Davutlar Gezilecek Yerler Nelerdir? Davutlar'ın Meşhur Koyları Hangileridir?

Davutlar Gezilecek Yerler Nelerdir? Davutlar'ın Meşhur Koyları Hangileridir?

Davutlar, ülkemizin turistik bölgelerinden bir tanesidir. Bu nedenle de her sene pek çok yerli ve yabancı turist bölgeye akın etmektedir. Kuşadası içerisinde yer alan Davutlar bölgesi denizi, kumu, doğal güzellikleri, kumsalları ile insanların dikkatini çekmektedir. Burada gezilecek, görülecek pek çok yer bulunmaktadır. Bunun yanında birbirinden güzel koylarında denizin tadını da çıkarabilirsiniz.

Davutlar Gezilecek Yerler Nelerdir?

Davutlar Bölgesi 60'lı yıllarda insanların keşfetmesi ile birlikte yazlık sitelerin çok fazla olduğu bir bölge haline gelmiştir. 1970-1980 arasında kooperatif ile denize sıfır pek çok site inşa edilmiştir. Bu bölge şeftalisi ile ünlüdür. Ancak şeftali bahçelerinin büyük çoğunluğu sökülüp yerlerine siteler inşa edilmiştir. Günümüzde bile hala yeni site inşaatları bölgede devam etmektedir. 

Burası kaplıcaları ile de ünlüdür. Bu nedenle kaplıcalı oteller de konaklayabilir ya da ücretli kaplıcaları ziyaret edebilirsiniz. Aydın Büyükşehir Belediyesi yazın Davutlar Bölgesinden Kuşadası'na çeşitli tekne turları düzenlemektedir. Bunun yanında buraya yapılması planlanan pek çok proje de bulunmaktadır. 

Davutlar yaz aylarında en hareketli dönemini yaşamaktadır. Sahil yolunda yaylar ve bisikletler için yapılan alanlar geç saatlere kadar dolu olmaktadır. Burası oldukça huzurlu bir bölgedir. Suç oranı da oldukça düşüktür. Bu nedenle turistler tarafından tercih edilen tatil beldeleri arasında yer almaktadır. 

Bölge tarihi ile ilgili anlatılan bir hikaye bulunmaktadır. Hikayeye göre Cafer ve Davut isimli iki yörük kardeş bugünkü Davutköy isimli bölgede yerleşmiş, kardeşlerden Cafer olan ise bugünkü Caferli Köyü sınırlarına yerleştiğine inanılmaktadır. 

1600'lü yıllarda Hacı Osman isimli birinin önderliğinde bir grup Çerkez Davutköy'e yerleşmiştir. Fakat 1700'lü yıllarda meydana gelen kolera salgınında pek çok kişi hayatını kaybetmiştir. Buradaki halkta Davutköy'ü terk edip şimdiki Davutlar bölgesinin İslamşanlı Mahallesine yerleşmişlerdir. 

1892 yıllında Girit Adasından gelenler Osmaniye Mahallesine yerleşmişlerdir. 1936 yılında Romanya ile Bulgaristan'dan göç eden kişiler ise Yeni mahalleye, bunların dışında kalanlar da Türkşanlı Mahallesine yerleşmiştir. Bu şekilde Davut köy her geçen gün biraz daha büyüyerek kasaba olmuştur. 1969 yılında ise Belediye olmuştur. 

Davutlar, Kuşadası'nın yakınında olan bir bölgedir. Burası özellikle yerli turistler tarafından sık sık ziyaret edilmektedir. Davutlar Bölgesinde gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. Davutlar Plajı, diğer plajlara oranla oldukça sakin ve rahattır. 

Kuşadası Milli Parkı, doğal güzellikler ile dolu olan bir alandır. Buradaki geniş park çeşitli ağaçlar ile doludur. Ayrıca burada 209 çeşit kuş türü de barınmaktadır. Sevgi Plajı da buradaki güzel plajlardan bir tanesidir. Bu plaj yaklaşık 500 m metre uzunluğa sahiptir. Kumsalı temiz ve denizi de masmavidir. Bu nedenle turistler tarafından tercih edilmektedir. 

Bunun yanında Sevgi Plajı bölgenin en ünlü piknik alanlarından bir tanesidir. Burada farklı çeşit ağaçlar da bulunmaktadır. 

Davutlar, Kuşadası ilçesine bağlı olan bir mahallenin ismidir. Burada ziyaretçiler piknik, mangal, deniz, gece eğlenceleri gibi pek çok aktiviteye katılabilmektedir. Burada mangal yapacaklar için açık bir bölge bulunmaktadır. Ayrıca denize giren kişiler için duş alabilecekleri bir yerde bulunmaktadır. 

Davutlarda çoğunlukla yaz aylarında festivaller de düzenlenmektedir. Yapılan festivallerde dilerseniz çadır kurarak kamp yapma şansınız da vardır. 

Davutlar gece hayatı ile de oldukça popülerdir. Gece boyunca hizmet alabileceğiniz pek çok mekan ve bar bulunmaktadır. Ayrıca Davutlar da, Davutlar hamamı, Zeytinyağı fabrikası müzesi, kurşunlu manastırı, tarihi restoranlar da gezilip görülmeye değerdir. Tarihi Çınaraltı restoranı bölgenin en eski ve en ünlü restoranıdır. 

Davutlar'ın Meşhur Koyları Hangileridir?

Davutlar'a Kuşadası'ndan gelecek olanlar için otogardan Davutlara giden minibüsler kalkmaktadır. Davutlar Plajı, Kuşadası çevresindeki en sakin plajlardan bir tanesidir. İçerisinde duş, wc, soyunma kabinleri de bulunduğu için oldukça rahattır. Plaj içerisinde kamp alanı da bulunmaktadır. Kamp yapmak isteyenler de bu plajı tercih edebilmektedir. 

Davutlar Sevgi Plajı ücretlidir. Burada doğa ile denizin mükemmel uyumunu görebilirsiniz. Plaj çevresinde pek çok ağaç ve canlı türü bulunmaktadır. Yaz aylarında bu plaj çok kalabalık olmaktadır. Giriş ücretini ödediğinizde buradaki voleybol alanı, piknik masaları, duş, soyunma kabinleri, tuvalet gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Burada yaklaşık 500 metre uzunluğa sahip bir yürüyüş ve bisiklet yolu da bulunmaktadır. Plajda hem piknik hem de deniz aktiviteleri bir arada yapılabildiği için turistler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS