Almanya’nın en güzel 10 eski şehir merkezi

En güzeli hangisi? Yarı ahşap, Gotik tuğla ya da Rönesans tarzı. Almanya’nın birbirinden güzel eski şehir merkezleri arasından seçim yapmak kolay değil. İşte kuzeyden güneye 10 eski büyüleyici şehir merkezi.1- Lübeck

Bu Hansa kentinde gezinirken denizciliğin cazibesini her yerde hissediyorsunuz. Merkezi, Trave Nehri’nin iki kolu ile çevrili bir ada gibi. Bu Baltık Denizi’nin su yolu. Ticaret, Lübeck’in geç Ortaçağ’da zengin olmasını sağladı. Bugün hala birçok bina Lübeck’in şanlı zamanına tanıklık ediyor. Yaklaşık 1.800 bina koruma altında. Eski kent merkezi 1987’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı.

2- Wismar

Lübeck ve Wismar’ın çok ortak yönü var. Kuzey Almanya’daki Hansa kasabaları suyun üzerinde ve de Wismar’ın Baltık Denizi’ne doğrudan erişimi var. Her ikisi de UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde ve ziyaret edenler övgüyle bahsediyor. Özellikle Wismar’da görülmeye değer yerler arasında Üç Katedraller, liman ve tipik kırmızı tuğlalı binaların yer aldığı tarihi meydanı bulunuyor.

3- Quedlinburg

Saksonya-Anhalt Eyaleti’ndeki Quedlinburg, UNESCO komisyonunu ikna etti. 1994’ten beri kilisesi, kalesi ve eski kent merkezi Dünya Mirası Listesi’nde. 6. yüzyıldan kalma 1.200 yarı kagir binası, parke taşlarla karakterize edilmiş dar sokaklarıyla burası benzersiz bir Ortaçağ manzarası sunuyor.

4- Görlitz

Rönesans, Gotik, Barok: Almanya’nın en doğu kentinde üç stil yan yana. Çok yönlü kent manzarası birçok Hollywood yapımcısını cezbetti. Kent meydanı “Soysuzlar Çetesi”, “Büyük Budapeşte Oteli” ve “Goethe” gibi ünlü filmlere set olmuş. Fotoğrafta suni kar kullanılmış bir film seti yer alıyor. Görlitz, bu özelliğiyle Görliwood olarak da anılıyor.

5- Fritzlar

Hessen Eyaleti yarı kagir binalar devletidir. Buradaki 400 bin evin bakımı için çok şey yapılıyor. Bu evler Ortaçağ ustalarının ahşap ve kilden kalıcı ve güzel binalar yapabilme yeteneklerinin kanıtı adeta. Bunlar içinde önde gelen yerler arasında tamamen bu evlerle çevrili meydanıyla Fritzlar geliyor.

6- Bamberg

Tarihi Bamberg’i çekici kılan eski belediye binası, simgeleri ve fotojenik yapısı. Regnitz Nehri üzerindeki yapay bir ada üzerine kurulmuş kasaba zamanında piskoposluk tepesiyle sivil ada kenti arasındaki sınırı oluşturuyordu. Belediye binası, Bamberg’te bulunan 2 bin listelenmiş binadan biridir. Eski kent merkezi 1993’te UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı.

7- Heidelberg

Heidelberg, 19. yüzyıldan beri Neckar Nehri üzerindeki konumu, eski köprüsü, kalesi ve eski kent merkeziyle romantikleri büyülüyor. Goethe, Hölderlin, Heine ve Hegel gibi şair ve filozoflar kentten ilham almış. Her yıl Heidelberg’de romantizmin tadını çıkarmak isteyen 12 milyon turist Neckar’a geliyor.

8- Rothenburg ob der Tauber

Bavyera’daki Rothenburg, eski Alman kasabalarıyla ilgili her klişeyi barındırıyor. İyi korunan, dolambaçlı, huzur verici. Yarı kagir binaları da cabası. Rothenburg’un Ortaçağ merkezinin büyük bir kısmı korunmuş ve yürüyüş yapılabilen surlarla çevrili. Kasaba modern bir görüntüden neredeyse uzak. Rothenburg ob der Tauber Almanya’nın romantik yürüyüş rotası üzerindeki dikkat çeken bir nokta.

9- Passau

IIz, Inn ve Tuna nehirleri Passau’da buluşur. Inn, Passau’nun 17. yüzyıldan kalma barok eski şehir merkezinde Tuna ile birleşip son bulur. Aralarında Aziz Stephan Katedrali’nin de olduğu dikkat çekici birçok kilise ve manastır mevcut. Piskoposluk kilisesi eski şehir merkezinin en üst noktasında, şehir manzarasına hakim bir yerde bulunuyor.

10- Freiburg

Kaiserstuhl tepeleri ile Kara Ormanlar arasında yer alan Freiburg, yüksek yaşam kalitesiyle tanınır. Eski şehir merkezi boyunca uzanan küçük su dolu kanallar buna katkıda bulunur. Belki bir zamanlar drenaj sisteminin bir parçasıydı fakat bugün şehrin çekiciliğine katkıda bulunuyorlar. Ama dikkat! Efsaneye göre yanlışlıkla bu kanala giren kişi Freiburglu biriyle evlenmek zorunda.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS