Balıkesir Gezilecek Yerler Nelerdir? Balıkesir Tatil Yerleri Nelerdir?

Balıkesir Gezilecek Yerler Nelerdir? Balıkesir Tatil Yerleri Nelerdir?

Balıkesir ülkemizin Marmara denizine kıyısı olan şehirlerinden bir tanesidir. Gerek konumu itibari ile tatil bölgesi olması gerekse de sakin bir şehir olmasından dolayı Balıkesir her zaman cezbedici bir şehir haline gelmiştir.  

Balıkesir'de gezilecek ve görülecek yerlerin sayısı bir hayli fazladır. Bundan dolayı pek çok kişi Balıkesir ilini ziyaret ederek bu gezilecek yerlerde iyi bir gezi deneyimi yaşamaktadırlar. Balıkesir'in köklü bir tarihi geçmişi de bulunmaktadır. Ülkemizin seyrek nüfuslu illerinden bir tanesi olan Balıkesir en çok gezilen şehirlerin başındadır. 

 Balıkesir Gezilecek Yerler Nelerdir?

 1) Saat Kulesi

 Balıkesir'in sembol yerlerinden bir tanesidir. En çok gezilen simgesel yapılardan olan saat kulesi tam olarak şehir merkezinde bulunmaktadır. Balıkesir'de gezilecek yerlerin başında gelen saat kulesi 1827 yılında inşa ettirilmiştir. Osmanlı döneminde inşa edilen bu yapı Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır.

 Saat kulesi tam olarak beş katlı bir mimariye sahip bir yerdir. Tam olarak da 20 metre yüksekliği bulunmaktadır. Saat kulesi mimari itibari ile de Galatasaray kulesine benzemektedir. Tarihte 1897 yılında yaşanan deprem neticesinde bu saat kulesi tamamen yıkılmıştır. 1901 yılında da tekrardan Ömer Ali Bey tarafından inşa ettirilmiş ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Girişi tamamen ücretsiz olan bir yerdir. 

 2) Yedi Şehitler Anıtı

Balıkesir'de ki simgesel yapılardan bir diğeri de yedi şehitler anıtıdır. Yedi şehitler anıtı Kurtuluş savaşına atfedilerek yapılan bir anıttır. Yunan gemilerinden ateş edilerek şehit edilen Türk askerlerine yönelik yapılmış olan bir anıttır. Yerli turistlerin ilk uğradığı yerler arasında bulunan Yedi şehitler anıtı yedi yirmi dört saat açık olan bir yerdir. Yedi şehitler anıtı Balıkesir'in Gömeç ilçesinde yer almaktadır.

 3) İlk Kurşun Tepesi

 Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde bulunmaktadır. Cumhuriyet döneminde yapılmış olan bir anıttır. En yüksek konumda yer alan ilk kurun tepesi Balıkesirlilerin en çok ziyaret ettiği yerdir. Ayvalık'ın Fethiye ilçesinde yer alan İlk kurşun tepesi 254 saat açık ve herhangi bir giriş ücreti bulunmayan yerdir. İlk kurşun tepesi gezilecek yerlerin başındadır.

 4) Manastır

 Balıkesir'in Türkeli köyünde bulunmaktadır. Tarihi oldukça eskidir. Hagios Georgos Manastırı 1628 yılında inşa edilmiştir. Koruma altında olan bir manastırdır. Rum ve Bizans mimarisi ile inşa edilen Manastır Avşa merkezine de 2 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Tarihi açıdan çok önemli bir manastır olan bu bölge Avşa adasına çok yakındır. 

 5) Arkeoloji Müzesi

Balıkesir'de müzeler de oldukça fazladır. Bu müzelerden bir tanesi de Bandırma arkeoloji müzesidir. Bandırma arkeoloji müzesi bir dernek tarafından açılmıştır. Daha sonra da 1995 yılında Kültür bakanlığına devredildi. 2003 yılında da ilk kez ziyarete açılan bir arkeoloji müzesi içerisinde antik döneme ait olan eserler de yer almaktadır. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz. Girişi ücretsiz olan arkeoloji müzesi Balıkesir'in Bandırma ilçesinde yer almaktadır.

6) Kuvayi Milliye Müzesi

Kuvayi milliye müzesi Balıkesir'de bulunan bir müzedir. 1840 yılında inşa edilen bu müze daha önce bir konak olarak inşa edilmişti. İzmir'in işgalinden sonra da 1919 yılında bir karargah olarak kullanılmaya başlandı. Daha sonra da 1947 yılında belediyelere hizmet binası olarak kullanıldı. 1996 yılında müze olarak açılmaya başlandı. Kuvayi milliye müzesi girişi ücretsizdir. Her gün açık olan bir müzedir. 

 Balıkesir Tatil Yerleri Nelerdir?

 1) Ayvalık

Balıkesir'in tatil yerlerinden bir tanesidir. Özellikle plajları ve marinaları ile bilinen Ayvalık balayı yapmak isteyenlerin de ilk tercih ettiği yerlerdendir. Ayvalık çok iyi bir lokasyonda bulunmaktadır. Muhteşem bir denizi olan Ayvalık içerisinde çok güzel oteller de yer almaktadır. Ayvalık otelleri her bütçeye uygun bir şekildedir. 

2) Avşa Adası

 Avşa adası Marmara adalarından bir tanesidir. Avşa adasına yalnızca deniz yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Avşa adasına deniz yolu ile yaklaşık olarak 2 saatte ulaşabilirsiniz. Bu adanın içerisinde de meşhur olan 5 tane koy bulunmaktadır. Bu koylarda yedi yirmi dört tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Avşa adasında yaşam gün boyunca devam eder. Yedi yirmi dört seyahat edebileceğiniz bir yer olan Avşa adası Balıkesir'in en çok gezilen adaları arasındadır. Avşa adası içerisinde aynı zamanda tarihi türbeler ve mekanlar da yer almaktadır. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS