Bursa Gezilecek Yerler Listesi... Bursa'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Bursa Gezilecek Yerler Listesi... Bursa'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Bursa Gezilecek Yerler Listesi... Bursa'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Ülkemizin kuzeybatı Anadolu'sunda yer alan Bursa şehri, sayısız ilgi çekici noktaya sahip, canlı ve tarihi bir şehirdir. Bursa'da görülecek ve yapılacak şeyler büyük ölçüde ilgi alanlarınıza bağlıdır. Bursa'nın kökleri, bölgenin ilk yerleştiği yıl olan MÖ 5200'e kadar uzanmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu'nun eski başkentidir ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.

Bursa'nın Osmanlı simge yapıları, Türkiye'deki birçok ünlü yerden sadece biridir. Antik kervansaraylar, evler ve ibadethaneler dahil olmak üzere Bursa ülkemizde gezebileceğiniz en özel şehirlerden biridir.

Bursa'da Görülmesi Gereken Yerler 

Uludağ

Bursa'yı ziyaret edip Uludağ'ı görmemek duyulmamış bir şeydir. Antik Bithynia vilayetinin Olimpos Dağı Uludağ yamaçlarına kurulan kentin güneyinde Uludağ, 2543 m yükselir. Dağa tırmanmak için Uludağ Gondol teleferikleri kullanılmaktadır. Bursa'ya kayak sezonu dışında gitmiş olsanız dahi Uludağ'ı ziyaret etmeyi unutmayın. Kış ayları için muhteşem bir kayak merkezi olan ve kış sporlarının cenneti olarak görülen Uludağ yaz aylarında da dağ bisikleti, kamp, ​​ATV ve trekking gibi aktivitelere devam etmektedir.

Ulu Cami

Eski şehir merkezinde, yirmi kubbe ve iki minareye sahip olan ve 1396 ile 1399 yılları arasında inşa edilen Ulu Camiyi bulacaksınız. Osmanlı ve Selçuklu mimarisini en iyi şekilde yansıtan bu cami, her yıl binlerce turistin ilgisini çekmekte ve ziyaret edilmektedir. Caminin beyaz, siyah ve altın rengi iç mekanı oldukça ferah ve loştur. Bu da camiye dingin ve biraz samimi bir hava kazandırmaktadır. Giriş ücretsizdir, ancak ziyaretçiler içeri girerken önce şapkalarını ve ayakkabılarını çıkarmayı unutmamalıdır.

Kapalıçarşı

Bursa Kapalıçarşı, şehrin en iyi alışveriş noktalarından biridir. Burada Osmanlı döneminden süre gelen kaliteli ipek kumaşlar bulabilir, hediyelik eşyalar satın alabilir ya da eşsiz güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz.

Yeşil Türbe

Sadece Kapalıçarşı'ya on dakikalık yürüme mesafesinde olan Yeşil Türbe, beşinci Osmanlı Padişahı olan Mehmed Çelebi'nin türbesidir. Yeşil Türbe, binanın dış cephesini süsleyen ve mozole adını veren mavimsi-yeşil çinileri ve mezarın iç duvarlarına yapıştırılmış daha ayrıntılı çinileri içeren karmaşık karo işçiliği ile tanınır.

Eski Şehir Duvarı

Ulu Cami'den batıya doğru on dakikalık yokuş yukarı bir yürüyüş sizi Bursa'nın en eski kısmına götürecektir. Burada eski kalenin eski sur duvarının hayatta kalan tek kalıntısı olan Hisar Kapısı bulunmaktadır. Kapı, Bursa'ya bakan bir burnun üzerinde oturuyor ve şehrin en iyi manzaralarından bazıları duvarın en üstündeki siperlerden görülüyordur.

Cumalıkızık

Tarih meraklısıysanız, geleneksel Osmanlı köyü Cumalıkızık'a hızlı bir gezi planı yapmanız kaçınılmazdır. Bursa şehir merkezinin sadece 20 dakika dışında bulunan bu antik kent, 700 yılı aşkın bir süredir Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşuna kadar uzanmaktadır. Arnavut kaldırımlı sokakları ve Pazarı sizi geçmişe götürecek olan bu şirin kasabada, Osmanlı döneminden kalma 270 adet ahşap ev ayakta duruyor. Yöresel peynirler, sebzeler, yumurtalar ve kremalı peynirli kreplerden oluşan güzel ve uygun fiyatlı kahvaltıların tadını çıkarabilirsiniz.

Nikaia Antik Kenti

Bursa'da görülecek ve yapılacaklar listemizin sonuncusu, İznik'teki İznik Gölü kıyısında yer alan Nikaia Antik Kenti'ne yapacağınız günübirlik bir gezidir. Nikaia Antik Kenti MS 325 yılında antik Hıristiyan dünya genelinde 300'den fazla piskopos toplantının site olduğu için ünlüdür. Tarih meraklıları, İstanbul'daki Sultanahmet Camii'nin yapımına katkı sağlayan İznik'in meşhur mavi seramik çinilerini buradan satın alabilirler.

Bursa’da Yapılması Gereken Şeyler Listesi

Yazın yaz sporlarını yapmak, kişin ise kış sporlarını yapmak için mutlaka Uludağ’a gidin,

Teleferiğe binip Bursa’nın muhteşem manzarasına doyun,

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nı dinleyin,

Tarihi İnkaya Çınar’ında kahvaltı yapın,

Atatürk Kent Ormanı’nda bursa manzarasına karşı piknik yapın,

Koza Han Kervansarayı'nı gezmeyi ve alışveriş yapmayı unutmayın,

Bursa Kale Surları ve Osman Gazi Türbesi'ni ziyaret edin,

Irgandı Köprüsü'nde fotoğraf çekmeyi unutmayın,

Muradiye Külliyesi'nde eski Türk Hamamını ziyaret edin,

Bursa Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçesi'ni gezin,

Mudanya'da plajların keyfini çıkarın,

Bursa'nın eşsiz kaplıcalarında dinginliği yaşayın,

Saitabat Şelalesi'nde çay için,

Deniz Tabağı Restoran'da, Hacı Dayı Restaurant'da, İskender Kebap Restaurant'da muhteşem lezzetlerin tadını çıkarın,

Bursa Kent Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Atatürk Müzesi ve daha pek çok müzeyi gezmeyi sakın unutmayın.

Ne tür bir gezgin olursanız olun; bir alışverişçi, bir yemek meraklısı veya bir tarih meraklısı, bu güzel şehirde sizin için bir şeyler olduğundan emin olabilirsiniz.