Diyarbakır Gezilecek Yerler Listesi... Diyarbakır'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Diyarbakır Gezilecek Yerler Listesi... Diyarbakır'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Diyarbakır Gezilecek Yerler Listesi... Diyarbakır'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Güneydoğu'nun en güzel şehirlerinden olan Diyarbakır tarihi ile ön plana çıkan bir yerdir. Diyarbakır Türkiye'nin en güzel şehirleri arasındadır. Güney Doğu turları yapan şirketlerin ilk olarak uğradığı yerlerdendir. Diyarbakır Türkiye'nin büyük şehirleri arasında yer almaktadır. Diyarbakır'da gezilecek olan pek çok yer vardır.

Eğer Güney Doğu ziyareti yapacaksanız bu şehri gezmeniz gereken şehirlerin başına eklemelisiniz. Diyarbakır'da piknik yapmak için de müsait olan yerler bulunmaktadır. Diyarbakır'ın yaklaşık olarak dokuz bin yıllık tarihi olduğu bilinmektedir.

Diyarbakır Gezilecek Yerler Listesi...

Diyarbakır'da Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Sülüklü Han

Osmanlı imparatorluğu döneminde inşa edilmiştir. Sülüklü Han 1683 yılında inşa edilmiştir. 3 katlı bir tarihi yapıdır. Mahmut Çelebi'nin kız kardeşi için yaptırdığı bu tarihi yer günümüzde halen daha ziyaret edilmektedir. Günümüzde Sülüklü Han'ın yalnızca bir katı kalmıştır. Ziyaretçilerin en çok ağırlandığı Sülüklü Han otantik bir mekandır. Kurtuluş savaşı döneminde de Sülüklü Han milli mücadeleye destek vermiştir. Sülüklü Han kapısında da 5 dil geçmişi yer almaktadır. 

2) Hasan Paşa Hanı

1573 yılında inşa edilmiş tarihi bir yerdir. Diyarbakır'da sürekli olarak ziyaret edilen tarihi yerlerden olan Hasan Paşa hanı turistik bölgelerden bir tanesidir. Pek çok işletme içerisinde yer alan Hasan Paşa hanı gezi listenize eklemeniz gereken bir tarihi yerdir. 

3) Ağil Asur Kalesi

 Diyarbakır'da yer alan tarihi kalelerden olan Ağil Asur kalesi vadilerle çevrili olan bir yerdir. Üç tarafı kayalarla çevrilmiş bir kaledir. Kayaların oyulması ile ortaya çıkarılan bu kale pek çok savaşa da tanıklık etmiştir. Asurluların yapmış olduğu bir kaledir. Burası yapıldığında depolanama ve savaşlardan korunmak için bir sığınma kalesi olarak yapılmıştır. Dicle nehrine yakın bir konumdadır. Ağil Asur kalesi çevresinde kral mezarları da bulunmaktadır. Burayı ziyaret ettikten sonra adeta tarihe tanıklık edeceksiniz.

4) Diyarbakır Kalesi

Diyarbakır kalesi UNESCO tarafından tescillenmiştir. Heybetli görünümü ile bilinen bu kale ziyaret edilesi yerlerden bir tanesidir. Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yer alan bir kaledir. Tarihi yaklaşık olarak dokuz bin yıllık olduğu bilinmektedir. Diyarbakır kalesinin iç ve dış bölümleri günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. İlgi çekici bir görünümü olan Diyarbakır kalesinin önünde de büyük bir Türk bayrağı asılıdır. Diyarbakır kalesi içerisinde şehir burçları da yer alıyor.

5) Diyarbakır Surları

Diyarbakır'ın surları meşhurdur. Tam olarak surları 12 metreye yakın olarak biliniyor. İç kale içerisinde 5 bin metre uzunluğu vardır. Diyarbakır surlarının tarihi tam olarak milattan önceye kadar dayanmaktadır. Zaman içerisinde pek çok kez tahribata uğrasa da günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Diyarbakır surları Diyarbakır'ın en esrarengiz yerleri arasındadır. Çok güzel fotoğraflar çekebileceğiniz Diyarbakır surlarının dört tane ana kapısı yer almaktadır.

6) Diyarbakır Arkeoloji Müzesi

Diyarbakır'da bulunan müzelerden olan Diyarbakır arkeoloji müzesi kültürel merkezlerden bir tanesidir. Diyarbakır arkeoloji müzesi bu şehirde yapılmış kazı çalışmalarının sergilendiği yerlerdendir. Osmanlı imparatorluğu dönemine ait olan eserler Diyarbakır arkeoloji müzesinde yer almaktadır. Yaz mevsiminde Diyarbakır arkeoloji müzesi 9'da açılmaya başlar ve akşam 5'e kadar ziyaret mümkündür. Müze kartınız ile ücretsiz bir şekilde giriş sağlayabilirsiniz. Eğer müze kartınız yoksa 5 lira ödemek durumundasınız. 

7) Gazi Köşkü

Diyarbakır'ın en özel yerlerinden bir tanesidir. Gazi köşkü Semanoğlu köşkü olarak da bilinmektedir. Zamanında bu köşk Akkoyunlu devleti tarafından inşa ettirilmiştir. İlk kez 15. yüzyılda inşa edilen Gazi köşkü günümüzde ki bu şehirde en Cahit görkemli yapılardan bir tanesidir. Gazi köşkü Mustafa Kemal Atatürk'ün de bir sene konakladığı bir köşktür. Ücretsiz olarak giriş sağlayabileceğiniz bir köşktür. 

8) Cahit Sıtkı Tarancı Evi

Ünlü şair Cahit Sıtkı Tarancı ömrünün büyük bir bölümünü Diyarbakır'da geçirmiştir. 1973 yılında Cahit Sıtkı Tarancı vefat ettikten sonra evi bir müzeye çevrilmiştir. Şairliğe de ilk adım attığı ev olarak bilinen Cahit Sıtkı Tarancı evinde şairin kullanmış olduğu kişisel eşyaları yer almaktadır. Bu eve ücretsiz bir şekilde giriş sağlayabilirsiniz. Cahit Sıtkı Tarancı evinin tam olarak 14 tane odası bulunmaktadır. Oldukça büyük ve güzel bir evdir. Sizler de bu şehre geldikten sonra mutlaka bu evi ziyaret etmelisiniz.