Düden Şelalesi Nerede? Düden Şelalesi'ne Nasıl Gidilir? Düden Şelalesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Düden Şelalesi Nerede? Düden Şelalesi'ne Nasıl Gidilir? Düden Şelalesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Düden Şelalesi Nerede? Düden Şelalesi'ne Nasıl Gidilir? Düden Şelalesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye sınırları içerisinde gidilip görülmeye değer sayısız doğal güzellik varlık göstermektedir. Bu doğal güzelliklerden biri de Düden Şelalesi olmaktadır. Düden Şelalesi çevresinde park alanı, yemyeşil yeşil oturma alanları, şırıl şırıl akan akarsular ve son derece huzur veren bir ortam barındıran yeme içme alanları yer almaktadır. Düden Şelalesi özellikle de doğa tutkunları için keşfedilmeye değer yerler arasında bulunmaktadır. Doğa harikası olan isteyen herkes Düden Şelalesine giderek harika doğa fotoğrafları çekebilme olanağına sahiptirler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Düden Şelalesi Nerede?

Düden Şelalesi, Türkiye’de varlık göstermekte olan en önemli gezi alanlarından biri olma özelliği taşımaktadır. Konum olarak Antalya ilinin merkez ilçesine son derece yakın mesafede bulunmaktadır. Bu doğa harikası yerin etrafında deniz, kum ve plaj gibi son derece büyüleyici güzelliğe sahip olan yerler bulunmaktadır. Özellikle de Antalya merkeze yakın olan sahip olduğu konum bakımından Düden Şelalesi, ziyaret için çok ideal bir gezi alanı oluşturmaktadır.

Sıcak yaz aylarında oldukça fazla sayıda ziyaretçinin gittiği bu şelale, Kepez Mesire Alanı içerisinde bulunmaktadır. Etkileyici nitelikteki doğal görüntüsü ve yapısı sayesinde ziyaretçileri kendisine hayran bırakan bir nitelik barındırıyor. 

Düden Şelalesi'ne Nasıl Gidilir? 

Düden Şelalesi Türkiye'nin önemli turistik bölgelerinden biri olarak öne çıkan Antalya merkeze ortalama 12 kilometre uzaklıkta bulunmakta olup isteyen kişiler özel araçları ile rahat bir şekilde bu şelaleye ulaşım sağlayabilirler. Antalya merkez ilçesine ortalama olarak 24 dakikalık mesafede yer alan bu adeta cennetten bir köşe yere toplu taşıma vasıtasıyla da gidilmesi mümkün olmaktadır.

Düden Şelalesine gitmek isteyen doğa tutkunları CV17, VC30, VC30 ve CV17A toplu taşıma araçları kullanılarak Düden Şelalesine ulaşım son derece kolay bir şekilde sağlanabilmektedir. Özellikle Nisan aylarında kişiler bu doğa harikası şelaleye daha fazla ziyarette bulunmaktadır. Yaz aylarında bir hayli dikkat çeken bir yer olma niteliği barındırmakta olan gezi alanlarını içerisinde barındıran Düden Şelalesi özellikle doğa sevgisi olan ve doğa gezisi yapan kişiler tarafından kış aylarında yürüyüş alanı olarak kullanılmaktadır.

Düden Şelalesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğanın içinde huzurlu ve dinlendirici nitelikte zamanlar geçirmek isteyen kişilerin tercih ettiği yerlerden biri olan Düden Şelalesi, çevresinde birbirinden ilgi çekici nitelikte mağara ve tarihi yapılar yer almaktadır. Mavi ile yeşilin iç içe olduğu Düden Şelalesinde kişiler muhteşem doğa fotoğraf çekebilme olanağına sahiptirler. Aynı zamanda bu bölgedeki ırmak kenarında keyifli bir piknik yapmak da mümkün olmaktadır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Antalya’nın sembolü olarak da kabul gören Düden Şelalesi yıl içerisinde çok ziyaretçi almakta olup doğal bir şelaledir. Düden Çayı boyunca iki ayrı koldan uzayan bu şelale, Düdenbaşı adı verilen noktadan gün yüzüne çıkmaktadır ki bundan dolayı bu adı almıştır. Şelale aynı zamanda Karpuzkaldıran Şelalesi veya diğer bir ifadeyle Aşağı Düden ve İskender Şelalesi diğer bir adıyla da Yukarı Düden noktalarıyla da Akdeniz suları ile buluşmaktadır.

Düden Şelalesinin Sahip Olduğu Özellikleri

Bir doğa harikası olan Düden Şelalesi, ismini dökülmüş olduğu çaydan almaktadır. Akdeniz’in en önemli yerlerinden biri olma niteliği barındıran Düden Şelalesi kaynağını Kepez Hidroelektrik Santralinden alıyor. Doğaseverler bu alana daha çok piknik yapmak için, doğal yürüyüşler yapmak ya da tırmanışlar gerçekleştirmek için ziyaretler gerçekleştirmektedir. Düden Şelalesinin çevresinde özel mağara yapıları yer almaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dev oyukların bulunmakta olduğu bu şelalenin çevresinde aynı zamanda da özel oturma alanları bulunmaktadır. Antik Kaya mezarları tarafından çevrelenmiş durumda olan bu yer, eski bir yerleşim bölgesi olma özelliği barındırmaktadır. Bu anlamda Düden Şelalesi, Türkiye’nin en özel yerlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Düden Şelalesi Giriş Ücreti

Nefes kesici güzelliğe sahip olan Düden Şelalesi ile ilgili olarak en çok merak edilen konulardan biri giriş ücreti olmaktadır. Kepez Mesire Alanı içerisinde bulunmakta olan bu büyüleyici güzellikteki şelaleye giriş ücreti yalnızca 5 TL'dir. Düden Şelalesine girişlerde Müze Kart geçerli olmamaktadır.