Dünyanın en soğuk 15 yeri

Sonbaharı geride bırakıp kışı yaşadığımız bugünlerde Dünya'nın Kuzey Yarımküresinde soğuklar kendini hissettirmeye başladı. Pek çok yerde kar yağışları bile başlarken, dünyanın en soğuk yerlerini sizler için derledik.Churchill, Kanada
Kanada'nın kasabalarından biri olan Churchill, dünyada kutup ayılarının başkenti olarak biliniyor. Kasabanın hava sıcaklığı da bu ünvanın hakkını verir cinsten... Churchill'de hava sıcaklığı -26 derece civarında.
Erzurum, Türkiye
Türkiye'de soğuk denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri Erzurum. Bu anlamda dünyada da önemli bir yere sahip olan Erzurum, 2014 kışında -37 dereceyi gördü.
Urumçi, Çin
Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti olan kentte kış mevsiminde sıcaklıklar ortalama -10 derece civarında oluyor.
Edmonton, Kanada
Listede Kanada'dan bir yer daha... Edmonton'da kış aylarında ortalama sıcaklık -11 derece dolaylarında oluyor.
Murmansk, Rusya
Listede Rusya'dan kentler görmeyi herkes sıradan karşılayacaktır. Bu listedeki Rus kentlerinden biri de Murmansk. Kentte kış aylarında ortalam sıcaklık -12 derece.
Vladivostok, Rusya
Rusya'nın en doğusunda yer alan Vladivostok, dünyanın ise en soğuk yerlerinden biri. Ünlü Transsibirya tren hattının son durağı olan kentte ortalama sıcaklık ise -13.1 derece oluyor.
Saskatoon, Kanada
Burada kar ve buz çok sıradan... Donmuş göller ve çatılardan sarkan buzların sıradan görüntüler olduğu Saskatoon'da kışın sıcaklık ortalaması ise -14 derece civarında oluyor.
Arhangelsk, Rusya
Sibirya gibi bir bölgeye sahip olan Rusya soğuklara alışkın. Yılın büyük bölümünün buzla kaplı olduğu deniz kıyısındaki kentte sıcaklık ortalaması -15 derece.
Novosibirsk, Rusya
Rusya'nın en büyük kentlerinden biri olan şehir, aynı zamanda dünyanın en soğuk yerlerinden biri. Adından da anlaşılacağı üzere Sibirya bölgesinde yer alan kentte ortalama sıcaklık -16 derece civarında.
Astana, Kazakistan
10 / 15
Dünyanın en soğuk 15 yeri
Kazakistan'ın başkenti olan Astana, dünyanın en soğuk başkentlerinden biri. Kentte kış aylarında ortalama sıcaklık -16 derece.
İrkutsk, Rusya
11 / 15
Dünyanın en soğuk 15 yeri
Yarım milyon nüfusa sahip olan İrkutsk'ta kış sıcaklıkları ortalama -19 derece.
Harbin, Çin
12 / 15
Dünyanın en soğuk 15 yeri
Çin'in en soğuk kentlerinden biri de Harbin. Kış aylarında ortalama -20 dereceleri gören kentte 9 milyondan fazla insan yaşıyor.
Ulan Batur, Moğolistan
13 / 15
Dünyanın en soğuk 15 yeri
Moğolistan'ın başkenti Ulan Batur da en soğuk kentlerden biri. Orta Asya bozkırlarında yer alan kentte kış ayları boyunca ortalama sıcaklık -25 derece.
Yakutsk, Rusya
14 / 15
Dünyanın en soğuk 15 yeri
Yakutistan Özerk Cumhuriyeti'nin de yönetim merkezi olan Yakutsk'ta kış aylarında sıcaklıklar -56 dereceye kadar düşüyor.
Oymyakon, Rusya
15 / 15
Dünyanın en soğuk 15 yeri
Rusya'da küçük bir kasaba olan Oymyakon, dünyanın en soğuk yeri ünvanına sahip. Ortalama 600 kişinin yaşadığı kasabada ölçülen en soğuk hava -80 derece, ortalama sıcaklık ise -40 derece.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS