Batum'da gezilecek yerler - Batumda'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Batum'da gezilecek yerler - Batumda'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Batum, bünyesinde tarihin izlerini sonuna kadar yansıtan bir kenttir. Manolya ağaçlarının yer aldığı bulvarlar, eşsiz sahilleri, doğa harikası parkları ile bilinen Batum, pek çok ulusun tarihine ortaklık etmiştir. Oldukça ilginç ve sanat eseri binalara sahip olan Batum'un mutlaka gezilmesi gerekir. Peki, Batum'da nereler gezilir? Neler yapılır? Yapılacaklar listesi nasıl olmalıdır? İşte ayrıntılar.

Karadeniz'in kıyısında bulunan Gürcistan, 2000'li senelerin başında kendini yenilemek adına bazı projeleri hayata geçirmiştir. Bu projeler sayesinde de günümüzde mutlaka görülmesi gereken yerlerin içerisinde bulunmaktadır. Kentin, doğal güzelliklerine, tarihine ve kültürel yönüne ağırlık veren bu yeniliklerin yakından görülmesi, kişiyi çok farklı yerlere götürecektir.

Batum'da Gezilecek Yerler

Batum'da gezilecek yerlerin birkaçı hakkında bilgi vermek okurlar için önemli olacaktır. İşte gezilmesi gereken yerlerin birkaçı;

Batum Bulvarı: 1881 senesinde yapılmış olan bu bulvarın öncüsü Ressler'dir. Alman botanikçi ve peyzaj mimarı olan Ressler'in projesi ile inşa edilen bu bulvar, kesinlikler görülmesi gereken yerler arasındadır. Yılın her zamanında turistleri ağırlayan Batum Bulvarı, 1884 senesinde Fransız mimar olan Michael D'Alfons sayesinde tamamlanmıştır. 7 kilometrelik bir uzunluğu bulunan Batum Bulvarı'nın görülmesi için ziyarete öğleden sonra başlamak tavsiye edilir. Bunun nedeni günün batımına karşı Karadeniz'in güzelliğinin keşfedilmesidir.

Batum Botanik Bahçe: Batum Botanik Bahçe, Batum Bulvarı'nın hemen 9 kilometre uzağında bulunmaktadır. Otobüs ulaşımıyla çok rahat bir şekilde gezilecek olan Botanik Bahçe, Andrey Krasnov sayesinde 1912 senesinde kurulmuştur. Batum Botanik Bahçe yaklaşık olarak 109 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Eski dönemlerde bu bahçe, Rusya'nın en büyük botanik bahçesi olarak anılmaktaydı.

Ali ve Nino Heykeli: Tamara Kvesitadze önderliğinde kurulan bu heykelin üstündeki figürler, Kurban Said‘in bilinen ve çok meşhur olan eserindeki aşıkları sembolize etmektedir. Bu heykelin hikayesi kısaca; Sovyet istilası neticesinde birbirlerinden ayrılmak zorunda kalan Müslüman erkek ve Gürcü prenses olarak tanımlanabilir. Heykelin mutlaka olarak yakından görülmesi gerekmektedir.

Piazza Meydanı: Piazza Meydanı, isminden de çok kolay bir şekilde anlaşılacağı üzere, İtalyan havasını bünyesinde bulundurmaktadır. Eski Batum'da bulunan Piazza Meydanı, 2009 senesine şehre kazandırılmıştır. Bu meydan Gürcü mimar Vazha Orbeladze ile tasarlanmıştır. Alan ziyaret edildiğinde, trend ve değişik tarzların etkisiyle oluşturulan yapıları görmek mümkündür. Meydanın taban bölümünü süsleyen mozaik çalışmalar ve saat kulesiyle karşılaşmak da mümkün olacaktır.

Batum'da Ne Yapılır?

Batum kentinde yapılabilecek olan birçok aktivitenin bulunduğunu belirtmek önemlidir. Bunlar arasında teleferik çok sıklıkla kullanılmaktadır. Batum'da bulunan 252 metre yüksekliği ve 2.5 km uzunluğa sahip olan teleferik ile Batum'un eşsiz manzarasını izlemek mümkün olacaktır. Teleferik aktivitesi gerçekleştirildikten sonra, eşsiz manzarayla iç içe kalabilmek adına üst istasyonda bir kafede oturulabilir.

Batum'da yapılabilecek bir başka aktivite ise sahil boyu uzanan Batum Bulvarını ziyaret etmektir. 7 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan bu bulvar, Batum Koyu'nda başlayarak şehrin merkezine dek uzanmaktadır. Bu bulvar boyunca; yürüyüş yapmak, parklarda dinlenmek, bisiklet yolları ile bisiklet sürmek gibi birçok aktivite gerçekleştirilebilir.

Dolphinarium, Batum'da yapılması gerekenler listesinin içerisinde bulunmalıdır. Gürcistan'da en ünlü ve en turistik ortamlardan birisi olan bu mekan, ziyaretçilerine çok farklı deneyimler kazandırmaktadır. Burada pek çok aktivitenin gerçekleştirildiğini belirtmek önemlidir. Ek bir ücretle beraber, performans sonrası yunuslarla vakit geçirmek mümkün.

Yapılacaklar Listesi

Batum'da mutlaka yapılması gereken aktiviteler;

- Teleferik yolculuğuna çıkmak,
- Ali ve Nino heykelini görmek,
- Botanik bahçesinde gezinmek,
- Dolphinarium'a gitmek şeklinde sıralanabilir.

Batum'da Kalınacak Yerler

Batum genel olarak çok küçük bir şehirdir. Kentte kalınacak yerler konusunda bilgi almak isteyenler için tavsiye edilen mekanlar, yapılacak aktivitelere göre belirtilmektedir. Gezilecek yerlere yakın birçok pansiyon ya da otel bulmak mümkündür. Otel fiyatları, diğer yerlere nazaran çok uygundur. Bütçenin uygun olması halinde lüks ve 5 yıldızlı bir otelde konaklamak, bireyin rahatlığı açısından önemli olacaktır. Bu sayede birey çok temiz ve rahat odalarda konaklama yapabilecektir.

Batum'a Nasıl Gidilir?

Batum'a, Artvin'den sefer düzenleyen otobüslerle gitmek mümkündür. Türkiye ile sınır komşusu olmasından ötürü Batum'a Sarp Sınır Kapısı ile giriş yapılabilir. Bunun dışında Batum'a İstanbul aktarmalı olarak uçak seferleri düzenlenmektedir. Bu şekilde Batum'a yolculuk yapmak kesin olacaktır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS