Blausee Gölü renkleri ve güzelliğiyle adeta büyülüyor!

İsviçre'de bulunan Blausee Gölü büyüleyici renkleri ve güzelliğiyle görenleri hayran bırakıyor... Emre Ünlü yazdı...Dağ, Orman, Göl, Tekne, Huzur.

İsviçre’nin güneyinden kuzeyine geçerken Kandersteg’te yol üzerinde Blausee tabelasını gördüğüm anda daha önceden listemde yer alan Blausee’yi görme heyecanı kapladı. Yol üzerinde olduğu için hiç vakit kaybetmeden aracımı hemen girişte yer alan otoparka park ederek üzerinde Blausee yazan büyük bir giriş kapısından geçerek unutulmaz bir manzaraya yol aldım.

Road Trip yapmanında en keyifli yanı işte bu. Özgürsünüz; istediğiniz zaman istediğiniz yerde durabiliyorsunuz. Rotanızı anlık olarak değiştirebilir, spontane olarak yepyeni yerler keşfedebilirsiniz.

Yeraltı suları ile beslenen bu göl alışılagelmiş yeşil ve mavi renklerinin bambaşka tonları ile göz alıcı bir berraklığa sahip. Bu berrak suyun altında rahatlıkla görülebilen ağaç gövdeleri ve kayalar yaklaşık 12 metre derinlikte olmasına rağmen sanki uzandığınızda dokunacak kadar yakın görünüyor. Ayrıca Blausee, farklı türlerdeki alabalıklara da ev sahipliği yapıyor.

Blausee Gölü’nün bu hayranlık uyandıran mavi-yeşil rengi; suyun kırmızı olan uzun dalga ışığı, kısa mavi dalga ışığını daha iyi çektiği için su rengi mavi-yeşil olarak görünüyor.


15.000 yıl kadar önce kaya düşmesi ile oluşan Blausee Gölü, Zürich Kantonu’ndan bölgeye gelen iş adamı Johann Leemann-Boller tarafından keşfediliyor. Leemann-Boller 1878 yılında bu gölün bulunduğu yeri satın alıyor.

Blausee’nin her yerinden harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Başınızı hangi yöne çevirirseniz yeşilin ve mavinin hiç görmediğiniz tonlarını görebilirsiniz.


Doğa, dağlarla çevrili bu küçük ve şirin göle tüm nimetlerini esirgemeden sunmuş.. Yeşilin tüm tonlarını hayranlıkla izlemek adeta büyülü saatler geçirdiğinizi hissettirecek. İnsan burada yaşlanmaz gerçekten.

Göl, yaklaşık 20 hektarlık ormanlık bir doğa parkın içinde yer alıyor. Tüm gölü çevreleyen harika yürüyüş yolları yer alıyor. Yani gölün keyfini doyasıya çıkartabilirsiniz.

Ben Blausee Gölünü hem yaz mevsiminde hem de kış mevsiminde ziyaret ettim. Her iki mevsimde de göl gerçekten muhteşem güzellikler sunuyor. Unutmadan Blausee Gölü’nde yüzmek ve balık tutmak yasak.

Bir de bu göle ait bir de efsane var. İsviçre’de yaşayan, birbirini çok seven âşık bir çift, Blausee Gölü’nü oldukça sık ziyaret ederlermiş. Zaman geçmiş, adam hastalanmış. Hastalığa yenik düşüp hayatını kaybetmiş. Çok zor günler geçiren sevgilisi ise, hemen her gün Blausee’ye gelip eski günlerini hatırlayarak gözyaşlarını dökmüş. Efsaneye göre her gün gölde ağlayan kadının gözyaşları buna sebep olmuş.

Bu acıya daha fazla katlanamayan kadın, yine Blausee’ye gittiği bir gün göl kenarında hayatını kaybederek suya yuvarlanmış. Bu hikâyenin anısına gölün içinde hayatını sevdiği adam uğruna kaybeden kadının bir heykeli yer alıyor.

Raphael Fuchs adında bir sanatçı, bu rivayetin anısına 1998 yılında genç kızı sembolize eden bir heykel yapmış.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS