Barcelona'dan turistlere: Yeter lütfen gelmeyin

Katalan şehri Barcelona yıllık 32 milyon ziyaretçisiyle turizmin son 10 yıldaki yükselen değeri. Ancak yerel halk ve belediye bu durumdan memnun değil. Öyle ki turistler gelmesin diye bir plan bile yaptılar.Geçtiğimiz günlerde şehir merkezinde yeni otel kurulmasını yasaklayan Barcelona şimdi de 2020 Stratejik Turizm Planı'nı devreye sokuyor.

32 milyon ziyaretçiye rağmen Barcelona'nın turizm geliri genel gelirin ancak yüzde 14'ünü oluşturuyor.

Bunca az gelire karşın emlak fiyatları sürekli artarken yerel halkın dükkanları bir bir kapanıyor. Onların yerini turistlere yönelik mağazalar ve dükkanlar alıyor.

Ayrıca satılan ürünlerin fiyatları yükseliyor, sokaklar ise turistler tarafından işgal ediliyor.


Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau'nun hazırladığı planla yerel halkın turizmden olumsuz etkilenmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Buna göre tatilcilere hizmet veren apart dairelere uygulanan vergiler artırılacak. Ayrıca yeni apart daire açılmasına izin verilmeyecek. B&B'ler de kontrol altına alınacak.

Barcelona Belediyesi sadece yurtdışından gelenleri değil ülke içinden gelen turistleri de azaltmak istiyor.

Bunun için turist otobüsleri için otopark ücretlerini artırmak, otobüs kiralama ücretlerine zam yapmak gibi ek önlemler var.

Ayrıca turistlerin kullandığı Segway'lerin kullanıldığı alanlar kısıtlanacak.

Geçtiğimiz Ocak ayında binlerce Katalan, Las Ramblas'a çıkıp artan turist sayısını protesto etmişti.

NPR'a konuşan bir yetkili 'Diğer insanların şehrimizi sevmesini anlıyoruz. Ancak şehrimiz turistler için parka dönüşmeye başlandı. Bakkallar kapanıyor, yerlerine turistler için yerler açılıyor. Yerel halk burada yaşıyor ve çalışıyor. Barcelona sadece hafta sonu eğlenilen bir yer değil' diyerek duruma tepki göstermişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS