Çin Vizesi nasıl alınır? Başvuru için gerekli evraklar ve belgeler neler?

Çin Vizesi nasıl alınır? Başvuru için gerekli evraklar ve belgeler neler?

Resmi adı Çin Halk Cumhuriyeti olan ve dünyanın en çok nüfusuna sahip olan ülke, Doğu Asya'da yer alıyor. 5 özerk bölgesi olan Çin, 22 eyaletten oluşuyor. Başkenti Pekin olan ülkeye giriş yapabilmek için Bordo pasaport sahipleri, vize başvuru yapmak durumundadırlar. Çin vizesi nasıl alınır, başvuru için gerekli belgeler ve evraklar neler sorularının yanıtlarını derledik.

Gri, yeşil ve siyah pasaport sahipleri, Çin'e 30 gün boyunca seyahat yapabilmeleri için vize almalarına gerek bulunmuyor. Bunların dışında olan bordo pasaportlular, ziyaret amacına göre vize başvuru yapma durumundadırlar.

Çin Vizesi Nasıl Alınır?

Çin vizesi almak için ilk olarak, diplomatik temsilciliklerden mutlaka randevu alınması gerekiyor. Randevu alımı Çin Konsolosluğu ya da Büyükelçiliğe yapılabilir. Çin vizesi alımı için randevu alındıktan sonraki işlemlerde, gerekli olan tüm belgeleri detaylı ve doğru şekilde hazırlanması gerekiyor. Çin vizesi alımının gerçekleştirilmesi için ilk olarak hangi amaca gittiğiniz konusunda net olmanız gerekiyor.

Daha sonrasında gidiş amacınıza göre başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Başvuru formunu doldurduktan sonra, burada verilen bilgilerle örtüşecek şekilde tüm belgelerin hazırlanması gerekiyor.

Belgeler hazırlandıktan sonra, belirtilen tarih ve saatler içerisinde gereken yerde hazır bulunulmalıdır. Burada Çin vizesi başvuru ücretleri de ödenecektir. Başvuru evraklarında eksik bulunması halinde, vize alım süreci uzayabilir ve aksaklıklar yaşanabilir.

Çin vizesi alımında önemli olan durum, gidiş amacının ne olduğudur. Örneğin turistik amaçlı vize başvurusu yapılacaksa, buna yönelik belgeler hazırlanmalıdır. Farklı gidiş amaçları için farklı bir belge hazırlaması yapılamaz.

Çin Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Neler?

Çin vizesi alımı için bazı gerekli olan belgeler bulunur. Bu belgeler Çin'e seyahat amacına göre bazı ufak farklılıklar gösterebilir. Ancak ortak olarak hazırlanması gereken belgeler söz konusudur.

Başvuru Formu

Seyahat amacı ve Çin'e neden gidileceğine dair bilgilerin yer alacağı, hazırlanacak belgelerle örtüşen bilgilerin yer verileceği başvuru formu, başvuru sürecinde gereklidir. Başvuru formu doğru şekilde hazırlandıktan sonra imzalanmalıdır.

Davetiye

Çin Konsolosluğu tarafından istenen belgelerden birisi de Çin belediyelerinden alınması gereken davetiye evrakıdır. Bu evrakın ıslak imzalı olmasına dikkat edilmelidir.

Pasaport

Tüm vize başvurularında gerekli olan pasaport, Çin vize başvurusu için de talep edilen belgeler arasında yer alıyor. Pasaportun 10 yıldan eksik olmamasına, 2 sayfasının boş olmasına ve Çin seyahati sonrasında 6 ay daha geçerliliğin olması gerekiyor.

Kimlik Fotokopisi

Başvuru sahibine ait olan kimlik cüzdanının 2 adet fotokopisi başvuru dosyasında yer almalıdır.

İkametgah Belgesi

Yetkili kurumdan ıslak imzalı olması gereken ikametgah belgesi Çin vize başvuru talep dosyasında bulunması gereken belgeler içerisinde yer alıyor.

Eski Pasaportlar

Çin vize başvurusu yapan kişiye ait eski pasaportların da başvuru dosyasında yer alması gerekir. Eğer kullanılan eski pasaportlar yoksa veya çalınmışsa, bu durum başvuru dilekçesinde belirtilmelidir.

Fotoğraf

Arka fon kısmı beyaz olan biyometrik olacak şekilde 2 adet fotoğrafın başvuru dosyasında bulunması gerekiyor.

Sabıka Kaydı

Başvuru sahibinin sabıkasının olmadığını gösteren belge dosyada yer alması gereken diğer belgeler içerisinde yer alır.

Banka Hesap Dokümanları

En az 5 bin USD para olduğunu gösteren banka hesap dokümanlarının da dosyada bulunması gerekir. Islak imzalı olmasına, kişinin kendisine ait belgelere yer verilmesine dikkat edilmelidir.

Mesleki Belgeler

Kişinin çalışma durumuna bağlı bazı belgelerin vize başvuru dosyasında bulundurulması gerekir. Ayrıca Çin Konsolosluğu gerek görmesi durumunda bazı ek belgeleri talep etme hakkına sahiptir.

Çin Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çin vizesi için sunulan belgelerin işleme alım süresi yaklaşık 1 iş günüdür. Bu zamandan sonra, vizenin sonuçlanma süresi yaklaşık 7-10 gün arasındadır. Başvuru dosyasında bulunan dosyalarda eksiklik olması veya çeşitli resmi tatiller olması halinde, vize sonuçlanma süreleri uzayabilir. Bu tip durumların yaşanmaması adına, başvurunun gidilecek seyahat tarihinden 1 ay öncesinden yapılması fayda sağlayabilir.

Çin Vizesi Ücretleri Ne Kadar?

Çin vizesi talep zamanları, ücretlerin farklı olmasına neden olabiliyor. Bundan dolayı, net bir ücret belirtilmesi mümkün olamamaktadır. Başvuru zamanı ve alınmak istenen vize çeşidine göre vize fiyatlarında değişiklikler olmasına neden olabilir.

Bununla birlikte, Çin vize ücretleri vize başvurusu reddedildikten sonra hiçbir gerekçeyle geri ödenmeyecektir. Bu nedenle, başvurunun dikkatle yapılması önemlidir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS