Budapeşte'de gezilecek yerler - Budapeşte'de ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Budapeşte'de gezilecek yerler - Budapeşte'de ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Budapeşte'de gezilecek yerler - Budapeşte'de ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Budapeşte, Orta Avrupa'da gezilecek yerler arasında en dikkat şehirlerden birisidir. Parlamento Binası, Buda Kalesi, Zincirli Köprü ve Balıkçı Tabyası şehrin en önemli yerlerinin başında gelir. Geçmiş dönemlerde Roma ve Osmanlı hakimiyetinde kalan şehir, tarihi açıdan oldukça zengin. Budapeşte'de gezilecek yerler nereler, Budapeşte'de ne yapılır, nereler görülmeli gibi soruların yanıtlarını sizler için derledik.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Macaristan ülkesinin başkenti olan Budapeşte, Orta Avrupa bölümünün en dikkat şehirlerinden birisidir. Tarihi dokusu ve gezilecek yüzlerce turistik mekanıyla, ziyaretçilerini iyi bir şekilde ağırlıyor.

Budapeşte'de Gezilecek Yerler

Budapeşte şehrinde gezilecek yerler denildiğinde akla yüzlerce mekan gelebilir. Tüm mekanları gezebilmek için en az 1-2 ayınızı ayırmanız gerekiyor. Fakat 1-2 ay ayırmak istemiyorsanız, size Budapeşte şehrinde gezilecek en iyi yerler listesini listeliyoruz. Bu sayede en iyi yerleri kısa sürede gezebileceksiniz.

Zincir Köprü

Kentin iki yakasını birleştirmeye olanak tanıyan Zincir Köprü, 1840-1849 yılları arasında inşa edilmiş bir yapı. 2. Dünya savaşında ağır hasar alsa da 1949 yılına kadar tekrardan yapım aşamasına girmiş. Sadece Budapeşte şehrinin değil, Macaristan'ın simgelerinden birisi olan Zincir Köprüyü görmenizi tavsiye ediyoruz.

Parlamento Binası

Budapeşte şehrinin Tuna Nehri kıyılarında bulunan Parlamento Binası 1885 ile 1902 yılında inşa edilmiştir. Macaristan'ın Ulusal Meclisi oturumlarına ev sahipliği yapan bu bina, yüksekliğiyle ve gotik yapısıyla dikkatleri çekiyor. 691 odaya sahip Parlamento Binası Budapeşte seyahatinizde görebileceğini mekanlardan birisidir.

Buda Kalesi

1265 yılında inşa edilen Buda Kalesi, Budapeşte şehrinin simgelerinden birisidir. Barok mimari tarzını yansıtan Buda Kalesi, geçmiş dönemlerde Kraliyet Sarayı olarak da kullanılmış. Kalenin içerisinde birçok önemli müze bulunuyor. Buda Kalesi tarihi dokusunun yanı sıra farklı görünümüyle de Budapeşte'nin gezilecek yerler listesinde bulunuyor.

Balıkçı Tabyası

Matthias Kilisesinin hemen arka bölümüne yer alan Balıkçı Tabyası Neo-Gotik mimarisinin izlerini taşıyor. 1899 yılında inşasına başlanan ve 1905 yılında tamamlanan tabya, görmeniz gereken mekanlardan birisi.

Kahramanlar Meydanı

Macarların Avrupa'ya gelişlerinin 1000. yıl dönümünde, tarihler 1895'i gösterdiğinde inşa edilmeye başlanmış. 1932 yılında inşası tamamlanan Kahramanlar Meydanı, kent yaşamının önemli mekanı olmanın yanı sıra, resmi kutlamaların yapıldığı yerlerden birisidir.

Büyük Market

Mimarisi ve bilinen marketlere benzemeyen bu yapıyı Budapeşte seyahatinizde gezmeyi unutmayın. 1897 açılan bu pazar yeri yapı, çeşit çeşit ürünlere ev sahipliği yapıyor.

Budapeşte'de Neler Yapılır?

Sahip olduğu caddelerin, tarihi yapıların ve sokakların birçoğu UNESCO Kültür Miraslar Listesinde yer alan Budapeşte'de yapılacak birçok aktivite bulunuyor. Avrupa'nın en güzel şehirlerinden birisi olan Budapeşte'de güzel vakit geçirebileceğini çok sayıda yer bulunuyor.

Kraliyet Sarayını Gezebilirsiniz

Budapeşte'nin milyonlarca turist ağırlamasının nedenlerinden birisi olan Kraliyet Sarayı, zaman geçirmeniz için uygun bir yer. Sandor Sarayı, Ulusal Dans Tiyatrosu ve Budapeşte Tarih Müzesi bu sarayın içinde yer alıyor.

Tarihi Yerleri Keşfedebilirsiniz

Özellikle Budapeşte'nin 5. Bölgesi tarihi yerler bakımından çok zengindir. Buradaki yapıların tümünü keşfe çıkabilirsiniz.

Şehrin Kaplıcalarına Gidip Rahatlayabilirsiniz

Günün veya haftanın yorgunluğunu üzerinizden atmak isterseniz, şehrin kaplıcalarına giderek rahatlayabilirsiniz.

Tuna Nehri'nde Şehri Keşfedebilirsiniz

Hava güzel olduğu zamanlarda Tuna Nehri'ne gidebilir, şehrin ihtişamlı yerlerini gözlemleyebilirsiniz. Gece keşif yaptığınızda, şehrin ışıklarını seyredebilirsiniz.

Buda Tepelerinde Doğanın Keyfini Çıkarabilirsiniz

Yeşili seviyorsanız, Buda Tepeleri Budapeşte geziniz sırasında sizlere eşlik edebilir. Burada bir süre dinlenebilir, dilerseniz tertemiz havayı soluyabilirsiniz.

Macar Mutfağının Lezzetlerini Tadabilirsiniz

Çevre ülkelerin mutfaklarının etkilerini görebileceğini Macar Mutfağı lezzetlerini, Budapeşte gezinizde keşfedebilirsiniz. Mutfak turuna katılarak, tüm yiyecek ve içeceklerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Budapeşte Yapılacaklar Listesi

Budapeşte'ye gittiğinizde her şeyin istediğiniz gibi olmasını istiyorsanız, yapılacaklar listenizi önceden hazırlamanız gerekiyor. Yapabileceğini bazı şeyleri sizler için açıklamaya çalıştık.

1- Tuna Nehrinde Ayakkabılar Anıtı

60 çift bronz ayakkabının bulunduğu bu anıt, 2. Dünya savaşında hayatını kaybeden Yahudiler anısına yapılmış. Buraya giderek farklılığı görmeyi, yapılacaklar listenize ekleyebilirsiniz.

2- Budapeşte Terör Müzesini Ziyaret

Sovyet ve Nazi dönemlerine ait terörizme şahit olabileceğini Terör Müzesi, yapılacaklar ve görülecekler listenizde bulunabilir.

3- Efsane Gulaşı Yiyin

Macarların efsane yemeği Gulaş'ı tatmayı, yapılacaklar listenize ekleyebilirsiniz. Etli çorba olan bu yemeğin tadını, beğeneceğinizi söyleyebiliriz.

4- Margaret Adasında Yürüyüş

Tuna Nehri'nin ortasında yer alan Margaret Adasında doğayla iç içe yürüyüş yapabilirsiniz.