Kumarhanelerin ötesinde bir Vegas

Kısaca Vegas olarak bilinen, Amerika’nın Nevada Eyaleti’nin en büyük şehri olan Las Vegas, dünyanın eğlence başkenti sloganıyla, milyonlarca ziyaretçiyi cezbeder. Deniz Tokatlı, kumarhanelerin ötesindeki Vegas izlenimlerini CNN Türk Seyahat okurları için kaleme aldı.1- Vegas, kumarhaneleri, gece hayati ve lüks alışveriş mekânlarıyla, günahlar şehri olarak bilinir.

2- Öte yandan, Vegas’ı Vegas yapan kültür, sanat ve doğal güzelliklerle dolu bir başka yüzü daha vardır ki keşfedilmeye değerdir; Vegas Strip üzerindeki mekânlar, ücretli veya ücretsiz olarak görebileceğiniz, dünyanın en seçkin şovlarına, konserlerine, sergi ve sanat galerilerine ev sahipliği yapar.

3- Bellagio otelinin avlusunda bulunan botanik bahçesi, yılda beş kere farklı tasarımla yenilenmekte olup, mevsimin güzelliğini doğanın renkleriyle sentezler.

4- Spring Preserve, Vegas’ın tarihçesini, bölgenin doğasını, hayvan ve bitki varlığını, bilimsel ve keyifli bir anlatımla sergiler.

5- Valley of Fire, yani Ateş Vadisi, Amerika yerlilerinin vadi içindeki duvarlara yapmış olduğu kaya resimleriyle, doğa içerisinde gizli kalmış eşsiz bir tarih ve sanat galerisidir.

6- Red Rock Kanyonu içinde bir daire çizen gezi yolu, renkli ve büyük kaya parçalarının çölün orta yerinde yükselmeleriyle, görsel bir şov sunar.

7- Vegas’a bir saat uzaklıktaki Charleston Dağı, yılın altı ayı karlı olup, kahvaltı yapmak, taze dağ havası almak ve kışın kayak yapmak için, sessiz sakin çok güzel bir kaçış mekânıdır.

8- Çölün orta yerinde kurulu Vegas’a can veren, Kolarado nehri üzerinde, Nevada ve Arizona eyaletleri sınırında bulunan, insanoğlunun en büyük mimari şaheserlerinden Hoover Barajı, ziyaretçilerin yoğun ilgisine uğrar.

9- Vegas çevresi aktif fay hatlarından ötürü birçok kaplıcaya sahiptir. Doğa yürüyüşü ile birkaç saatlik bir mesafede zor bir yolculukla ulaşabileceğiniz kanyonlar içinde gizli saklı kalmış olan sıcak su kaynakları, özellikle hippi ruhuna sahip olan gençlerin uğrak yeridir.

10- Büyük Kanyon’un tabanı kamp yapmak için muhteşem güzellikte bir yerdir; yukarı platodan yerin derinliklerine doğru yapacağınız bir yolculukla, akarsular, şelaleler ve bitkiler içerisinde, kendinizi saklı bir cennette bulursunuz.

11- Zzyzx, dünyaya ait en son yer olduğu vurgusuyla, sözlükte en son sırada yer alacak bir isimle adlandırılmıştır. Nadir bulunan su kaynağı çevresinde çölün fauna ve florasını keşfetmek ve çöl canlılarının doğanın zor koşullarına karşı geliştirmiş olduğu muhteşem adaptasyonları gözlemlemek için, Mojave Çölü’nün her yerden uzak bir kösesinde çok ideal bir yerdedir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS