Çal Mağarası Nerede? Çal Mağarası'na Nasıl Gidilir? Çal Mağarası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çal Mağarası Nerede? Çal Mağarası'na Nasıl Gidilir? Çal Mağarası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çal Mağarası Nerede? Çal Mağarası'na Nasıl Gidilir? Çal Mağarası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mağara, gün ışığı ile bağlantısı olmayan fakat yüzeyle bağlantısı bulunan yeraltında bulunan boşluklardır. Dünya üzerinde çok farklı özelliklere sahip mağara türleri bulunmaktadır. Mağaraların oluşum biçimleri farklılık göstermektedir. Ayrıca mağara içinde bulunan şekillerin ve canlıların da farklılaşabilmesi söz konusudur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye'deki mağaralardan bazıları da dünya çapında önemli ölüçüde dikkat çekici özelliklere sahiptir. Türkiye'de bulunan Çal Mağarası dünyadaki en ilgi çekici ikinci mağara olması ile bilinmektedir. Bu özelliği vesilesiyle de yoğun ziyaretçilere ev sahipliği yapan bir atmosfer barındırmaktadır.

Çal Mağarası Nerede?

Türkiye'nin Karadeniz Bölgesinde konumlanmış halde olan Çal Mağarası, Trabzon İlinin Düzköy İlçesinde ziyaretçilerini karşılamaktadır. Çalköy Beldesi sınırları içerisinde bulunan mağara, denize yakın olan bir mesafede bulunuyor. Çayırbağı Beldesine gidilmekte olan yoldan 1 km uzaklıkta bulunan Kulaklık Deresi üzerinde bulunuyor. Mağaranın sahip olduğu girişi ve tavanları yüksek bir yapıya sahiptir.

Çal Mağarası'na Nasıl Gidilir?

Türkiye'nin en yeşil ve güzel doğasına sahip olan illerinden bir olan Trabzon'un il merkezinden Çal Mağarasına olan uzaklık mesafesi yaklaşık olarak 48 km'dir. Bu sebeple aşağı yukarı bir saatlik yürüme ile ulaşılabilecek bir konumda bulunmaktadır. Trabzon il merkezinden özel araç ile başlandığı takdirde güzergahın Akçaabat, Düzköy ve Çal yolu olarak izlenmesi gerekiyor. Bunun beraberinde Akçaabat'tan hareket kalkan dolmuşlar ile de Çal Mağarasına ulaşım mümkün olmaktadır. Mağaraya ulaşım noktasında engelli bireyler içinde ücretsiz olarak hizmetler sunulmaktadır.

Çal Mağarası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çal Mağarası, yer altından gelmekte olan suları taşıyan niteliğe sahip bir mağara olarak bilinmektedir. Bundan dolayı da içerisinde bulunan su seviyesi mevsimsel olarak değişmektedir. Yağışlı olan dönemlerde 50 cm'ye ulaşan su derinliği daha kurak dönemlerde 25 cm'ye kadar düşebilmektedir. Mağaranın giriş kısmı kuru olup iç tarafa doğru ilerlendikçe havanın biraz daha nemli bir yapıya sahip olduğunu hissetmek mümkündür. Çal Mağarası 2003 yılında halkın ziyaretine açılmıştır.

Çal Mağarası Nasıl Oluşmuştur?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Trabzon'da yer almakta olan Çal Mağarasının tahmini olarak 8 milyon yılda oluştuğu sanılmaktadır. Mağarada bulunmakta olup ziyarete açık kayalardan birinin içerisinde oyulmuş durumdaki insan silueti bulunmuştur. Mağaranın konumlanmış olduğu bölge günümüze kadar Bizans ve Taoklar pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Çal Mağarası kireçtaşı içerisinde yer almakta olan çatlak fay sistemine göre gelişmiştir. Bu ilgi çekici özellikteki mağaranın günümüzde sahip durumda olduğu şekline ulaşması iki seviyede gerçekleşmiştir. Öncelikle yüzeyden sızmakta olan suların kireçtaşlarını çözerek kırıkları genişletmesi ile bir yeraltı su kanalı meydana gelmiştir. Sonrasında bölgede bulunan yükseklik nedeniyle su akışı azaldığı için mağara gelişimi sona ermiştir. Sızan sular ise dikit ve sarkıt oluşmasına yal açmıştır. 

Çal Mağarası Tarihi Eser ya da Milli Parkı mıdır?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Trabzon ilinin doğal güzellikleri arasında yer alan Çal Mağarası, Mesire Yeri Parkı olarak geçmektedir. Bu bakımdan B sınıfı milli park şeklinde koruma altına alınmış durumdadır.