Bafa Gölü Nerede Ve Nasıl Gidilir? Hangi Şehirde? Bafa Gölünün Büyüklüğü, Oluşumu Ve Özellikleri

Bafa Gölü Nerede Ve Nasıl Gidilir? Hangi Şehirde? Bafa Gölünün Büyüklüğü, Oluşumu Ve Özellikleri

Türkiye çapında en çok bilinen ve en önemli göller içerisinde Bafa Gölü yer almaktadır. Farklı hedefler doğrultusunda değerlendirilen Bafa Gölü, coğrafi bakımdan ve birçok nedenden ötürü araştırılmaya çalışılan göller arasında bulunmaktadır.

Bafa Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bafa Gölü; Ege bölgesinde yer alarak, Ege bölgesinin en büyük gölü olduğunu belirtmek doğru olacaktır. Büyük Menderes Deltası Nehri'nin Güney bölümünde bulunmaktadır. Bununla beraber Menteşe Dağlarının iç bölümüne sokulan tatlı su gölü şeklinde bilinir.

Bafa Gölü; İzmir ile Bodrum arasındaki yol üstünde bulunmaktadır. İzmir ile Bodrum arasında yolculuk edenler Bafa Gölü ve etrafının güzelliğini göreceklerdir. Bünyesinde bulunan antik ve tarihi yerleşimleri ile sırrını yüzyıllardan beri koruyan bu güzellik, Bodrum'a yalnızca 40 dakikalık uzaklıkta bulunmaktadır.

Bafa Gölüne en yakın havalimanı ise Bodrum'da yer almaktadır. Bafa Gölüne Milas garajından kalkan minibüsler ile göle ulaşmak mümkündür. İstanbul ve İzmir yolu üzerinden Bodrum Söke konumundan geçen otobüsler, Bafa'dan geçmektedir. Bafa Gölü, Söke konumundan yaklaşık olarak 40 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Bafa Gölü Hangi Şehirde?

Bafa Gölü; Ege Bölgesinde yer alan ve Muğla şehrinde bulunan Milas ilçesindedir. Gölün yapısı, bölgenin özellikleri ile aynıdır. Bafa Gölü'nün koyu boylarında çıkıntılı ve girintili özellikleri bulunmaktadır. Bununla beraber Büyük Menderes Nehri'nin deltası şeklinde oluştuğu belirtilmektedir. Gölün üstünde; Kahvesar, Kapkırı, Mener, İkizce adaları yer almaktadır.

Bafa Gölü'nün coğrafik özelliklerinden ötürü zeytin ağaçlarının da bulunduğu söylenebilir. Bunun yanı sıra gölün kuzey bölümünde bulunan bölge daha dağlık olup burada yer alan mali bitki örtüsü daha yoğun bir şekilde gözlemlenebilir. Gölün güney bölümü ise daha çok turistik yerleşim sahaları ile kapanmıştır. Bafa Gölü etrafında halkın oluşturmuş olduğu yerleşim sahaları; Serçin ve Kapkırı köyleri şeklinde bilinmektedir.

Bafa Gölünün Büyüklüğü

Bafa Gölü'nün büyüklüğü yaklaşık şekilde 60 kilometre karedir. Aynı şekilde uzunluğu da 16 kilometreye kadar dayanmaktadır. Gölün genişliği, 6 kilometre kadardır.

Bafa Gölü Oluşumu

Bafa Gölü, ilk zamanlarda Akdeniz bölgesinin bir parçası şeklinde yer almaktaydı. Fakat zaman içinde Büyük Menderes Deltası, alüvyon taşınmasıyla Akdeniz'den ayrılarak oluşumunu tamamlamıştır. Zaman içinde büyüyerek de günümüzdeki şeklini almıştır.

Bafa Gölü Özellikleri

Bafa Gölü, Ege bölgesinde yer alan Büyük Menderes ile oluşmuş bir göldür. Alüvyon taşınması neticesinde oluşan bu gölün, tatlı su kaynaklarından biri olduğunu da söylemek mümkündür. Göl ortalama olarak 16 kilometre uzunluğundadır. Bununla beraber ortalama genişliği 6 kilometredir. Bafa Gölü'nün en derin kısmı 21 kilometre olup, yüzey rakımı 10 metre olarak bilinmektedir. Bunun dışında gölün kıyı uzunluğu, 50 kilometredir.

Gölün sığ olmasından ötürü, pek çok kuş çeşidine ev sahipliği yaptığı bilinir. Bilhassa kuş çeşitleri, barınma ve üreme gereksinimleri adına sonbahar ve ilkbahar aylarında bu gölü tercih etmektedirler. Ekolojik çeşitliliği, gölün hem içerisinde hem de yüzeyinde bulunmaktadır. Bafa Gölü'nün özellikleri bu şekilde açıklanabilir. Bafa Gölü tam anlamıyla eşsiz bir güzelliktir.

Bafa Gölü Derinliği

Bafa Gölü'nün derinliğinin yaklaşık olarak 21 metre olduğunu belirtmek mümkündür. Bu derinliğiyle birlikte Türkiye çapındaki en derin göller içerisinde bulunduğunu söylemek doğru olacaktır. Aynı şekilde Bafa Gölü deniz seviyesinden 2 metre yüksek olan bir göldür.

Bafa Gölü Tarihi

Bafa Gölü, oldukça eski bir tarihe dayanan en önemli göller içerisinde bulunmaktadır. Bilhassa antik döneme kadar uzanan tarihiyle bilinmektedir. Bafa Gölü'nün eski dönemlerde Vafi denizi şeklinde adlandırıldığını belirtmek önemlidir. Bafa Gölü'nün tarihini bu şekilde açıklamak, doğru olacaktır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS