Bozcaada'da gezilecek yerler - Bozcaada'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Bozcaada'da gezilecek yerler - Bozcaada'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Bozcaada Ege denizinde bulunan ülkemize bağlı olan bir adadır. Bozcaada birbirinden güzel doğal yerleri ve tarihi yerleri olan bir yerdir. Tatil için her yıl Bozcaada'yı pek çok kişi ziyaret etmektedir. Bozcaada'yı eğer tatil listenize eklediyseniz iyi bir tercih yaptığınızdan emin olabilirsiniz. Çünkü Bozcaada tüm tatil olanaklarını karşılayan bir adadır. Küçük bir ada olmasına rağmen Bozcaada güzel yerlere sahip bir adadır. Peki, Bozcaada'da gezilecek yerler neresidir? Bozcaada'da ne yapılır? İşte Bozcaada'yı gezmek için seyahat rehberiniz.

Bozcaada birbirinden güzel yerleri olan bir adadır. Ülkemizin en güzel adalarından biri olan Bozcaada Ege denizinde bulunmaktadır. Çanakkale üzerinden direkt olarak vapur ile Bozcaada'ya ulaşım sağlanabilir.

Bozcaada'da Gezilecek Yerler

1) Bozcaada Kalesi

Bozcaada kalesi Bozcaada'da gezilecek en güzel yerlerden birisidir. Bozcaada kalesi vapur ile adaya ulaştıktan sonra gözünü çarpacak ilk yerlerden birisidir. Yol üstünde yer alan Bozcaada'yı gezerek bu tarihi kaleyi keşfedebilirsiniz. Bozcaada kalesinin kim tarafından ve hangi tarihte yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Bozcaada tarihte oldukça önemli bir ada konumunda idi. Bundan dolayı adayı savunmak için bu kalenin yapıldığı bilinmektedir. Bozcaada kalesi aynı zamanda Türkiye'nin en iyi korunmuş olan kaleleri arasında yer almaktadır. Kale 1800'lü yıllarda Osmanlı-Rus savaşlarında büyük tahribata uğramıştır. Osmanlı dönemi boyunca Bozcaada kalesi 2. Mahmut döneminde onarılmış olan bir kaledir.

2) Bozcaada'nın Tarihi Sokakları

Bozcaada sokakları tarihi sokaklardan oluşmaktadır. Bu sokaklarda gezerek tarihi evleri ve diğer mahalleleri görebilirsiniz. Bozcaada sokaklarını gezerek adeta nostalji yaşayabilirsiniz. Bozcaada'da gezilecek en iyi yerlerden olan bu sokakları gezerek güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bozcaada sokaklarında özellikle Rum mahalleri yer almaktadır. Rum mahallelerinde tarihi Rum evlerini de keşfedebilirsiniz. Buralarda bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Aynı zamanda bu sokaklarda gezerek Türk ve Rum sokaklarını da bir arada görebilirsiniz.

3) Meryem Ana Kilisesi

Bozcaada'da yer alan Meryem ana kilisesi en tarihi yerlerden birisidir. Meryem ana kilisesi şuan ibadete açık olan bir kilise olarak bilinmektedir. Meryem ana kilisesi adada yaşayan Rum Ortodoks halkına ait olan bir kilisedir. Meryem ana kilisesinin Venedikliler tarafından yapıldığı bilinmektedir. Meryem ana kilisesinin kapısında 1869 yılı yazmaktadır. Meryem ana kilisesinin 24 metre uzunluğu bulunmaktadır. Bozcaada'ya yolunuz bir gün düşerse Meryem ana kilisesine mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz. Meryem ana kilisesi kulesi 2006 yılında ise restorasyona uğramıştır. 2007'de de bu restorasyonlar tamamlanmıştır.

4) Bozcaada Müzesi

Bozcaada müzesi müze gezmeyi sevenler için tercih edilebilecek bir müzedir. Bozcaada tarihini yakından tanımak isteyenler için Bozcaada müzesini görebilirsiniz. Bozcaada müzesi 6000'den fazla özel motifler yer almaktadır. Müzeye giriş öğrenciler için 5 TL, yetişkinler için ise 10 TL'dir. Eğer bir müze karta sahipseniz Bozcaada müzesine direkt olarak giriş yapabilirsiniz. Sizler de Bozcaada müzesini keşfederek bu sergileri tek tek inceleyebilirsiniz.

5) Rüzgar Gülleri ve Polente Feneri

Rüzgar gülleri ve polente feneri Bozcaada'da en ünlü yerlerden birisidir. Bozcaada'nın elektrik ihtiyacını karşılamak amacı ile kurulan ve rüzgar enerjisinden yararlanmak için kurulan burayı mutlaka seyahat etmelisiniz. Ayrıca rüzgar güllerinin yanında bulunan Polente feneri de gemilere yol göstermek amacı ile kurulmuştur. Yaklaşık olarak bu fenerin 32 metre yüksekliği bulunmaktadır. Bozcaada'nın hemen hemen her yerinden bu feneri görebilirsiniz. Özellikle yaz sezonunda en fazla uğranılan yerler arasında bu bölge yer almaktadır.

Bozcaada'da Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

1) Göztepe Manzarası ile Bozcaada'yı İzleyin

Göztepe Bozcaada'nın en yüksek tepelerinden birisidir. Bozcaada'ya geldikten sonra Göztepe'yi ziyaret ederek buradan tüm adanın manzarasını izleyebilirsiniz. Göztepe Bozcaada'nın en yüksek tepesidir. Buraya çıkarak adanın muhteşem gün batımı manzarasını izleyebilirsiniz. Göztepe'nin yaklaşık olarak 192 metre yüksekliği bulunmaktadır. Bu tepe yerli turistlerin de fazlaca olduğu bir yerdir.

2) Bozcaada Ayazma Manastırını Keşfedin

Ayazma manastırı Bozcaada'nın tam olarak güneyinde yer alan bir manastırdır. Bu manastırı gezerek tarihe yolculuk yapabilirsiniz. Ayazma manastırı tam anlamı ile tarih kokan bir manastırdır. Bu manastırın Rumlar tarafından yapıldığı düşünülmektedir.

3) Bozcaada Plajlarında Denize Girin

Özellikle yaz aylarında Bozcaada'ya geldiyseniz Bozcaada'nın muhteşem plajlarında kendinizi denize bırakabilirsiniz. Bozcaada'da yüzmek ve güneşlenmek oldukça güzel ve keyif vericidir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS