Otel ziyaretine gelen köpek balıkları: Maldivler

Beyaz kumsalları ve kristal mavisi deniziyle dünyanın en romantik tatil beldelerinden biri Maldivler. Aslında Maldiv Cumhuriyeti demek gerekiyor. Sri Lanka'nın güney batısına denk düşen bir noktada, Hint Okyanusunda yer alan Maldivler, 26 mercan adasından oluşan eşsiz bir adalar zinciri.Çok geniş bir alan üzerine dağılmış Maldivler ama gel gelelim ki sadece toplam 298 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip. Bu açıdan hem dünyanın en dağınık adası. hem de dünyanın en küçük ülkelerinden biri.

En küçükler listesinde 9. sırada yer alıyor.

Coğrafi olarak son derecek dağınık bir ülke olan Maldivler'in günümüzdeki nüfusu 393 bin.

Geçmişte Portekiz, Hollanda ve İngiliz sömürgesi olan Maldivler, 1965 yılında bağımsızlığını elde etmiş. Bugün kendine özgü olağanüstü güzellikteki doğası ve ziyaretçilere verdiği ıssızlık ve dinginlik hissiyle dünyanın en arzu edilen turizm destinasyonlarından biri.

Biz de İstanbul'dan THY ile 8 saatlik bir uçuşla başkent Male adasına indik.
Oradan bota binip 15 dakikalık bir yolculukla otelimize ulaştık. Otelimiz derken aslında 500 metrekareyi geçmeyen minik bir kara parçası. Bu kara parçasının etrafında, denizin üzerine inşa edilmiş bungalow villalar var.

Sular son derece sığ, dolayısıyla burada yapılacak en keyifli şeylerden biri dalış ya da snorkeling. Çünkü bu sularda yaklaşık bin yüz çeşit balık türünün var olduğu söyleniyor. 5 ayrı deniz kaplumbağası, 21 çeşit balina ve yunus bulunuyor. Böylece son derece renkli balıklardan oluşan o inanılmaz evrenin içine girebilir ve bundan büyük bir keyif alabilirsiniz.

Bunun dışında bildiğiniz her türlü su sporunu bu adalarda da yapma imkanınız var. Ayrıca minik turlar da var: küçük uçaklarla alçak irtifadan adaları görme turu gibi. Bunun dışında balina ve yunusları daha yakından görmek için turlar düzenleniyor.

Tabii buraya özgü en önemli güzellik şu; doğadaki renklerin neredeyse insanda yapaymış hissi uyandıracak derecede mükemmel güzelliği ve canlılığının tadını çıkarmak.

Bu açıdan Maldivler'de olmak sizde başka gezegendeymiş hissi uyandırabilir. Dolayısıyla kendi iç dünyanıza konsantre olmasınız kolaylaşıyor. Buralar, hayatını gözden geçirmek isteyenler için birebir.

Aslında geriye çok da fazla yapacak bir şey kalmıyor. Belki balık tutabilir ve otel mutfağına avladığınız balıkları verip, akşam yemeğinde kendi balığınızı yiyebilirsiniz.

Hah! Bir şey daha var: Her akşam 17.30 gibi bütün balıklar sözleşmişcesine kaldığımız resort'un ana iskelesine yanaşıyor.

Otel müşterileri artan yiyecekleri hatta gündüz tutukları balıkları, buradan diğer balıklara atıyorlar. Bu ziyaretçi balıklar arasında köpek balıkları da var. O nedenle kendinizi çok fazla kaptırmamanız gerekiyor. Yoksa, olacakları tahmin edersiniz.

Yazıyı bitirmeden küçük birkaç noktayı da vurgulayıp öyle ayrılayım. Maldivler'de turizm 1970'li yolların başında başlıyor. Hatta ülkenin ilk resort'u olan Kurumba Maldives'e, 1972 yılında turist geliyor. Günümüzde ülkede en büyük endişe ise iklim değişikliği. Eğer karbon emisyonu konusunda dünyada bir önlem alınmaz da her şey böyle giderse, 60 70 yıl sonra adaların sular altında kalacağı tahmin ediliyor.

Bilmeyenler biraz şaşırabilir; Maldivler'de devletin resmi dini İslam. asıl şaşıracağınız nokta ise aslında şu: Anayasa şeriat hükümlerini de kapsıyor. Bu kapsamda örneğin başka bir dine mensup kişilerin açıkça ibadet etmesi yasak.

Bir son cümle olarak ne diyebilirim; şunu diyebilirim. Hayatta sadece bir kere gidilmesi ve bir daha hiç gidilmemesi gereken bir cennet Maldivler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS