Azerbaycan vizesi nasıl alınır? Başvuru için gerekli evraklar ve belgeler neler?

Azerbaycan vizesi nasıl alınır? Başvuru için gerekli evraklar ve belgeler neler?

Azerbaycan, Umumi (bordo) pasaporta sahip Türk vatandaşlarına Eylül 2019’a kadar vize uyguluyordu. İki devlet arasında yapılan anlaşma sonucunda 1 Eylül 2019 tarihi itibariyle umumi (bordo) pasaport sahibi kişiler de Azerbaycan’a 30 güne kadar seyahat yapabiliyor. 30 günden daha fazla kalmak isteyenler için vize uygulamaları aynı şekilde devam ediyor. Azerbaycan vize başvurusu nasıl yapılır, gerekli belgeler nelerdir detaylarıyla derledik.

25 Şubat 2020’de iki ülkenin yaptığı toplantı sonucunda, 30 günlük vizesiz kalma süresinin 90 gün olmasına karar verildi. Böylece umumi pasaporta sahip Türk vatandaşları 90 güne kadar vizesiz Azerbaycan’da konaklayabilecekler.

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır?

Azerbaycan’a üç şekilde vize başvurusu yapabilirsiniz. Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği, İstanbul ve Kars konsolosluklarından Asan (elektronik vize) başvurusu veya randevu alarak, Azerbaycan Bakü Haydar Aliyev Havaalanı ve Gence Uluslararası Havalimanı ve Dilucu-Sederek sınır istasyonundan vize başvurularınızı yapabilirsiniz. Vize başvurularınızı kendiniz yapabileceğiniz gibi bir acente aracılığıyla da başvurabilirsiniz

Azerbaycan’a ziyaret planlayan Türk vatandaşları için en hızlı ve kolayı e-vize başvurusudur. Başvuru, ödeme ve vizenin basımı gibi üç adımdan oluşan işlem 3 iş günü içinde tamamlanıyor. E-vize, bir kişi, 2-6 kişilik aile ve 10-300 kişilik gruplar için verilebiliyor.

Online olarak vize başvurusunda bulunacaksanız https://evisa.gov.az/en adresine girerek başvuru işleminizi başlatabilirsiniz. Sistem üzerinden vize başvuru formunu dolduruyorsunuz. Aynı şekilde sistem üzerinden vize başvuru ücretini de ödüyorsunuz. Dekont e-mail adresinize gönderiliyor. Başvuracağınız vize türüne göre belgeleri hazır ediyorsunuz.

Uçakla Azerbaycan’a giriş yapacaksanız, başvuru formu, pasaportunuz, kimlik kartınız ve 1 adet fotoğrafınızla Haydar Aliyev veya Gence havaalanlarından vize başvurusu yapabilirsiniz. Fakat burada çok bekleme süresi geçeceği ve vakit kaybedeceğiniz için en ideali e-vize başvurusu yapmanızdır.

Ankara, İstanbul veya Kars konsolosluklarından randevu alarak da vize başvurusu yapabilirsiniz. Hafta içi 09.00-13.00 saatleri arasında randevu alarak, vize işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Azerbaycan vize başvuru işlemlerinizi kendiniz yapabildiğiniz gibi bir seyahat acentesi aracılığıyla da yürütebiliyorsunuz.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler Neler?

Azerbaycan, ülkeye girecek kişiler için turistik, ticari, aile ziyareti, tıbbi amaçlı, öğrenci ve transit vize çeşitleri bulunuyor. Başvurduğunuz vize türüne göre ek belgeleri hazırlamanız gerekiyor.

* Vize başvuru formu; bilgileri doğru ve eksiksiz doldurduğunuzdan emin olmalısınız.

* Pasaport veya geçerli seyahat belgesi (başvuru tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli) ve ana sayfalarının fotokopileri

* 3x4 cm ebadında biyometrik olarak çekilmiş 2 adet fotoğraf

* Bankada yeterli para bulunduğuna dair banka hesap dökümleri, imzalı ve kaşeli olacak.

* Çipli TC kimlik fotokopisi veya vukuatlı nüfus kayıt örneği

* Davet mektubu

* Vize ücretinin yatırıldığını gösteren dekont

* Seyahat sağlık poliçesi

* Tapu, kira sözleşmesi, araç ruhsatı fotokopileri

* Konaklama bilgileri

* Çalışanlar için; SGK hizmet dökümü, maaş bordrosu, şirket, sicil gazete, imza sirküleri belgeleri, eski pasaportun fotokopisi

* İşverenler için; ticari davet mektubu, şirket bilgileri, faaliyetleri, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri

* Emekliler için; emekli kimlik kartı ve cüzdanı fotokopisi, aile toplum kâğıdı (nüfus müdürlüklerinden alınıyor)

* Öğrenciler için; öğrenci kimlik belgesi, varsa sponsora ait bilgiler, öğrenci reşit değilse muvafakatname,

Pasaport Süreniz Ne Kadar Olmalı?

Azerbaycan’a her ne kadar vizesiz seyahat yapabiliyor olsanız da hala geçerli bir pasaportunuzun olması gerekiyor. Hali hazırda bir pasaportunuz bulunuyorsa, en az 6 ay geçerlilik süresinin olması gerekiyor. Aksi takdirde ülkeye girişinize izin verilmiyor.

Yeni bir pasaport alarak Azerbaycan’a gitmek istiyorsanız, pasaportunuzun süresinin en az 1 yıllık olmasına dikkat etmelisiniz.

Yeşil, Gri ve Siyah pasaport sahipleri için en az 6 aylık geçerlilik süresi uygulanmıyor. Bu kişilerin, Azerbaycan’a giriş yapacakları tarihte en az 1 ay süresi olan pasaporta sahip olmaları halinde giriş yapmaya devam edebilirler.

Azerbaycan Vize Ücreti Ne Kadar?

Azerbaycan’ın her türlü vize işlemleri için standart bir ücret tarifesi bulunuyor. Tüm ülkeler için bu fiyatlandırma aynıdır. Vize başvurunuz için 3 gün beklemek istemiyorsanız ve 3 saatte almak istiyorsanız 80 dolar+ KDV ödeyerek, vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

Elektronik vize başvurusu yaparak, 3 gün beklemek istiyorsanız 50 dolar+ KDV ödeyerek başvurunuzu yapıyorsunuz.

 

 

 

 

 

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS