydı. Nazilli istasyonu garının tam olarak karşısında yer almaktadır. Tarihte Demirci Mehmet efe tarafından yaptırılmış bir binadır. Çeşitli zamanlarda restorasyona uğramıştır. Günümüzde etnografya müzesi olarak faaliyet göstermeye devam etmektedir. İçerisinde otantik ve orijinal eserler sergilenmektedir. Pazar günleri hariç haftanın her günü burayı ziyaret edebilirsiniz.

2) Sağtur Plajı

 Kamp yapmak isteyenlerin tek tercihidir. Bu yere hem araçla hem de toplu taşıma ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Sağtur plajında su sporları yapılmaktadır. Sağtur plajı denizi çok dalgasız bir denizdir. Eğer yüzmeyi yeni yeni öğreniyorsanız Sağtur plajı tam sizlik bir yerdir. Sağtur plajında uzun süre konaklama imkanlarından da yararlanabilirsiniz. Trafik ve şehir gürültüsünden bir nebze olsa uzakta kalmak isteyen vatandaşların Didim'de ki bu plajı tavsiye ettiği bilinmektedir. 

3) Yeşilkent

 Yeşilkent sahil sitesinde yer alıyor. Ücret ödemeden kolayca giriş yapabilirsiniz. Bu plaj Didim'de yer alıyor. Denizi kumlu ve dalgasız olan en çok sevilen denizdir. Denizde neredeyse yok denilecek kadar az yosun bulunmaktadır. Çevresinde pek çok büfe ve kafeler de yer alıyor. Cıvıl cıvıl bir yer olan Yeşilkent tatil için tercih edilebilecek bir yerdir. 

4) Güzelçamlı Plajı

 Kuadası'nın sakin plajlarından bir tanesidir. Son derecede berrak bir denizdir. Güzelçamlı plajı sahili ve havası ile dikkat çekmektedir. Burada tam anlamı ile denize girmek için her türlü imkan mevcuttur. Güzelçamlı plajı Kuşadası'nda yer alıyor. Güzelçamlı plajına giriş ücretsizdir. Harika bir manzaraya sahip olan Güzelçamlı plajı gün batımını izleyebileceğiniz bir yerdir. 

5) Venüs Plajı

 Aydın'da gün batımını ve gün doğumunu en iyi şekilde izleyebileceğiniz nadir yerlerdendir. Venüz plajı halk tarafından da tercih ediliyor. Çünkü Venüs plajı içerisinde canlı müzik etkinlikleri oldukça fazladır. Düzenli ve temiz bir plaj olan Venüs plajı Kuşadası'nda yer alıyor. Venüs plajı tertemiz bir denize sahiptir. Venüs plajı Davutlar mahallesinde yer almaktadır. 

6) Alangüllü Kaplıcası

Aydın'da Germencik ilçesinde bulunuyor. Alangüllü kaplıcası ilçeye 12 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Alangüllü kaplıcası şifalı olan bir kaplıcadır. Alangüllü kaplıcası romatizma ve kalp hastalıklarına oldukça iyi gelmektedir. Böbrek taşlarının düşürülmesi için de bu kaplıcaları tercih edenlerin sayısı fazladır. 

7) Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası

 Aydın'da bulunan bir yeşil alan ve parklardandır. Dilek yarımadası milli parkı Aydın belediyesi tarafından korunan ve işletilen bir milli parktır. En büyüleyici yerlerden bir tanesi olan bu milli park Kuşadası ve Söke ilçeleri arasında bulunuyor. 1994 yılında milli park statüsü haline gelmiştir. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Tam olarak 27 bin 675 hektarlık alana sahip olan Dilek yarımadası Büyük Menderes deltası 50'ye yakın deniz canlıları yaşamaktadır. Avrupa'da dahi görülmeyen memeli canlılar burada görülmektedir. Otomobil ile buraya giriş ücreti 18 liradır.

8) Tavşanburnu Tabiat Parkı

 Aydın'da ki doğal alanlardan bir diğeridir. Tavşanburnu tabiat parkı Yalıköy'de bulunmaktadır. Ağaçlarla çevrilmiş olan bir tabiat parkıdır. Kamp yapmak için burayı tercih edebilirsiniz. Çünkü kamp olanakları oldukça gelişmiş bir yerdir. Didim belediyesi tarafından işletilmektedir. Tavşanburnu tabiat parkı içerisinde marketler ve kafeteryalar bulunmaktadır. Tavşanburnu tabiat parkı karavan tatili yapmak için de ideal bir mekandır. 

9) Aytepe Barış Parkı

 Aytepe barış parkı Altunkum sahili üzerinde yer almaktadır. Küçük bir tepede yer alan Aytepe barış parkı çok güzel bir manzaraya sahiptir. Aytepe barış parkı içerisinde bir tane de barış heykeli bulunmaktadır.