Ayvalık Gezilecek Yerler Listesi... Ayvalık'ta Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Ayvalık Gezilecek Yerler Listesi... Ayvalık'ta Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Ayvalık Gezilecek Yerler Listesi... Ayvalık'ta Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Türkiye'nin en çok ziyaret edilen tatil beldelerinin başında Ayvalık yer almaktadır. Marmara bölgesine kıyısı olan ilçelerden olan Ayvalık ilçesinde hem konaklama imkanları hem de tatil imkanları oldukça fazla gelişmiştir. Ayvalık İstanbul'a da yakın olmasından dolayı İstanbul'dan bu ilçeye tatil için gelen ziyaretçilerin ilgisine uğramaktadır.

Ayvalık'ta sadece tatil alanları değil tarihi bölgeler de vardır. Tarihi bölgeleri de ziyaret ederek tarih yolculuğu yapabilirsiniz. Ayvalık'ta sosyal yaşantı da bir hayli gelişmiştir. Sosyal etkinliklere katılarak güzel bir tatil deneyimi yaşamak mümkündür.

Ayvalık Gezilecek Yerler Listesi...

Ayvalık'ta Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Rahmi Koç Müzesi

Türkiye'nin en zengin ailelerinden olan Koç ailesi tarafından oluşturulmuş bir müzedir. Rahmi Koç müzesi 1873 yılında bir kilise idi. Daha sonra 1944 yılında yaşanan depremden ötürü bu kilise zarar görmüştür. Daha sonra bakımsız bir halde kaderine terk edilmişti. Rahmi Koç tarafından satın alınan bu yer önemli bir restorasyon sürecine girmiştir. Bunun sonucunda ise Rahmi Koç burayı Koç ailesine özgü bir müze haline getirmiştir. Koleksiyon ürünleri yer almaktadır. Oldukça güzel bir müzedir. Öğrenci için giriş 2 lira iken yetişkinler için 5 liradır.

2) Macaron Sokağı

Ayvalık'ın en ünlü sokağıdır. Macaron sokağı tarihi bir sokaktır. Macaron konağının hemen arkasında yer alan Macoran sokağı renkli ahşap evlere sahip benzersiz fotoğraflar çekebileceğiniz çok güzel bir sokaktır. Harika bir ambiansa sahip olan Macaron sokağı Hayrettinpaşa mahallesinde bulunmaktadır. Burada bademli muhallebi oldukça meşhurdur. Bademli muhallebi seviyorsanız mutlaka denemenizi öneriyoruz.

3) Ayvalık Adalar Tabiat Parkı

 Ayvalık'ta doğa ile baş başa kalabileceğiniz ender mekanlardan bir tanesidir. Ayvalık Adalar Tabiat parkı mutlaka es geçmemeniz gereken bir yerdir. Ormanlı alanları oldukça geniş olan bu tabiat parkında ailecek piknik yapmak da mümkündür. Bu tabiat parkı tam olarak Ayvalık'ta ki 19 adayı kapsamaktadır. Tam olarak 18 bin hektarlık alana sahiptir. Burada hem büyük hem de küçük olan bu adaları da gezebilirsiniz. Doğa yürüyüşü yapmak burada mümkündür. 

4) Şeytan Sofrası

Ayvalık'taki seyir teraslarından bir tanesi olan şeytan sofrası esrarengiz güzelliğe sahip olan bir terastır. Ayvalık'ın muhteşem güzelliğini seyredebileceğiniz çok güzel bir konumdadır. Şeytan sofrası bu ilçede ki mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Mitolojik bir değeri olan şeytan sofrasının bir efsane hikayesi y er almaktadır. Hikayeye göre cennetten kovulan şeytan tekrardan cenneti ararken Ayvalık'a ayak basar ve burada kendi ayak izini bırakır. Şeytanın burada bir ayak izi olduğu düşünülür. Etrafı tellerle çevrilen bu ayak izi ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam etmektedir. Çok güzel bir manzaraya sahip olan şeytan sofrasına giderek burada ki kafelerde çok güzel dakikalar yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda 24 saat açık bir yerdir.

5) Cennet Tepesi

Ayvalık'ı seyredebileceğiniz bir diğer manzaralık yer ise cennet tepesidir. Cennet tepesi şeytan sofrasına da yakın bir konumdadır. Fakat oradan farklı olarak çok kalabalık olmayan bir konumdadır. Cennet tepesi şeytan sofrasına göre daha yüksek bir konumdadır. Yeşilin ve mavinin ahenk ile dans ettiği bu alanda çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Cennet tepesi panoramik fotoğraflar da çekilmesi için biçilmiş kaftandır. 

6) Sarımsaklı Plajı

Ayvalık'ın en ünlü halk plajıdır. Küçükköy mahallesinde yer alan sarımsaklı plajı şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz en güzel plajlardan bir tanesidir. Yumuşacık bir kumsalı olan sarımsaklı plajı tertemiz bir denize sahiptir. Bir kez gittikten sonra mutlaka tekrardan gideceğinizi sarımsaklı plajı çevresinde özel oteller de yer almaktadır. Bölge yaz mevsiminde dolup taşmaktadır. Kafe ve dükkanlarda her türlü ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

7) Badavut Plajı

 Ayvalık'ın bir diğer plajı ise Badavut plajdır. Badavut plajı sakinliği ve temizliği ile bilinmektedir. En gözde plajlardan olan Badavut plajı çok temiz bir plajdır. Kendi aracınız ile doğrudan bu plaja ulaşım sağlayabilirsiniz. Badavut plajı doğa severlerin mutlaka tercih etmesi gereken plajları arasındadır. Çakıllı bir kumsala sahiptir. 

8) Şirinkent Plajı

Ayvalık'taki yazlıkçıların tercih etmesi gereken bir plajdır. Çünkü bu plaj yazlık evlere çok yakındır. Şirinkent plajı adından da anlaşıldığı gibi şirin ve sakin bir plajdır. Bu plaja giriş ücreti yer almaktadır.