Cunda Adası'nda gezilecek yerler - Cunda Adası'nda ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Cunda Adası'nda gezilecek yerler - Cunda Adası'nda ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Cunda Adası ülkemiz sınırları içerisinde gezilecek yerler kategorisinde en popüler yerlerin başında gelmektedir. Cunda Adası sahili, Aşıklar Tepesi, çarşısı, Taş Kahve, Ayvalık merkez gibi oldukça ünlü bölgelere sahiptir. Peki, Cunda Adasında Gezilecek Yerler - Cunda Adasında ne yapılır? Cunda Adasında yapılacaklar listesini sizin için derledik. İşte, detaylar.

Balıkesir ilimizin bir ilçesi olan Ayvalık ilçesinde bulunan Cunda Adası, ülkemizin en dikkat çeken adalarından bir tanesidir. Cunda Adasının günümüzde gerçek adı Alibey Adasıdır. Ayvalık ilçesinde toplamda 22 adet ada bulunmaktadır. Bu adalar içerisinde yerleşim olan tek ada ise Cunda Adasıdır. En önemli özelliklerinden bir tanesi de Cunda Adası, Ege Bölgesinin en büyük 4. adası olmasıdır.

Cunda Adasında Gezilecek Yerler

Cunda Adası, gezilebilecek birçok yer ve yapılabilecek birçok aktivite imkanıyla her zaman göz doldurmaktadır. Hem deniz yolu hemde kara yolu ile ulaşım imkanına sahip olan Cunda Adasının etrafını araç ile turlamak yaklaşık bir saat sürmektedir.

Cunda Adasında gezilebilecek yerler içerisinde en popüler olan yerler sahili, çarşısı, Taş Kahve, Aşıklar Tepesi, Ayvalık ilçe merkezi, Taksiyarhis Kilisesi, Ayışığı Manastırı, Despot evi gibi yerler bulunmaktadır.

Cunda Adasında Ne Yapılır?

Cunda Adasında yapılabilecek birçok etkinlik vardır. Bu etkinlikler ise şunlardır:

- Tarihi sokak turları yaparak geçmişte kısa bir yolculuk yapabilirsiniz.

- Cunda Adasında gün batımını izlemek ayrı bir haz uyandıracaktır.

- Milli Parkta tekne turlarına katılarak tatilinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

- Bisiklet kullanarak doğanın içinde huzurlu bir keşif yapabilirsiniz.

- Bölgenin civar köylerine giderek yerleşik halkın yaşantısına dahil olabilirsiniz.

- Ayvalık ve Cunda Adasında alışveriş yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

- Gece hayatına ilginiz varsa Cunda Adasının gece hayatı oldukça ilginizi çekecektir.

- Deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarabilirsiniz.

- Yürüyerek yel değirmenler gidebilirsiniz. Hepsi ayakta olmasa da restorasyon geçiren değirmenleri görebilirsiniz.

- Tarihi Taş Kahvede dinlenebilir ve 150 senelik tarihi yapısını inceleyebilirsiniz.

- Vino Şarap Evi'nde ev yapımı olan likörlerin tadına bakabilir, şarap yudumlayabilirsiniz.

- Lor kurabiyesi ve lor tatlısının tadına bakabilirsiniz.

- Ayvalık ilçesinin kendisine özel lezzeti barındıran Papalina yemeyi mutlaka denemelisiniz.

- Girit Mutfağına uğrayarak günü tamamlayabilirsiniz.

Cunda Adasında Yapılacaklar Listesi

Cunda Sahili: Gezilecek yerler listesinin en başında Cunda Adası Sahili yer almaktadır. Adanın en hareketli bölgesidir. Sahil Mevlana Caddesi olarak adlandırılmaktadır ve araç trafiğine kapatılmıştır.

Aşıklar Tepesi: Cunda Adasının en güzel manzaraya sahip olan bölgesi Aşıklar Tepesidir. Burada Cunda Adası, Ayvalık ve civarda bulunan adaları seyredebilirsiniz. Aşıklar Tepesinin olduğu noktada Panaya Kilisesi ile Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı bulunmaktadır.

Rahmi M. Koç Müzesi (Taksiyarhis Kilisesi): Ayvalık ve Cunda Adasında birer tane Taksiyarhis Kilisesi bulunmaktadır. Ayvalık'ta bulunan kilise günümüzde anıt müze olarak kullanılmaktadır. Cunda Adasında bulunan kilise ise 1873'te inşa edilmiş ve Rahmi M. Koç Müzesi olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Cunda Sahil Çarşısı: Adanın sahilinde yürümeye devam edilmesi halinde sahil çarşısına ulaşabilirsiniz. Kendinize sevdiklerinize orijinal ürünler alabilirsiniz.

Taş Kahve: Cunda Adasının en popüler mekanlarından bir tanesi olan tarihi Taş Kahve, damla sakızlı kahvesi ile ün kazanmıştır. Geçmiş ve geleceği aynı mekanda hissedebileceğiniz 150 senelik tarihi yapıdır. Cunda Adası sahilinin tam ortasında yer almaktadır.

Despot Evi: Rumlar tarafından inşa edilmiştir. Cunda adasının en değerli yapılarından birisidir. Hükümet binası ve öksüz evi gibi birçok çeşitte kullanılan Despot Evi, şu anda harap bir görüntüye sahiptir. Cunda Sahilinin doğusunda konumlanmıştır.

Ayışığı Manastırı: Sarımsak taşından yapıldığı bilinen Ayışığı Manastırının bilinen diğer adı ise Bekar Kızlar Manastırıdır. Tarihi . yüzyıla dayanmaktadır. Yıllar geçtikçe harabeye dönmüş olan manastır, Suzan Sabancı tarafınca restore edilmiş ve günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Müze, haftada bir gün 5 saat açıktır.

Ada Camping: Deniz keyfini yaşamak isteyen kişiler için oldukça gözde bir yer olan Ada Camping, Cunda Adası merkezinden araba ile yaklaşık 15 ile 20 dakika uzaklıktadır. Ülkemizin en iyi kamp alanlarından bir tanesi olarak seçilmiştir.

Tımarhane Adası: Gezilebilecek en ilginç yerlerden biridir. Bu ada sahip olduğu sert rüzgarları ile ünlüdür. Alkolü fazla kullanan kişilerin buraya bırakılması ve ayılması sağlanır. Özellikle gidilip gezilmese de uzaktan bir göz atmakta fayda vardır.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS