Çatalca'da gezilecek yerler - Çatalca'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Çatalca'da gezilecek yerler - Çatalca'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Çatalca'da gezilecek yerler - Çatalca'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Çatalca, İstanbul'a çok yakın bir konumda yer alıp, yüz ölçümü olarak en büyük ilçe olarak tanımlanabilir. Muazzam manzarası ile herkesin kalbine dokunan Çatalca, sakinliği ile çok fazla tercih edilen mekanlar arasında bulunmaktadır. Çatalca'da gezilecek yerler, yapılacak aktiviteler ve yapılacaklar listesi konusunda bilgi vermek okurlar için faydalı olacaktır. İşte detaylar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İnsanların günlük yaşamın stresinden kaçabilmek için tercih ettiği mekanlardan birisi olan Çatalca, manzarasıyla sakinliğin en doruk noktasına ulaştırmaktadır. Çatal Dağı'nın eteğinde kurulmasından ötürü Evliya Çelebi buraya Çatalca adını vermiştir. Başka rivayetlere göre burası, Fatih Sultan Mehmet döneminde Çetince adını almıştır. Ancak daha sonraki zamanlarda, Çatalca adıyla anılmıştır.

Çatalca'da Gezilecek Yerler

Çatalca'da mutlaka gezilmesi gereken yerler aşağıdaki gibi olacaktır;

Topuklu Çeşmesi: Çatalca ilçesinin tam merkezinde bulunan bu çeşme, gezi esnasında kesinlikle kişinin karşısına çıkacak olan bir mekandır. II. Ahmet döneminde yaptırılmış olan Topuklu Çeşmesi, günümüzde ayakta kalmayı başarabilen yapıtlardan birisidir. Çatalca'da gezerken mutlaka bu çeşmenin görülmesi tavsiye edilmektedir.

İneceğiz Mağaraları: Çatalca ilçesinin İneceğiz Köyünde yer alan bu mağaraların, en önemli özelliği insan eliyle yapılması ve dünyanın en eski yerleşim birimlerinden birisi olmasıdır. Mağaraların yapılma tarihinin yaklaşık olarak 5000 sene öncesine dayandığını belirtmek doğru olacaktır. Kayaların oyulmasıyla beraber yerleşim alanlarına dönüştürülen bu mağaraların sahiplerinin Cenevizliler olduğu tahmin edilmektedir. Dört katı bulunan bu mağaralar, en alt kattan başlanıp gezilebilir. Mağaraların üst katları, kaygan patika yollarına sahiptir. Bununla beraber oyulan kayalardan yapılmış merdivenler kaygan ve dik bir şekille misafirlerini ağırlamaktadır. Manzaranın eşsiz oluşu, bütün bu zorlukları unutturmaktadır.

Flamingo Köyü: Çatalca ilçesinde yer alan Flamingo Köyü, tam anlamıyla bir doğa harikası. Sessiz, sakin bir mekan olan Flamingo Köyünde piknik yapmaktan keyif almamak mümkün değildir. Şehir hayatı yaşayan ve bu hayattan bir nebze uzak olmak isteyenler için Flamingo Köyü çok ideal bir ortamdır. Flamingo Köyü, misafirlerine şehrin içerisinde saklı bir köy yaşamını sunmaktadır. Bu köyde, bütün sebze ve meyveler kolay bir şekilde yerleştirilmektedir. Flamingo Köyünde pek çok hayvan türü ve çocuklara özel olarak yapılan oyun sahaları da bulunmaktadır. Bununla beraber sonbahar renklerine benzer rengiyle gözleri alan göletin manzarası karşısında büyülenmemek elde olmayacaktır.

Çatalca'da Ne Yapılır?

Çatalca; İstanbul'a çok yakın bir konumda yer almakla beraber şehir merkezine de oldukça yakın bir tatil ilçesi olarak tanımlanabilir. İstanbul'da yaşayan kişiler adına günübirlik gezilebilecek, hafta sonu kısa bir tatil yapılacak mekanlar arasında yerini almaktadır. Çatalca'da; plajlarda serinlemek, doğa yürüyüşü yapılacak alanlarda yürüyüş yapmak, tarihin gizemlerini öğrenmek için gezilecek müzelerde bulunmak, mangal yapıp piknik keyfini tatmak adına bulunan köylerde oturmak gibi fikirler yapılacak aktivitelerden birkaçıdır.

Çatalca'nın köylerinde, tarihin ilk uygarlıklarına kadar ulaşmak mümkündür. Bunun dışında Çatalca'nın eşsiz köylerinde; doğa yürüyüşü alanları, yamaç paraşütü, ATV ile safari, at binme, dalış gibi birden fazla aktiviteyi gerçekleştirmek mümkündür.

Yapılacaklar Listesi

Çatalca ilçesinde gezilebilecek yerler görüldükten sonra, doğanın keyfini çıkarmak en eşsiz aktivitedir. Kiralanabilen bisikletler sayesinde Çatalca'da turlar atmak, tam anlamıyla stres attıracaktır. Bunun dışında Çatalca'da gün batımını seyretmek, insana çok ayrı bir huzur vermektedir. Doğayı daha iyi tanımak ve gün içerisinde yaşanan stresten kurtulmak için doğa yürüyüşleri yapmak, kişiye çok fayda sağlayacaktır.

Çatalca'da keyifli bir hafta sonu geçirmek için yapılması gereken en önemli şey, Çatalca'da yer alan kamp alanlarında kamp kurmak ve doğanın sakinliğinin tadını çıkarmaktır. Çatalca'da bulunan plajlarda denizin ve güneşin tadını çıkarmak da çok faydalı bir aktivite olacaktır.

Çatalca'da Nerede Kalınmalıdır?

Çatalca ilçesinde bulunan ya da Çatalca konumuna çok yakın bir yerde kalınacak pek çok otel bulunmaktadır. Kişi kendi tercihine ve bütçesine uygun oteli belirleyip, Çatalca'da kalınabilir. Çatalca'da herkese ve her cebe uygun oteli bulmak mümkündür.

Çatalca'ya Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan Çatalca'ya araba veya otobüs ile yaklaşık şekilde 1 saate ulaşmak mümkündür. Çatalca ve İstanbul arasındaki mesafe sadece 60 kilometre civarında olduğundan, çok rahat bir şekilde ulaşım sağlanabilir. Yenibosna'da yer alan halk otobüsleri aracılığı ile de Çatalca'ya ulaşılabilir. İstanbul dışından gelen misafirler için en yakın konum, bu şekilde açıklanabilir.